30 lipca, 2020 Maciej M. Jeschke

Ile Powinienem Pić Wody? Poznaj Aktualne Zalecenia!

Ile Powinienem Pić Wody? Poznaj Aktualne Zalecenia!

Ile powinienem pić wody? Mężczyzna powinien przyjmować dziennie minimum 2,5 l płynów co jest równowartością 10 szklanek wody. W przypadku kobiet, zalecana ilość do spożycia to 2 l na dobę czyli około 8 szklanek. Co istotne, woda ta powinna być średniozmineralizowana, czyli z sumą rozpuszczonych składników mineralnych na poziomie od 500 do 1500 mg na 1 litr.

Ile powinienem pić wody? Więcej!

Powinieneś pić więcej wody – nieśmiertelny chyba truizm. Jednocześnie niezaprzeczalny. Ja przynajmniej osobiście nie znam nikogo kto bez wody mógłby funkcjonować. Znam za to wiele osób, które wody spożywają zdecydowanie za mało. Nie funkcjonują przy tym również maksymalnie wydajnie.

Woda chcąc nie chcąc jest takim związkiem, dzięki któremu nasze ciało może przeprowadzać szereg reakcji pozwalających nam żyć. Co dzieje się zatem gdy naszemu organizmowi jej brakuje?

Doprowadzając do odwodnienia możesz spodziewać się, w zależności od skali problemu, wielu nieprzyjemnych objawów. Poniżej opisuję dokładniej w jaki sposób stopień odwodnienia wpłynie na Twój organizm

Sprawdź Aplikację Fitsy!
Sprawdź Aplikację Fitsy!

Skutki odwodnienia

1%  utraty płynów

Odczujesz pogorszenie wydolności fizycznej, zacznie robić Ci się coraz cieplej oraz będziesz mieć mniejszy apetyt.

4% utraty płynów

Pojawi się dodatkowo problem z koncentracją (współczuje osobom wykonującym pracę umysłową!), bóle głowy, drażliwość, senność, szybszy oddech.

8% utraty płynów

Wylądujesz w szpitalu lub wcale tam nie zdążysz dojechać.

Być może do skrajnych sytuacji, takich jak odwodnienie rzędu 8% utraty płynów, trudno jest doprowadzić w codziennych warunkach, tak do pierwszych objawów odwodnienia, szczególnie w okresie letnim, naprawdę niewiele potrzeba. Popatrz na poniższy przykład.

Przykład niezauważalnej straty wody

Jeżeli jesteś mężczyzną, prawdopodobnie pocisz się intensywniej niż płeć przeciwna, czyli kobiety. Nadmienię tylko w tym miejscu, że pocenie się samo w sobie absolutnie nie jest rzeczą złą – stanowi jeden ze skuteczniejszych mechanizmów termoregulacji ludzkiego ciała, czyli pot dba o to, żeby temperatura organizmu nie była zbyt wysoka.

Czy jeżeli ważysz 70 kg to utrata około 0,7 – 1 l płynów będzie dla Ciebie zauważalna? Czy 1 litr wody to dużo? Absolutnie nie. Następnym razem na zakupach popatrz na sklepowe butelki o takiej właśnie pojemności. O pogorszenie stanu zdrowia nie trudno i myślę, że jednocześnie nie warto. W praktyce do pierwszych objawów odwodnienia wystarczy, że wyjdziesz latem o poranku pieszo do pracy i po 8 h wrócisz z niej, również pieszo, przez „cały” dzień niczego nie wypijając. 1-2 % utraty masy ciała gwarantowane.

W takim razie ile powinienem pic wody?

Normy na spożycie wody zmienione zostały w roku 2012 i do dnia dzisiejszego (połowa roku 2020) nie uległy zmianie. Jednocześnie do opracowania poziomów wystarczającego spożycia podstawę stanowiły zalecenia ekspertów Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA).

Koniec naukowego bełkotu.

  • Kobiety 2000 ml / dobę
  • Mężczyźni 2500 ml / dobę
Poznaj Autora - Maciej M. Jeschke
Poznaj Autora – Maciej M. Jeschke

Ćwiczenie, które pomoże Ci pić więcej wody

Jeżeli czujesz, że powyżej podana ilość nie jest przez Ciebie wypijana, to proponuję Ci dwa rozwiązania.

  1. Kupujesz szklaną butelkę o pojemności 0,7 – 1l w sklepie bądź jakimkolwiek serwisie aukcyjnym. Taka wielkość wydaje się być całkiem poręczna, a to ważne w kroku kolejnym. Uzupełniasz nowy gadżet codziennie przefiltrowaną (lub nie) wodą. Ewentualnie wykorzystaj do tego wodę wcześniej przegotowaną i ostudzoną. Butelkę zabierasz ze sobą gdziekolwiek wychodzisz i umieszczasz ją za każdym razem w widocznym miejscu. Jej widok powinien sprowokować Cię do wypicia kilku łyków.
  2. Jeżeli nie chcesz poświęcać czasu na uzupełnianie butelki wielokrotnego użytku wodą – zakup odpowiednią ilość butelek wody o wyżej podanej pojemności (0,7-1 l) i także zabieraj je ze sobą. Picie wody powinno w niedługim czasie stać się Twoim nowym, zdrowym, nawykiem.

Jeżeli temat świadomego budowania własnych, zdrowych nawyków choć trochę Cię interesuje, to klikając link poniżej dowiesz się dużo więcej na ten temat:

http://fitsy.eu/jak-osiagnac-cel/

, , , , ,

Maciej M. Jeschke

Mam na imię Maciej. Od ponad 6 lat pracuję jako trener personalny i dietetyk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bycie FIT jest proste!
Przekonaj się.

Diety układane zgodnie z wytycznymi Instytutu Żywności i Żywienia.
Zrób pierwszy krok w stronę zmiany.

Studio Gdańsk

Antoniego Lendziona 4B/6
80-264, Gdańsk
POL

maciej@maciejj17.sg-host.com

Nawigacja

Fitsy by Maciej M. Jeschke

© 2019 – 2021
contact-section