31 stycznia, 2020 Maciej M. Jeschke

Czy Popularne Brzuszki to Najlepsze Ćwiczenie na Brzuch?

Czy Popularne Brzuszki to Najlepsze Ćwiczenie na Brzuch?

Chciałbyś uwidocznić swój sześciopak? Dowiedz się jak najłatwiej to osiągnąć!

Przede wszystkim, chcąc osiągnąć zadowalający zarys mięśni tułowia należy pamiętać o bardzo ważnym aspekcie tego procesu. Nawet najlepiej zbudowane mięśnie brzucha nie będą zauważalne, jeżeli ogólny poziom tkanki tłuszczowej w ciele będzie zbyt wysoki.

Ilość owej tkanki da się mierzyć różnymi sposobami. Jedne są bardziej dokładne, inne ze względu na swą metodykę dają wynik zawierający różnej wielkości błąd.

Istotne jest jednak to, że aby faktycznie odsłonić mięśnie brzucha mężczyźni będą zmuszeni do osiągnięcia poziomu około 8-10% tkanki tłuszczowej, kobiety zaś około 20-22%. Różnice te nie powinny dziwić. Kobiety naturalnie posiadają większą ilość tkanki tłuszczowej w porównaniu do mężczyzn.

Sprawdź Aplikację Fitsy!
Kliknij i Sprawdź Aplikację Fisty!

Jaki jest najlepszy sposób na osiągnięcie tak niskich poziomów? To zależy od ilości tkanki tłuszczowej jakiej chcesz się pozbyć. Co do założenia, im więcej chcesz zrzucić tym lepszym wyborem będzie dieta. Jeżeli nie masz dużego doświadczenia w treningu, poprawnie zbilansowana dieta okaże się prawdopodobnie bardziej skuteczna w walce z nadmiarowymi kilogramami.

Nie oznacza to jednak, że trening nie ma znaczenia. Ma i to spore!

Nie warto rzucać się jednak na ogromne wyzwania. Jeżeli jesteś osobą początkującą wybierz najpierw jedno: dieta lub trening.
W każdej chwili przecież możesz zacząć robić jeszcze więcej dla swojej sylwetki.

Co zatem z ćwiczeniami? Czy tak popularne brzuszki faktycznie będą najlepszym ćwiczeniem? To także, zależy. Przede wszystkim zależy od tego jakimi możliwościami sprzętowymi do wykonania treningu dysponujesz.

Trening w domu, dla przykładu, z natury charakteryzuje się utrudnieniem jeżeli chodzi o sprzęt sportowy.
Jeżeli taki trening ma być poza swą skutecznością także interesujący dla osoby, która ma go wykonywać, odrzucanie brzuszków może okazać się pewna stratą. Faktem natomiast jest, że samo ćwiczenie o nazwie brzuszki wpływa bardzo dobrze na chyba najbardziej znane brzuśćce strefy core, czyli mięśnie proste brzucha. To nic innego jak pożądany przez wielu sześciopak.

Czy Popularne Brzuszki to Najlepsze Ćwiczenie na Brzuch?
Kliknij i Poznaj Autora!

Problemem, jaki zauważam w związku z tym ćwiczeniem, jest częste pomijanie innych, równie istotnych z perspektywy ogólnej kondycji ciała mięśni core. Często osoby ćwiczące, popularne brzuszki, wykonują zdecydowanie zbyt często. Powodują tym samym niebezpieczny dla ciała dysbalans mięśniowy.

Poprawnie wykonany trening brzucha uwzględnia o wiele więcej elementów. Koncentracja na samym sześciopaku może nieść ze sobą wiele przykrych konsekwencji zdrowotnych.

Poniżej przedstawiam interesujący, przykładowy kompleks dla ćwiczeń mięśni brzucha.

1. Spięcia tułowia (brzuszki) x 10 powtórzeń
2. Deska x 15 s
3. Martwy Robal x 10 powtórzeń
4. Bear Crawl x 20 kroków
Przerwa 30 s | Powtórz 3-4 razy

PODSUMOWANIE

Popularne ćwiczenie o nazwie brzuszki jest dobrym wyborem jeżeli chcesz wzmocnić siłę mięśni prostych brzucha. Nadmierne wykonywanie tego ćwiczenia może nieść za sobą ryzyko powstania różnicy w napięciu mięśniowym różnych struktur ciała. Poprawnie przeprowadzony trening brzucha uwzględnia trening wszystkich mięśni stabilizujących postawę ciała.

, , , , ,

Maciej M. Jeschke

Mam na imię Maciej. Od ponad 6 lat pracuję jako trener personalny i dietetyk.

Komentarzy (3)

    • Jeśli poprawnie aktywujesz mięśnie brzucha to istotnie one biorą udział w tym ruchu (stabilizują odcinek lędźwiowy). Polecam jednak wykonywać dodatkowo ćwiczenia mocniej koncentrujące się na mięśniach core.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bycie FIT jest proste!
Przekonaj się.

Diety układane zgodnie z wytycznymi Instytutu Żywności i Żywienia.
Zrób pierwszy krok w stronę zmiany.

Studio Gdańsk

Antoniego Lendziona 4B/6
80-264, Gdańsk
POL

maciej@maciejj17.sg-host.com

Nawigacja

Fitsy by Maciej M. Jeschke

© 2019 – 2021
contact-section