28 grudnia, 2020 Maciej M. Jeschke

Dieta Wysoko Węglowodanowa Wady – Lista 5 Aspektów

Dieta Wysoko Węglowodanowa Wady – Lista 5 Aspektów

Dieta wysoko węglowodanowa, jak każdy skrajny protokół żywieniowy ma swoje wady. Od zmęczenie siły woli do zubożenia zasobów niektórych witamin. Z drugiej strony, niektóre osoby poprzez eliminację tłuszczu będą mogły dać początkowo upust obżarstwu. Zanim zdecydujesz się na dietę niskowęglowodanową weź pod uwagę jej wady i rozważ te 5 aspektów.

Spis Treści:

 1. Dieta Wysoko Węglowodanowa – Lista Wad
 2. Podsumowanie

Co stanowi w tym tekście dieta wysokowęglowodanowa?

W tym artykule opisuję dietę wysoko węglowodanową rozumianą jako eliminację tłuszczu na rzecz węglowodanów. W rzeczywistości zgodnie z zaleceniami IŻŻ ich spożycie powinno wahać się między 50-75% całkowitego spożycia energii i jednocześnie odpowiednio korelować z poziomem aktywności jaki ma miejsce w przypadku danej osoby. Dodatkowo należy pamiętać, że spożycie w nadmiarze jakiegokolwiek z makroskładników może prowadzić do otyłości.

Konsekwencje żywieniowe pojawić mogą się dopiero z chwilą ewidentnego braku jednego ze składników pokarmowych i o tym właśnie jest ten tekst.

Sprawdź Aplikację Fitsy!
Sprawdź Aplikację Fitsy!

Dieta wysoko węglowodanowa – wady

 1. Zmęczenie siły woli
 2. Zmniejszenie smakowitości posiłków
 3. Nadmiar błonnika, zbyt duże porcje
 4. Nadmiar cukru
 5. Niedobór witamin rozpuszczalnych w tłuszczach

Dieta wysoko węglowodanowa – 1 wada – Zmęczenie siły woli

Skrajne protokoły żywieniowe na dłuższą metę będą powodowały psychiczne zmęczenie siły woli. Jak dowiedziono już w roku 1999 badaniami, silna wola działa niczym mięsień [Źródło]. Jej zbytnie przemęczanie czy też wystawianie na próbę skutkuje narastającym napięciem. Napięcie to siłą rzeczy wcześniej czy później będzie musiało zostać rozładowane. Co mam na myśli?

Prawdopodobnie poszukujesz najlepszej możliwej diety aby korzystnie zadziałać na swoje zdrowie i sylwetkę. Z pewnych powodów (być może wysoki ładunek energetyczny w 1 g tłuszczu) postanawiasz unikać tłuszczy, zastępując je węglowodanami.

Problemem jest jednak konieczność wykluczenia pewnych grup produktów ze swojego jadłospisu, nawet tych o udowodnionym korzystnym działaniu jak np. orzechy. Są zdrowe, bo zawierają tłuszcze nienasycone, niezbędne organizmowi chociażby do budowy błon komórkowych.

Błony komórkowe ośrodkowego układu nerwowego i siatkówki oka funkcjonują prawidłowo dzięki podwójnej warstwie fosfolipidowej zbudowanej głównie z wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Dostarczenie tych kwasów, a zwłaszcza niesyntetyzowanych endogennie, decyduje o rozwoju umysłowym dzieci i prawidłowym funkcjonowaniu dorosłych.

WIELONIENASYCONE KWASY TŁUSZCZOWE CZYNNIKIEM POPRAWY STANU ZDROWIA CZŁOWIEKA

Zastanów się, jak długo utrzymasz się na powierzchni konsekwentnego odmawiania spożycia tłuszczy? To napięcie tylko negatywnie wpłynie na Twoje samopoczucie. W końcu i tak zdarzy się moment, w którym nie wytrzymasz i zjesz zakazany produkt (tłuszcz).

Dalsze rozprężenie może tak naprawdę zrujnować dotychczasowy postęp, bo nie będziesz czuł przed sobą żadnych ograniczeń (skoro właśnie to najważniejsze złamałeś). Zaczniesz pochłaniać kompulsywnie tłuste potrawy i wrócisz do punktu 0. Tak przynajmniej dzieje się z większością podejmowanych prób tego typu.

Dieta wysoko węglowodanowa – 2 wada – Zmniejszenie smakowitości posiłków

Musisz pamiętać, że to właśnie tłuszcz jest głównym nośnikiem smaku. Istnieje więc wysokie prawdopodobieństwo, że ograniczając spożycie tłuszczy na rzecz wysokiej ilości węglowodanów Twoja dieta stanie się mniej smaczna (powodując tym samym większe napięcie i przemęczenie ograniczonych zasobów siły woli).

Oczywiście możesz pomyśleć, że dasz radę komponować smaczne posiłki bez udziału tłuszczy. Prawdopodobnie w pewnym stopniu będą smaczne (być może nawet dużo smaczniejsze niż większość diet zalecanych przez amatorów), jednak w starciu z dobrze zbilansowanym, także zdrowym posiłkiem zawierającym tłuszcze, posiłki węglowodanowe nie mają szans. Popatrz na to badanie, co syciło najbardziej respondentów.

Trener Personalny i Dietetyk - Maciej Jeschke
Trener Personalny i Dietetyk – Maciej Jeschke

Oba śniadania bogate w tłuszcz były smaczniejsze, ale mniej sycące niż posiłki bogate w węglowodany i po nim następowało większe spożycie posiłków w godzinach porannych

The effects of high-carbohydrate vs high-fat breakfasts on feelings of fullness and alertness, and subsequent food intake

Jednocześnie zauważ przewagę nad uczuciem sytości w śniadaniach węglowodanowych nad pozostałymi w tym badaniu. Niestety, moje wstępne poszukiwania nie potwierdzają, że śniadania bogate w węglowodany mają jednoznaczną przewagę. W tym badaniu to mimo wszystko śniadanie zawierające nie małą ilość tłuszczu (jaja) wygrywało. Być może brak dużych ilości błonnika w śniadaniach węglowodanowych spowodował takie wyniki. Poniżej fragment abstraktu:

Posiłek śniadaniowy mający największy wpływ na uczucie sytości i późniejsze spożycie energii wyróżniał się najwyższą zawartością białka i najmniejszą zawartością węglowodanów w porównaniu z dwoma pozostałymi śniadaniami.

Variation in the effects of three different breakfast meals on subjective satiety and subsequent intake of energy at lunch and evening meal

Dieta wysoko węglowodanowa – 3 wada – Nadmiar błonnika, zbyt duże porcje

Przyjęło się na podstawie współczynnika Atwatera netto [więcej na ten temat] sądzić, że 1 g tłuszczu jest równowartością 9 kcal, a dla porównania 1g węglowodanów to „tylko” 4 kcal. To różnica ponad 2 krotności dostarczanej energii z 1 g węglowodanów.

Intuicyjnie osoba, która chciałaby schudnąć może pomyśleć, że rezygnując ze spożycia tłuszczy znajduje się na dobrej drodze do redukcji wagi. W rzeczywistości przy większym zapotrzebowaniu na energię skomponowanie diety wysoko węglowodanowej nosi w sobie tę wadę, że zazwyczaj posiłki są znacznie większej objętości. Być może u osób mających ogromny problem ze zjadanymi porcjami początkowo takie rozwiązanie może dać upust obżarstwu, jednak na dłuższą metę nie polecam tak skrajnych rozwiązań.

Dodatkowo, o eliminacji tłuszczu na rzecz węglowodanów nie powinny także myśleć osoby, które na co dzień spożywają dużo energii (np. jak sportowcy). Jednym z powodów jest fakt, że produkty zawierające węglowodany złożone, będące jednocześnie wysokiej jakości, zawierają też spore ilości błonnika, co przy przesunięciu podaży energii z tłuszczy na węglowodany spowoduje większe spożycie błonnika. To z kolei może powodować problemy z układem pokarmowym. Wyobraź sobie to, że wykonujesz trening cały czas czując się objedzonym. Raczej mało komfortowa sytuacja.

Dieta wysoko węglowodanowa – 4 wada – Nadmiar cukru

Próba obniżenia ilości spożywanego błonnika na dietach wysoko węglowodanowych w praktyce często kończy się wymianą dobrej jakości źródeł węglowodanów na te rafinowane, pozbawione większości cennych składników. Nie rzadko wchodzi w grę również zwiększone spożycie węglowodanów prostych, czy to pod postacią przetworzonych produktów spożywczych czy po prostu w formie dodanego cukru. Nie muszę chyba tłumaczyć dlaczego to jest złe. O szkodliwości cukru dodatkowych kilka zdań z mojej strony znajdziesz w tym miejscu:

Poznaj Autora - Maciej M. Jeschke
Poznaj Autora – Maciej M. Jeschke

5 Głównych Przyczyn Przybierania na Wadze

Dieta wysoko węglowodanowa 5 wada – Powoduje niedobory witamin A,D,E,K

Tłuszcze są świetnymi nośnikami nie tylko smaku, ale także witamin w nich rozpuszczalnych: A,D,E,K [Źródło]. To po raz kolejny powód do tego by diety bilansować w oparciu o zrównoważone zasady odżywiania, a nie skrajne protokoły odrzucające spożycie któregokolwiek z makroskładników.

Prawidłowy rozkład energii na makroskładniki w diecie zdaniem ekspertów to:

 • Białko 5-15 %
 • Tłuszcze minimalnie 15-20%
 • Węglowodany 50-75%

Podsumowanie

Jeżeli uznałeś właśnie, że jestem absolutnym przeciwnikiem diet wysoko węglowodanowych to spieszę z doprecyzowaniem. Takie protokoły mają czasami swoje uzasadnienie (celowa eliminacja tłuszczy). Prawdopodobnie mógłbym zasypać Cię pomniejszymi badaniami, które ukazałby korzystny wpływ diety skrajnie wysoko węglowodanowej na różne aspekty. Problemem jest jednak poziom wiedzy i doświadczenia w praktycznym zastosowaniu. Czym innym jest prowadzone badanie pod kontrolą lekarzy i dietetyków, a czym innym Ty sam ograniczający spożycie tłuszczy. Dodatkowo, takie badanie prędzej czy później ma swój koniec, a badani wracają do racjonalnego odżywiania.

Więc tak, jestem przeciwnikiem odważnych i skrajnych protokołów żywieniowych (takich jak dieta wysoko węglowodanowa eliminująca tłuszcze) wykonywanych na własną rękę przy minimalnym poziomie świadomości. Poza tym wyjątkiem, całą resztę przypadków w dietetyce najlepiej tłumaczy filozofia „To zależy”. ?

Podobne artykuły:

 1. Jak Wyszczuplić Łydki w Tydzień? 5 Kroków
 2. Jak Odchudzić Łydki i Kostki? 5 kroków
 3. Jak Schudnąć z Ud i Łydek w 2 Tygodnie?
 4. Jak Oszukać Żołądek i Nie Czuć Głodu?
 5. 5 Głównych Przyczyn Przybierania na Wadze
Sprawdź Aplikację Fitsy!
Sprawdź Aplikację Fitsy!
, , , , , , , , , ,

Maciej M. Jeschke

Mam na imię Maciej. Od ponad 6 lat pracuję jako trener personalny i dietetyk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bycie FIT jest proste!
Przekonaj się.

Diety układane zgodnie z wytycznymi Instytutu Żywności i Żywienia.
Zrób pierwszy krok w stronę zmiany.

Studio Gdańsk

Antoniego Lendziona 4B/6
80-264, Gdańsk
POL

maciej@maciejj17.sg-host.com

Nawigacja

Fitsy by Maciej M. Jeschke

© 2019 – 2021
contact-section