11 marca, 2020 Maciej M. Jeschke

Czy Budowanie Mięśni Jest Trudne? Chcę Być 2x Większy!

Czy Budowanie Mięśni Jest Trudne? Chcę Być 2x Większy!

Budowanie mięśni nie musi być czymś co spędza Ci sen z powiek. Wręcz przeciwnie, ten proces może być naprawdę ciekawy! Przeczytaj porady, które pomogą Ci zmaksymalizować swoje rezultaty i cieszyć się lepszą formą i sylwetką!

Sprawdź Aplikację Fitsy!
Kliknij i Sprawdź Aplikację Fisty!

Budowanie mięśni, a nadmiar pożywienia

Z tym problemem mierzy się wiele osób starających się o dodatkowe kilogramy tkanki mięśniowej. Jak zmieścić się w odpowiednich normach żywieniowych skoro jedzenia jest za dużo? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w tym artykule! Na samym jego końcu znajduje się praktyczna lista, która pozwoli Ci podjąć decyzję czy uzupełnianie diety tzw. „junk food” to właściwa droga dla Ciebie.

Budowanie mięśni jest dla kobiet

Zacznę jednak na samym wstępie od delikatnego zachęcenia kobiet do ćwiczeń budujących mięśnie. Jeżeli jesteś facetem – śmiało możesz pominąć ten fragment, no chyba, że szukasz argumentów, które pomogą zachęcić Ci Twoją partnerkę do ćwiczeń.

Kobiety boją się budowania mięśni

Niestety w dalszym ciągu widzę pewien silny trend wypierania się przez kobiety aktywności fizycznej związanej z podnoszeniem ciężarów. Nie mam tu na myśli od razu specyficznego dla trójboju lub dwuboju dźwigania ciężarów pod rozwój siły maksymalnej. Wiele kobiet po prostu stroni od treningu na wolnych ciężarach zamykając sobie tym samym drogę do upragnionej sylwetki.

Nieodpowiednie ćwiczenia mogą Ci zaszkodzić

Fakt, niektóre ćwiczenia wykonywane złą techniką potrafią narobić sporo zdrowotnego bałaganu, jednak zdecydowanie nie powinno to być powodem rezygnacji. Kluby fitness są bowiem wyposażone dzisiaj w wiele rodzajów maszyn pozwalających zminimalizować ryzyko wystąpienia kontuzji dając jednocześnie rodzaj pobudzenia dla mięśni, który wywoła ich wzrost.

Dlaczego kobiety miałyby niby chcieć budować swoje mięśnie?

Otóż jest ku temu kilka powodów.

Po pierwsze, większa ilość masy mięśniowej, jak już udowadniałem w poprzednim wpisie, pozwala kontrolować tkankę tłuszczową w organizmie. Ciężko jest po prostu mocno utyć kiedy ma się dobrze rozwinięte mięśnie.

Po drugie, tak bardzo pożądane przez wiele kobiet atrakcyjne i jędrne pośladki to kwestia dobrego rozwoju tychże własnie mięśni. Nie da się mieć atrakcyjnych 4 liter bez ich trenowania. Żadne zabiegi nie pomogą w takim stopniu jak dobry, soczysty trening na pupę. Budowanie mięśni jest dla Ciebie!

Po trzecie, siła w życiu się przydaje. Czy to kiedy musisz zdjąć ciężki przedmiot z wysokiej szafy, czy wtedy gdy przez 8 h siedzisz przed komputerem w pracy i plecy stają przed nie lada wyzwaniem utrzymywania sylwetki w prawidłowej postawie.

Nie da się budować mięśni jedząc zbyt mało

Jeżeli chodzi o problem z jedzeniem zbyt mało to dotyczy on najczęściej częściej mężczyzn. Prawdopodobnie z powodu jaki zaznaczyłem nieco wcześniej. Kobiety boją się treningu siłowego, a dla facetów wydaje się być to naturalne aby nabrać kilka dodatkowych kilogramów.

Sprawdź Aplikację Fitsy!
Kliknij i Sprawdź Aplikację Fisty!

Swoją drogą, istnieją na świecie gatunki zwierząt, gdzie proporcja ta jest odwrócona i to samice są zwyczajnie większe od samców. Ciekawe jak się czują te samce…

Niedojadanie, a budowanie mięśni

Liczysz zatem kalorie za pomocą aplikacji i na koniec dnia okazuje się, że brakuje Ci trochę do wyznaczonego celu. Sytuacja ta powtarza się z dnia na dzień i brak, lub spowolnienie efektów, utożsamiasz własnie z tym faktem. Co wtedy? Czy zjadanie tak zwanego junk food (śmieciowego żarcia) może pomóc Ci wypełnić pulę niezbędnej do treningu i wzrostu mięśni energii? W końcu budowanie mięśni to proces wymagający sporo kilokalorii.

Junk food łatwo uzupełnia pulę kalorii, ale…

Faktem jest, że żywność wysokoenergetyczna, która powstaje na drodze wielu przemian w przemyśle spożywczym może wydawać się atrakcyjnym kąskiem (dosłownie) dla osób w sytuacji jaką opisałem. W końcu wydawać by się mogło, że chodzi o energię, a batony i czekoladki są kaloryczne więc wszystko się zgadza. Gdyby taki rodzaj żywności składał się z samych podstawowych makroskładników to faktycznie byłaby to dobra droga. Niestety w takim podejściu czyha kilka niebezpieczeństw.

Szkodliwe dla zdrowia składniki pożywienia

  • Tłuszcze trans
  • Sztuczne barwniki i słodziki
  • Nadmiar cukrów

To największy problem ze spożywaniem dużych ilości junk food. Te substancje po prostu nieźle mogą i na pewno namieszają jeśli będziesz spożywał je w nadmiarze.

Odrobina junk food wspomoże budowanie mięśni?

Wydaje się zatem, że można w tym całym uzupełnianiu kalorii znaleźć pewną równowagę. Faktycznie tak mogłoby być gdyby nie po raz kolejny fakt, że substancje z wymienionej listy każdorazowo i bezwzględnie warto jest ograniczać do minimum. Oczywiście ze względów na szacunek do własnego zdrowia. Budowanie mięśni może być istotne, ale uważam, że nic nie powinno być ważniejsze od zdrowia.

Wpływ junk food na organizm

Weźmy na przykład jedzenie batonika czekoladowego słodzonego syropem glukozowo-fruktozowym, które może odbywać się w sposób teoretycznie umiarkowany, na przykład raz dziennie.

Skok poziomu glukozy w krwiobiegu po takim incydencie prawdopodobnie będzie całkiem spory. Warto w tym miejscu wspomnieć, że takie częste wyrzuty glukozy do krwiobiegu mają negatywny wpływ na gospodarkę hormonalną oraz prowadzą do nasilenia procesu glikacji białek, czyli procesu przyjmowanego za jedną z przyczyn sztywnienia ścianek naczyń krwionośnych i przez to powodującego rozwój groźnych dla życia chorób sercowo-naczyniowych.
Moim zdaniem nie warto sobie tego permanentnie robić.

Gdzie leży problem niedojadania?

W mojej ocenie większość osób mających problem z wypełnieniem puli energetycznej zdrową żywnością popełnia kilka podstawowych błędów, które skutecznie uniemożliwiają jedzenie pożądanej ilości pokarmu.
Zdecydowanie lwia część przypadków (wykluczam osoby które powinny spożywać 4-5 tysięcy kilokalorii na dobę i więcej) ma możliwość utrzymania swojej diety w ryzach „czystego pokarmu” do czego gorąco zachęcam. O tym nieco niżej.

Czy Budowanie Mięśni Jest Trudne? Chcę Być 2x Większy!
Kliknij i Poznaj Autora!

Czy powinienem zdecydować się na „junk food”?

Zanim podejmiesz decyzję, o obowiązkowej suplementacji paczkami żelków 2 razy dziennie przemyśl następujące kwestie.

  1. Czy dieta nie zawiera zbyt dużo błonnika?
  2. Być może Twoja dieta zawiera nadmiar węglowodanów (niższa wartość energetyczna w przeliczeniu na energię pochodzącą z 1 g węglowodanów względem 1 g tłuszczu).
  3. Może pijesz zbyt dużo płynów do posiłku?
  4. A może posiłki, które przygotowujesz są dla Ciebie mało atrakcyjne organoleptycznie (wzrokowo i smakowo) (poszukaj ciekawych przepisów)?

Zawsze należy spojrzeć szerzej

Zdarzyć się może, że wszystkie czynniki wskazują jednoznacznie, że zrobiłeś wszystko co mogłeś. Mimo to kalorii wciąż brakuje. Warto byłoby przeanalizować, czy zwiększone zapotrzebowanie energetyczne przypadkiem nie jest przez Ciebie sztucznie zawyżane. Na przykład zdarzyć się tak może poprzez długotrwałe sesje wysiłku tlenowego (bieżnia, rowerek, orbitrek, bieganie itd.). Jest to bowiem kolejny punkt do rozważenia w analizie za i przeciw przechodzenia na regularne uzupełnianie diety produktami o wątpliwej korzyści zdrowotnej.

Sprawdź Aplikację Fitsy!
Kliknij i Sprawdź Aplikację Fisty!

Budowanie mięśni jest ściśle związane z odżywianiem

Trudność w jedzeniu wystarczającej ilości energii może mieć różnorodne podłoże swojej przyczyny. Istnieje wiele produktów spożywczych, których zbyt częste przyjmowanie może na dobre zrujnować Twoje zdrowie. Z kolei budowanie masy mięśniowej to proces wymagający nakładów energii przyjmowanej w postaci pożywienia, więc zawsze należy jak najbardziej dbać o jego jakość.

, , , , ,

Maciej M. Jeschke

Mam na imię Maciej. Od ponad 6 lat pracuję jako trener personalny i dietetyk.

Komentarzy (2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bycie FIT jest proste!
Przekonaj się.

Diety układane zgodnie z wytycznymi Instytutu Żywności i Żywienia.
Zrób pierwszy krok w stronę zmiany.

Studio Gdańsk

Antoniego Lendziona 4B/6
80-264, Gdańsk
POL

maciej@maciejj17.sg-host.com

Nawigacja

Fitsy by Maciej M. Jeschke

© 2019 – 2021
contact-section