14 marca, 2020 Maciej M. Jeschke

Higiena Sportowa – 5 Zasad Do Przestrzegania Od Zaraz!

Higiena Sportowa – 5 Zasad Do Przestrzegania Od Zaraz!

Higiena sportowa

Higiena sportowa nie musi być trudna! Przestrzeganie kilku prostych zasad opisanych w tym tekście pomoże Ci zadbać o swoje zdrowie także na sali treningowej.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Jakie są zagrożenia dla Twojej higieny na siłowni
  2. Polecane i praktyczne podejście do higieny
  3. 5 zasad higieny sportowej

Zanieczyszczenia na siłowni, a higiena sportowa

Czy zastanawiałeś się kiedyś jak wiele groźnych dla Twojego życia i zdrowia drobnoustrojów napotykasz każdego dnia? Czy masz świadomość ich wszechobecności? A czy potrafisz skutecznie minimalizować ryzyko wystąpienia chorób z nimi powiązanych? Czy myśl o higienie towarzyszy Ci także w trakcie uprawiania sportu?

Sprawdź Aplikację Fitsy!
Sprawdź Aplikację Fitsy!

Twoja higiena jest najważniejsza

Jeżeli kiedykolwiek pomyślałeś, że siłownia może stać się potencjalnym miejscem do zarażenia się dowolną chorobą powinieneś zapoznać się z poniższymi zasadami mogącymi pomóc Ci ochronić zdrowie.

Choroby mogą przenosić się wraz z ludzkim potem

Fakt niezaprzeczalny brzmi następująco. W ludzkim pocie znajdują się różnego rodzaju drobnoustroje. Jedne z nich mogą stać się przyczyną choroby, a inne z chwilą zetknięcia z ciałem nie wpłyną w żaden sposób na stan organizmu. To jaki wywołają efekt zależy oczywiście z jakiego typu drobnoustrojem będziesz mieć kontakt oraz co mniej oczywiste – ilości tegoż czynnika czy też jego stężenia w wektorze jakim może stać się na przykład ludzki pot. Kluczową rolę w prewencji odgrywa zatem higiena sportowa, czyli zbiór zasad pozwalających zachować czystość ciała i ograniczyć kontakt z drobnoustrojami w trakcie wysiłku fizycznego.

Praktyczne podejście do higieny sportowej

O ile określenie czy pot potencjalnego trenującego może spowodować przeniesienie na nas choroby będzie na sali treningowej niemożliwe (brak specjalistycznego sprzętu), o tyle bezpieczne będzie przyjęcie zasady, że za potencjalnie groźny uważa się każdy możliwy wektor przenoszenia chorób.

Na co musisz uważać chcąc zachować higienę

Mogą być nim ludzki pot, krew, kał, mocz, ślina, krew. Tak na prawdę wszystkie wydzieliny ustrojowe mogą i stanowią realne zagrożenie. Warto postępować według określonych zasad higieny sportowej by minimalizować w każdym czasie ryzyko zachorowania lub przeniesienia choroby.

Myśl za innych

Pamiętaj, że wśród trenujących razem z Tobą osób na sali treningowej mogą znaleźć się osoby będące w trakcie choroby zakaźnej. Niestety nie każdy bierze na siebie odpowiedzialność za zdrowie innych. Niektórzy mimo jawnej choroby za nic mają zasady higieny sportowej i wychodzą na trening nie zważając na możliwość zarażenia innych. Zacznij temu przeciwdziałać.

Poznaj Autora - Maciej M. Jeschke
Poznaj Autora – Maciej M. Jeschke

Trzymaj się kilku zasad higieny sportowej

1. Dezynfekuj sprzęt.

Pot pozostawiony na sprzęcie treningowym jest już potencjalnym zagrożeniem. Nie bez powodu większość siłowni wyposażona jest w dozowniki z preparatami do odkażania powierzchni mat treningowych oraz maszyn czy dłoni. Warto jest z nich korzystać, szczególnie jeżeli osoba trenująca przed Tobą na dowolnym sprzęcie nie używała ręcznika.

2. Używaj ręcznika

Służy to przede wszystkim ograniczeniu rozprzestrzeniania się bakterii wraz z potem. Druga sprawa – ręcznik zabezpieczy skórę przed bezpośrednim kontaktem z powierzchnią oparcia maszyny treningowej. Ograniczysz rozprzestrzenianie się drobnoustrojów. Oczywiście pod warunkiem, że ręcznik będzie regularnie prany.

3. Unikaj dotykania sprzętu mokrymi dłońmi

To może wydawać się z pozoru nielogiczne. Przecież wszyscy mówią o częstym myciu rąk! Tak, częste mycie rąk jest jak najbardziej poprawnym odruchem. Tym bardziej jeżeli dotykałeś przedmiotów, z którymi kontakt miały inne osoby. Wróciłeś do domu więc dokładnym umyciem rąk ograniczysz wnoszenie z zewnątrz potencjalnych drobnoustrojów. Co jednak jeśli te same przedmioty dotykałbyś mokrymi dłońmi? Rozniósłbyś drobnoustroje w o wiele większym stopniu dlatego, że woda stanowi świetne środowisko do ich efektywnego rozprzestrzeniania się. Stąd, jeśli korzystasz z toalety w trakcie treningu – umyj i dokładnie wysusz dłonie przed powrotem na salę treningową.

4. Zabierz buty i strój na zmianę

Zmiana obuwia przed wejściem na salę treningową ogranicza wnoszenie zarazków do samej sali treningowej. Pomyśl ile razy w ciągu dnia masz niemiłą okazję stanąć podeszwą buta na czymś czego nigdy nie wziąłbyś w dłonie. Obecne pod stopą drobnoustroje mogą przez takie zachowania pozostawać obecne na sali oraz sprzęcie treningowym i z potem rozprzestrzeniać się dalej na osoby trenujące. Ze strojem treningowym to dokładnie ta sama sytuacja. Częste jego pranie pomoże uchronić się od roznoszenia groźnych dla zdrowia oraz życia patogenów.

5. Unikaj kontaktu dłoni z błonami śluzowymi ciała

Jednym słowem nie warto wkładać palców w żadne otwory w ciele w trakcie treningu, przynajmniej do czasu ich skutecznej dezynfekcji. Dłubanie w nosie, zębie czy gdziekolwiek indziej to zły pomysł. Błony śluzowe charakteryzują się o wiele niższa odpornością na przenikanie drobnoustrojów niż na przykład skóra na powierzchni dłoni. Wyjątkiem są tutaj jednak rany otwarte, rozcięcia czy pęknięcia skóry. Są one bowiem otwartymi bramami do ludzkiego organizmu i należy każdorazowo, jeśli powstają w trakcie treningu czy też w innych okolicznościach, szybko je opatrzyć. Większość siłowni wyposażona jest w apteczki pierwszej pomocy, w których znajdują się plastry, bandaże oraz środki do oczyszczania skaleczeń. Warto z nich skorzystać. W przeciwnym razie sami narażamy się na niebezpieczeństwo.

Przestrzeganie zasad higieny sportowej jest rozsądne

Zasady higieny są zbiorem zasad codziennego postępowania pomagającymi chronić się przed chorobami. Stosowanie się do nich leży w gestii każdej osoby indywidualnie. Przestrzeganie mądrych reguł ma jednak wpływ nie tylko na nas samych ale także na nasze otoczenie. Pamiętaj, że Twoje zdrowie i bezpieczeństwo w największych stopniu zależą od Ciebie!

, , , , ,

Maciej M. Jeschke

Mam na imię Maciej. Od ponad 6 lat pracuję jako trener personalny i dietetyk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bycie FIT jest proste!
Przekonaj się.

Diety układane zgodnie z wytycznymi Instytutu Żywności i Żywienia.
Zrób pierwszy krok w stronę zmiany.

Studio Gdańsk

Antoniego Lendziona 4B/6
80-264, Gdańsk
POL

maciej@maciejj17.sg-host.com

Nawigacja

Fitsy by Maciej M. Jeschke

© 2019 – 2021
contact-section