12 marca, 2020 Maciej M. Jeschke

Ćwiczenia Na Płaski Brzuch – Przedstawiamy 4 Najlepsze!

Ćwiczenia Na Płaski Brzuch - Przedstawiamy 4 Najlepsze!

Ćwiczenia na płaski brzuch – czy to naprawdę wszystko?

Jakie robić ćwiczenia na płaski brzuch by trening był skuteczny? Czy chodzi tylko o ćwiczenia? Przeczytaj artykuł i poznaj metody pozwalające osiągnąć wymarzony zarys mięśni brzucha!

Jak wyćwiczyć płaski brzuch?

Na samym początku wspomnę o jednej bardzo ważnej informacji. Charakterystyczne i pożądane przez wiele kobiet i mężczyzn kratki na brzuchu są wynikiem złożenia się na raz wielu czynników. Nie chodzi tylko o najlepsze ćwiczenia na płaski brzuch. Wszak, gdyby wygląd ten nie był trudny do osiągnięcia to otyłość nie byłaby chorobą cywilizacyjną dosięgającą w niektórych przedziałach wiekowych już ponad połowę populacji.

Problem z nadmiarem tkanki tłuszczowej, a płaski brzuch

Jako ludzie mierzymy się w dzisiejszych czasach z ogromnym problemem otyłości na całym świecie. Wiele statystyk pokazuje jasno, że ponad połowa społeczeństwa cierpi już z tego powodu! Po części jest to najpewniej wynik środowiska dającego łatwy i szybki dostęp do przetworzonej żywności, a po części jest to wynik własnych zaniedbań. Wszak, kto nigdy nie zjadł łyżki cukru niech pierwszy rzuci kamieniem.

Sprawdź Aplikację Fitsy!
Sprawdź Aplikację Fitsy!

Czy ćwiczenia na płaski brzuch załatwią ten problem?

Oczywistym jest, że żadne mięśnie na brzuchu nigdy się nie ujawnią, jeżeli poziom ogólnego otłuszczenia ciała nie osiągnie odpowiednio dla kobiet poniżej 20-22%, oraz dla mężczyzn poniżej 8-10%. Więcej napisałem o tym we wcześniejszym artykule. Zachęcam gorąco do powrócenia do niego w wolnej chwili ponieważ tłumaczę w nim szerzej jak skutecznie doprowadzić do tak niskich wartości tkanki tłuszczowej.

Czy zatem pogoń za najlepszymi ćwiczeniami na brzuch ma w świetle powyższych informacji dalszy sens?

I tak i nie. Już tłumaczę.

Trening z ćwiczeniami na plaski brzuch powinien być interpretowany jako właściwe wzmocnienie tychże mięśni pod kątem odpowiednich funkcji ruchowych. Co to właściwie oznacza? Oznacza to to, że trenując mięśnie brzucha powinieneś przede wszystkim spodziewać się silniejszych mięśni. Angażowanie tych części ciała do pracy niewiele może pomóc w kontekście obniżania ilości tkanki tłuszczowej.

Mięśnie brzucha to rozległy temat

Mięśnie brzucha to zdecydowanie obszerniejsze pojęcie, wykraczające daleko poza postrzeganie ich jako „kraty”, „kostek na brzuchu” czy „abs’a”. Faktem jest, że struktury te pełnią wiele istotnych ról w układzie mięśniowo-szkieletowym. Chcąc osiągnąć zadowalający wygląda talii trening mięśni brzucha zdecydowanie warty jest gloryfikacji i uwagi. Czy zatem jest to najważniejsze na drodze do płaskiego brzucha? Otóż nie.

Poznaj Autora - Maciej M. Jeschke
Poznaj Autora – Maciej M. Jeschke

Chcąc osiągnąć płaski brzuch musisz najpierw schudnąć

Odwołując się do fragmentu tekstu ze wstępu, jeżeli chcesz odsłonić swoje mięśnie core musisz przede wszystkim schudnąć. Nie stanie się to najprawdopodobniej od samego robienia „brzuszków”. Piszę „najprawdopodobniej” ponieważ każda osoba trenująca jest perfekcyjnym ludzkim indywiduum wymagającym wybiórczego spojrzenia na jej cele oraz problemy. Może być i tak w przypadku niektórych, że aktualny poziom tkanki tłuszczowej znajduje się u nich na na tyle niskim poziomie, że samo wprowadzenie kilku-kilkudziesięciu serii ćwiczeń na mięśnie brzucha pomoże osiągnąć zadowalający efekt. Jak lubię to powtarzać – to zależy.

W czym mogą pomóc ćwiczenia na płaski brzuch?

Powracając na chwilę jeszcze do aspektu płaskiego brzucha. Załóżmy scenariusz, w którym faktycznie waga przykładowej osoby jest w normie. Jej mięśnie brzucha są jednak niewytrenowane i osłabione. Wówczas proste ćwiczenia pozwolą pozbyć się skutecznie takiej osobie efektu wiecznego wzdęcia.. Powtórzę to. To zadziała tylko wtedy, jeśli narządy nie są nadmiernie otłuszczone, a efekt wzdętego brzucha spowodowany jest zmianą posturalną w wyniku osłabionych mięśni core. Jeżeli masz słabe mięśnie brzucha i to jest przyczyną jego defektu, to ćwiczenia rozwiążą Twój problem. Pamiętaj jednak, że jeżeli ilość tkanki tłuszczowej nie znajdzie się poniżej krytycznych wartości to możesz być niezadowolony z efektu.

Jakie ćwiczenia na płaski brzuch wykonywać?

Z pewnością, osoba mająca osłabione mięśnie brzucha mogłaby wówczas postępować 2-3 razy w tygodniu poniższym protokołem treningowym. Ma on bowiem na celu wzmocnienie mięśni brzucha we wszystkich 3 głównych płaszczyznach ruchowych ciała. W ogólnym założeniu i podejściu, poniższe ćwiczenia zapewniają pracę na wszystkich istotnych wektorach działania sił oporu w treningu mięśni brzucha. W związki z tym, poniższy zestaw to kompletny, podstawowy trening mięśni brzucha.

Założenia treningu z ćwiczeniami na płaski brzuch

Przede wszystkim należy pamiętać, że jest to trening o charakterze obwodowym więc niech nie zdziwi Cię nadto celowy brak przerw pomiędzy ćwiczeniami. Dla zainteresowanych, o treningu obwodowym pisałem w tym artykule. Polecam więc się z nim zapoznać, szczególnie w przypadku, w którym nie masz na trening zbyt wiele czasu.

Ćwiczenia:

1. Dead Bug | 20 powtórzeń
2. Pallof Press | po 10 powtórzeń na obie strony
3. Side Plank | po 20 s na obie strony
4. Mountain Climber | 45 s
Przerwa: 60 s | Powtórz 3-4 razy

Czy ćwiczeniami można osiągnąć płaski brzuch?

Chcąc uwidocznić mięśnie brzucha musisz obniżyć ogólny poziom tkanki tłuszczowej w organizmie. Nie ma innej drogi do osiągnięcia wymarzonej tali. Z kolei słabe mięśnie brzucha mogą powodować efekt wiecznego wzdęcia. Jeżeli to właśnie jest Twój problem to ćwiczenia z powyższego przykładu mogą Ci pomóc. Najlepsze ćwiczenia na płaski brzuch to te wykonywane zgodnie z ogólnym planem poprawy sylwetki. Co zatem z tego wynika, metody oderwane od kontekstu są w swojej skuteczności krótko mówiąc – słabe. Ogólne podejście zawsze wygrywa z jednostkowymi zrywami.

, , , , ,

Maciej M. Jeschke

Mam na imię Maciej. Od ponad 6 lat pracuję jako trener personalny i dietetyk.

Komentarz (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bycie FIT jest proste!
Przekonaj się.

Diety układane zgodnie z wytycznymi Instytutu Żywności i Żywienia.
Zrób pierwszy krok w stronę zmiany.

Studio Gdańsk

Antoniego Lendziona 4B/6
80-264, Gdańsk
POL

maciej@maciejj17.sg-host.com

Nawigacja

Fitsy by Maciej M. Jeschke

© 2019 – 2021
contact-section