22 lipca, 2020 Maciej M. Jeschke

Czy Od Jazdy Na Rowerze Chudną Uda? Trener Wyjaśnia

Czy Od Jazdy Na Rowerze Chudną Uda? Trener Wyjaśnia

Od jazdy na rowerze chudną nie tylko uda, ale także brzuch, ramiona twarz i pośladki. Jeżdżąc na rowerze masz szansę na schudnięcie wielu kilogramów o ile tylko zgodnie z równaniem bilansu energetycznego uda Ci się każdego dnia zjadać mniej kalorii niż rzeczywiście ich spalasz. Osobiście zalecam trzymanie się około 15-20% poniżej CPM.

Sprawdź Aplikację Fitsy!
Sprawdź Aplikację Fitsy!

Czym jest CPM?

CPM (lub inaczej TDEE z j. angielskiego) to całkowita przemiana materii, nic innego niż suma energii wyrażona w kaloriach jaką Twój organizm zużywa w ciągu 24h. Te wartości istotnie różnią się w przypadku każdego z nas, chociażby ze względu na odmienną budowę ciała czy różny poziom aktywności. Do oszacowania Twojego CPM polecam Ci skorzystanie z tego kalkulatora:

http://www.ostaszewski.org/tdee

Proszę pamiętaj, że wartości, które otrzymujesz są tylko oszacowanymi liczbami. W rzeczywistości istnieje wiele wzorów, które pozwalają uzyskać przybliżone dane na temat dobowego zużycia energii dla poszczególnej osoby, jednak najważniejsza jest ostateczna obserwacja w praktyce jakie samopoczucie i rezultaty pojawiają się przy danej podaży energii. Jak ze wszystkim w świecie fitness – TO ZALEŻY. 😉

Podany kalkulator korzysta z mojego ulubionego wzoru pozwalającego uwzględnić dokładną ilość i rodzaj aktywności fizycznej. Jest po prostu bardzo dokładny.

Czy bilans energetyczny to wszystko?

Absolutnie nie! Jeżeli chcesz schudnąć z ud jeżdżąc na rowerze to pilnowanie granicy spożycia energii do 15-20% poniżej CPM będzie dobre na początek, jednak z czasem może okazać się niewystarczające. Równanie to nie bierze pod uwagę naprawdę wielu czynników, które mają ostateczny wpływ na tolerancję danej ilości energii. To w końcu tylko równanie matematyczne i to dodatkowo dość proste.

Chcąc mieć gwarancję powodzenia i osiągania zadowalających wyników jeżdżąc na rowerze polecam Tobie przyjrzenie się nie tylko ilości zjadanej energii, ale także dokładnie produktom jakie pojawiają się w Twoim jadłospisie. Kaloria kalorii bowiem nie jest równa, a opisywałem to już wielokrotnie. Nieco więcej przeczytasz na ten temat klikając w ten link:

http://fitsy.eu/jak-zaczac-zdrowo-sie-odzywiac/

Poznaj Autora - Maciej M. Jeschke
Poznaj Autora – Maciej M. Jeschke

Jak przyspieszyć spalanie tłuszczu z ud?

Czy istnieją magiczne sztuczki by spalać tłuszcz tylko z wybranych części ciała? No niestety nie. 🙂 Są za to sposoby by poprawić spalanie tkanki tłuszczowej z konkretnych miejsc.

Napiszę to jeszcze raz – jeżeli Twoja masa ciała jest za duża i chcesz schudnąć z ud to siłą rzeczy musisz obniżyć ogólną masę ciała. To z kolei oznacza, że tkanka tłuszczowa spalać będzie się z całego ciała (bo gromadzi się praktycznie pod każdym centymetrem skóry jednak u niektórych bardziej np. na brzuchu czy udach).

O tych sposobach napisałem już w innym artykule więc odsyłam się Cię do niego poniższym linkiem:

http://fitsy.eu/jak-szybko-schudnac-z-brzucha/

Rower stacjonarny czy normalny?

To zależy tak naprawdę tylko i wyłącznie od Ciebie. Jeżeli masz taką możliwość to w pogodne dni korzystaj z możliwości jazdy w terenie, a kiedy zaś pogoda nie dopisuje – wykorzystaj rower stacjonarny. Sprzęt nie ma tu absolutnie większego znaczenia. Istotna z perspektywy odchudzania jest za to inteligentna praca z własnym ciałem i dopasowanie intensywności wysiłku do odpowiednich sygnałów jakie z niego płyną. Przecież w końcu chcesz widzieć wyniki, a może Ci w tym niesamowicie pomóc pulsometr.

Pulsometr to urządzenie, które rejestruje bicia Twojego serca i przekazuje zapisany sygnał do odbiornika (zegarek lub aplikacja w telefonie). Dzięki temu w czasie rzeczywistym widzisz swoje tętno. Taka informacja z kolei pozwoli Ci dopasować intensywność treningu do aktualnych ogólnych założeń jakie wyznaczyłeś.

Z praktycznego punktu widzenia wygląda to tak, że odczuwany poziom zmęczenia jest zazwyczaj nieco poniżej poziomu intensywności z jaką bezpiecznie (i skutecznie) możesz trenować. Taka informacja zwrotna nierzadko mi i moim podopiecznym pozwala po prostu zmotywować się do cięższego treningu. 🙂

Więcej o pulsometrach przeczytasz w tym miejscu:

http://fitsy.eu/jak-szybko-poprawic-swoje-wyniki-treningowe/

, , , , ,

Maciej M. Jeschke

Mam na imię Maciej. Od ponad 6 lat pracuję jako trener personalny i dietetyk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bycie FIT jest proste!
Przekonaj się.

Diety układane zgodnie z wytycznymi Instytutu Żywności i Żywienia.
Zrób pierwszy krok w stronę zmiany.

Studio Gdańsk

Antoniego Lendziona 4B/6
80-264, Gdańsk
POL

maciej@maciejj17.sg-host.com

Nawigacja

Fitsy by Maciej M. Jeschke

© 2019 – 2021
contact-section