9 marca, 2020 Maciej M. Jeschke

Czy Bieganie Odchudza? – 3 Elementy Zanim Zaczniesz!

Czy Bieganie Odchudza? - 3 Elementy Zanim Zaczniesz!

Czy bieganie odchudza? Rozważ te 3 elementy zanim zaczniesz!

Wiele osób pragnących szybko zrzucić swoją wagę zastanawia się czy bieganie odchudza. Prawdą jest, że ta forma wysiłku poprzez swa początkową bardzo wysoką intensywność potrafi wywrzeć silny wpływ na sylwetkę. Czy jednak zawsze okaże się to dla Ciebie korzystne? O tym dowiesz się z tego artykułu!

Sprawdź Aplikację Fitsy!
Kliknij i Sprawdź Aplikację Fisty!

Czy bieganie odchudza? Tak, ale nie zaczynaj od niego!

Naprawdę nie mam nic do tej formy ruchu. Bieganie jest po prostu trudne.

Bieg jest na tyle złożonym ruchem (pracuje tu absolutnie całe ciało), że zasługuje on zdecydowanie na osobną analizę. To poruszymy sobie przy okazji innego artykułu. Dlaczego uważam, że bieganie jest trudne? Ponieważ z perspektywy stopnia trudności i zaangażowanej powierzchni ciała, bieganie można spokojnie zestawić z takimi ćwiczeniami jak martwy ciąg czy przysiad.

Oczywiście, można zarzucić takiemu podejściu, że mija się z prawdą, ponieważ wszystkie powyżej wymienione formy ruchu są dla nas naturalne (jako ruch rozumiem zmianę położenia ciała w przestrzeni) i wykonujemy je już od najmłodszych lat.

Przecież dzieci nie trzeba uczyć jak się kuca, ani jak biegać. One po prostu robią to odruchowo!

Tu jest właśnie przysłowiowy pies pogrzebany. Dlaczego? Ponieważ sylwetki dzieci nie są narażone w tak dużym stopniu jak ciała dorosłych na 2 kluczowe czynniki, które skutecznie niszczą ich sylwetki.

Są nimi środowisko i czas.

Bieganie odchudza, ale nie jest dobre na początek!

Zastanów się przez chwilę ile godzin w ciągu dnia siedzisz. Większość osób, z którymi pracuję na to pytanie odpowiada twierdząc, że jest to wartość pomiędzy 8 a 10 godzin DZIENNIE! Dobrze wiem, że wartość ta i tak jest mocno zaniżona, ponieważ mało kto uwzględnia weekendowe wylegiwanie się na kanapie w powyższej kalkulacji.

Czy Bieganie Odchudza? – 3 Elementy Zanim Zaczniesz!
Kliknij i Poznaj Autora!

Teraz zrozum, że ludzkie ciało z natury nie jest przystosowane do siedzenia. Po prostu, środowisko rozwija się dziś szybciej niż adaptują się nasze geny (KLIKNIJ tu by dowiedzieć się więcej). Z tego względu właśnie, jeżeli pracujesz na cały etat przy biurku i masz nadwagę, którą chcesz zrzucić zaczynając biegać – jest to zły pomysł.

Bieganie odchudza, ale nikt nie myśli o poprawnej technice kroku!

Pomimo tego, że bieg jako forma ruchu stopniem trudności podobny jest do przysiadu czy martwego ciągu, to technika kroku jest bagatelizowana przez większość osób. Bardzo często dostaję pytanie o to jak poprawnie wykonać przysiad czy martwy ciąg. O technikę biegu pyta już za to zdecydowanie mniej osób. Tu pojawia się problem opisany krótko akapit wcześniej. Siedzący tryb pracy i długa przerwa w regularnej aktywności potrafią bez litości zmienić technikę dowolnego ruchu. Po prostu im więcej siedzisz (czyli tak na prawdę utrzymujesz permanentnie pewne napięcie mięśniowe) tym bardziej zmienia się Twój naturalny styl poruszania się.

Zastanów się, czy czy przypadkiem zakładając nogę na nogę zawsze zakładasz tę samą (lub jest Ci na jednej stronie wygodniej). Tak powstają wady postawy.

Bieganie odchudza, ale przeanalizuj te 3 elementy zanim zaczniesz!

To jednak nie jedyny problem. Osoby początkujące zdecydowanie nie powinny zaczynać swojej sportowej przygody od biegania jeśli:

  1. Ich BMI nie mieści się w normie (KLIKNIJ aby policzyć swoje BMI)
  2. Przebyły kontuzję bądź urazy dolnych kończyn
  3. Chorują na nadciśnienie

Łatwo w powyższych przypadkach o kontuzję stawu skokowego, utrwalenie złej techniki, bądź dużo poważniejsze konsekwencje ze strony układu krwionośnego.

Sprawdź Aplikację Fitsy!
Kliknij i Sprawdź Aplikację Fisty!

A więc, czy bieganie odchudza? Tak, ale wybierz świadomie!

Bieganie w swej istocie jest fantastyczną formą rekreacji. Do wykorzystania w pełni płynących z niej korzyści niezbędne jest jednak odpowiednie przygotowanie. Zamiast zaczynać od biegu z pełną prędkością, zacznij od intensywnych spacerów i wzmocnienia całego ciała treningiem funkcjonalnym bądź siłowym. Świetnie sprawdzi się też stretching oraz techniki SMR (KLIKNIJ aby dowiedzieć się więcej), czyli popularne tak dzisiaj rolowanie wałkami piankowymi.

, , , , ,

Maciej M. Jeschke

Mam na imię Maciej. Od ponad 6 lat pracuję jako trener personalny i dietetyk.

Komentarz (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bycie FIT jest proste!
Przekonaj się.

Diety układane zgodnie z wytycznymi Instytutu Żywności i Żywienia.
Zrób pierwszy krok w stronę zmiany.

Studio Gdańsk

Antoniego Lendziona 4B/6
80-264, Gdańsk
POL

maciej@maciejj17.sg-host.com

Nawigacja

Fitsy by Maciej M. Jeschke

© 2019 – 2021
contact-section