8 marca, 2020 Maciej M. Jeschke

Jak Ocenić Czy Mam Prawidłową Wagę?

Jak Ocenić Czy Mam Prawidłową Wagę?
Jak ocenić czy mam prawidłową wagę? Czy BMI kłamie? Czym jest ten wskaźnik i co oznaczają jego wartości?

Przeczytaj czym jest parametr BMI i czy warto mu zaufać.BMI to akronim powstały ze słów języka angielskiego: Body Mass Index.

Jest to wskaźnik masy ciała znany też węższemu gronu pod dość trudną nazwą współczynnika Queteleta.
Jest on parametrem, jak można by na pozór stwierdzić, całkiem archaicznym ponieważ jego początki sięgają przełomu XVIII i XIX wieku (tak, ponad 200 lat!).

Sprawdź Aplikację Fitsy!
Kliknij i Sprawdź Aplikację Fisty!

Największe zarzuty stawiane przeciwko zasadności stosowania tego właśnie wskaźnika dotyczą trudności w dokładnej interpretacji podczas stosowania w odniesieniu do jednostki (pojedynczej osoby, na przykład Ciebie). Już tłumaczę o co tutaj chodzi.

BMI wyliczysz dzieląc swoja wagę (kg) przez wzrost w metrach (m) podniesiony do kwadratu [(__kg)/(__m)*(__m)]. Wartości prawidłowe według ogólnej klasyfikacji mieszczą się w przedziałach od 18,5 do 25. Wyniki poniżej 18,5 zgodnie z tym wskaźnikiem oznaczają niedowagę, a wyższe niż 25 – niebezpieczną dla zdrowia nadwagę.

O co całe to zamieszanie? O niedokładność rzecz jasna. BMI osoby niskiej z mocno odsłoniętymi i rozbudowanymi mięśniami może z łatwością wskazać wynik powyżej 25. W takiej zatem sytuacji należałoby przyjąć, że osoba ta narażona jest w wysoki stopniu na wystąpienie takich chorób jak cukrzyca, choroba niedokrwienna serca, miażdżyca.

Oczywiście w większości takich przypadków byłoby to nieprawdą. Zwiększone ryzyko powstania tych chorób powoduje nadmiar tkanki tłuszczowej, której w przykładowym modelu osoby po prostu nie było. Były zatem większe niż przeciętnie mięśnie i niski wzrost, które zawyżyły parametr.

Takie samo BMI mogłaby mieć z kolei osoba o zupełnie innym typie sylwetki, tak zwanym skinny-fat (chudotłusty). Tej samej wagi i wzrostu, z małą ilość masy mięśniowej. Za to z otłuszczonymi narządami i złym stanem zdrowia powodowanym nadmiarem tkanki tłuszczowej w ciele.

BMI wskazałoby ten sam wynik jednak w tym przypadku zagrożenie ze strony chorób układu krążenia mogłoby być nieporównywalnie wyższe.

Kwestionowanie zasadności stosowania BMI jako wskaźnika do oceny stanu zdrowia jednostki (na przykład Ciebie) w dobie zaawansowanych technologii wydaje się słuszne.

Dysponujemy dziś bardzo zaawansowanymi urządzeniami pozwalającymi precyzyjnie określić proporcje tkanki mięśniowej do tkanki tłuszczowej. A także umożliwiające nawet określenie zawartości wody w całym organizmie.

Jak Ocenić Czy Mam Prawidłową Wagę?
Kliknij i Poznaj Autora!

Jednak co zrobić gdy w domu nie przechowujesz na użytek własny wag opartych o metodę bioimpedancję lub densymetrów rentgenowskich (swoją drogą, w ogóle nie wiem, po co ktoś miałby to trzymać w domu), a chciałbyś dowiedzieć się czy Twoja masa ciała jest odpowiednia?

Moim zdaniem z pełnym powodzeniem możesz zastosować wówczas wskaźnik BMI.

Dlaczego? Jest to prosta, nieinwazyjna i co najważniejsze darmowa metoda oceny sylwetki, którą z łatwością przeprowadzisz samodzielnie w domu. Jeżeli wynik Cię zaniepokoi, w dalszej kolejności skorzystaj z dokładniejszych pomiarów i badań, aby być pewnym co do swojego stanu zdrowia i sylwetki.

BMI jest wskaźnikiem, który potrafi dać błędny wynik oceny. Ze względu jednak na łatwość w jego zastosowaniu warto wykonać sobie takie obliczenia, by wstępnie ocenić swoja sylwetkę.

, , , , ,

Maciej M. Jeschke

Mam na imię Maciej. Od ponad 6 lat pracuję jako trener personalny i dietetyk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bycie FIT jest proste!
Przekonaj się.

Diety układane zgodnie z wytycznymi Instytutu Żywności i Żywienia.
Zrób pierwszy krok w stronę zmiany.

Studio Gdańsk

Antoniego Lendziona 4B/6
80-264, Gdańsk
POL

maciej@maciejj17.sg-host.com

Nawigacja

Fitsy by Maciej M. Jeschke

© 2019 – 2021
contact-section