3 marca, 2020 Maciej M. Jeschke

Ćwiczenia na Klatkę Piersiową – od Czego Zacząć?

Ćwiczenia na Klatkę Piersiową - od Czego Zacząć?

Chciałbyś poprawić budowę górnej części ciała? Poznaj naszą TOP 5 – ćwiczenia na klatkę piersiową!

Jeżeli chcesz osiągać zadowalające wyniki budując swoje mięśnie to musisz pamiętać o jednym bardzo ważnym aspekcie. Same ćwiczenia to nie wszystko. Popularne tak stwierdzenia jak „dieta na masę” nie bez powodu przeszły w pewnej części branży fitness do kanonu.

  • Trening jest bodźcem.
  • Ten bodziec wywołuje stan nierównowagi w organizmie, czyli stres metaboliczny.
  • Na drodze regeneracji występuje zjawisko nadkompensacji, czyli nadbudowy potreningowej.
  • Regeneracja będzie efektywna z chwilą odpowiedniego odżywienia organizmu.

Ot recepta na skuteczne efekty. Oczywiście bardzo ogólna. Chcąc zagłębić się bardziej należałoby poświęcić poszczególnym zagadnieniom odrębną przestrzeń.

Trochę już o niektórych z nich pisałem wcześniej. Najistotniejszą jednak kwestią dla procesu budowania muskulatury z perspektywy diety wydaje się być odpowiednia ilość białka w diecie. Przeczytasz o tym w artykule nr 28/90.

Co jednak z tymi ćwiczeniami? To, jak zwykle – zależy. Od czego? Od poziomu zaawansowania, indywidualnych uwarunkowań anatomicznych oraz predyspozycji genetycznych. Zależy także od potrzeby umieszczenia danego ćwiczenia w specyficznym miejscu planu treningowego. Planowanie racjonalnej aktywności fizycznej wszak należy do specjalistycznych zadań i do poprawnego wykonania wymaga pewnej ilości wiedzy.

Sprawdź Aplikację Fitsy!
Kliknij i Sprawdź Aplikację Fisty!

Można natomiast wyróżnić kilka interesujących ćwiczeń, które dają się lubić przez wiele osób korzystających z dobrodziejstw treningu siłowego.

Poniżej wymieniam listę faworytów wraz z uzasadnieniem, dlaczego dane ćwiczenie zasługuje na szczególne wyróżnienie. Kolejność jest przypadkowa.

1. Pompki

Idealne narzędzie do domowych treningów. Istnieje sporo wariantów tego ćwiczenia jednak większość z nich nie wymaga żadnego wyposażenia sportowego.

2. Rozpiętki z wykorzystaniem wyciągów

Świetne ćwiczenie utrzymujące przez cały czas pracy stały poziom napięcia mięśniowego. Jest to istotny aspekt wpływający pozytywnie na odpowiedź anaboliczną organizmu.

3. Wyciskanie sztangielek leżąc na ławce płaskiej

Dzięki użyciu sztangielek oba nadgarstki pracują niezależnie, przez co ćwiczący narażony jest w mniejszym stopniu na występowanie niekorzystnych naprężeń w strukturach ramion, w sytuacji w której technika ćwiczenia byłaby niedokładna. To ćwiczenie pozwala także na dobre rozciągnięcie mięśni piersiowych w fazie ekscentrycznej ruchu.

Ćwiczenia na Klatkę Piersiową – od Czego Zacząć?
Kliknij i Poznaj Autora!
4. Wyciskanie Kettlebell jednorącz leżąc na ziemi

Ćwiczenie to jednocześnie, poza angażowaniem mięśni piersiowych, wspiera umiejętność stabilizowania tułowia oraz stawów barkowych ramion. Ciekawa propozycja jeżeli masz mało czasu na trening.

5. Wyciskanie na suwnicy Smitha

Dobry wybór dla pracy z większym ciężarem na gryfie sztangi i brakiem asekuracji ze strony partnera treningowego. Tu warto zaznaczyć, że zwiększanie obciążeń treningowych powinno iść w parze z efektywnym rozwojem mięśni głębokich ciała jeśli chce się uniknąć kontuzji. O tym dlaczego stopniowanie obciążeń jest istotne napisałem w artykule nr 20/90. Gorąco zachęcam do jego lektury.

Podsumowanie

Najlepsze ćwiczenie to takie, które zostało dopasowane do indywidualnych potrzeb. Rozwój muskulatury jest procesem zależnym od wielu czynników.

, , , , ,

Maciej M. Jeschke

Mam na imię Maciej. Od ponad 6 lat pracuję jako trener personalny i dietetyk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bycie FIT jest proste!
Przekonaj się.

Diety układane zgodnie z wytycznymi Instytutu Żywności i Żywienia.
Zrób pierwszy krok w stronę zmiany.

Studio Gdańsk

Antoniego Lendziona 4B/6
80-264, Gdańsk
POL

maciej@maciejj17.sg-host.com

Nawigacja

Fitsy by Maciej M. Jeschke

© 2019 – 2021
contact-section