9 marca, 2020 Maciej M. Jeschke

Jak Osiągnąć Cel? – 1 Rzecz, Która Zmieni Wszystko!

Jak Osiągnąć Cel? - 1 Rzecz, Która Zmieni Wszystko!

Jak osiągnąć cel – czyli strategia ponad wszystko

Jeżeli właśnie w tym momencie swojego życia zastanawiasz się jak osiągnąć cel to z dozą przekonania mogę przyjąć, że znasz już kluczowe 5 cech skutecznie sformułowanego celu. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu jeszcze tak nie jest, to proszę Cię o jedno, drogi czytelniku – NIE CZYTAJ poniższego artykułu dopóki nie zapoznasz się z metodą SMART (KLIKNIJ!)

Bynajmniej nie chodzi tu o sztuczne promowanie wpisów autora. : )

Zrozumienie kluczowych cech poprawnie sformułowanego celu nie tylko pomoże zaplanować jego realizację, ale (o czym jestem w 100% przekonany) warunkuje bezwzględnie jego osiągnięcie. Nie, nie pomyliłem się. Źle formułowane cele są po prostu nieosiągalne! Dlaczego? O tym właśnie dowiesz się z poprzedniego wpisu. Gorąco zachęcam!

Jak osiągnąć cel? Najlepiej poprzez zbudowanie nawyków!

„Nawyk sukcesu” – cytując rodzimą komedię Olafa Lubaszenko, to coś czego rzekomo Kubie (Maciejowi Stuhrowi) jednemu z głównych bohaterów brakowało, bo się podobno z tym nie urodził.

Sprawdź Aplikację Fitsy!
Kliknij i Sprawdź Aplikację Fisty!

Z perspektywy lat doświadczeń w pracy z podopiecznymi widzę, że jest to umiejętność, czy też cecha, w pełni dająca się wykształcić. Tak, masz na to 100% wpływu! Najlepsze jest to, co dzieje się tuż po jej osiągnięciu. Otóż wykształcenie służących Tobie nawyków spowoduje, że w pewnej części korzystne zmiany będą zachodziły poza Twoją świadomością. To tak jakby wsiąść do pociągu z określoną stacją docelową i móc przespać całą podróż. Niestety ma to także swoją ciemną stronę. Stacja docelowa może być zupełną odwrotnością tego, co chcesz osiągnąć.

Prymitywna struktura nawyku – teoria

Kiedy pojawia się wyzwalacz (wskazówka), po to by sięgnąć po nagrodę (uczucie spełnienia – warunkowane przez układ dopaminowy), wykonujesz nawyk (zwyczaj, określone zachowanie). Pojawia się pętla kodująca się mimowolnie i samoistnie w podświadomym umyśle (niestety, na nieszczęście wszystkich ludzi na świecie!).

Problemem tego mechanizmu jest to, że nie wszystkie zachowania (nawyki) są dla nas korzystne. Pomimo uczucia spełnienia do jakiego nas prowadzą, tak naprawdę większość z nich ciągnie nas do złego – o ile świadomie nad nimi nie pracujesz.

Prymitywna struktura nawyku – praktyka

Weźmy do szczegółowej analizy przykład, w którym próbujesz zrzucić kilka kilogramów nadwagi, ale poczułeś zapach jedzenia. Powiedzmy, że był to charakterystyczny maślany zapach frytury pewnej znanej restauracji z jedzeniem na wynos. To była wskazówka. Podświadomy umysł kieruje Cię wprost do bram złotych łuków po to by zakupić klasyczny zestaw, który zazwyczaj tam zjadasz (nawyk, zwyczaj, zachowanie).

Na nic zdadzą się logiczne argumenty przeciw planom spożycia fast food. Twój mózg już podjął decyzję, ale w części niedostępnej dla logicznego umysłu – w umyśle podświadomym.

Zjadłeś posiłek? Twoje ciało zaleje dopamina wydzielona w reakcji na przyjęty cukier ukryty w żywności (choć to nie jedyna z reakcji!). Otrzymujesz nagrodę w postaci dobrego samopoczucia (silny wyrzut neuroprzekaźnika dopaminy).

Jak osiągnąć cel? Musisz przebudować nawyki!

Te szatańskie nawyki, pozornie nie wnoszące nic dobrego, dają się jednak ujarzmić. Mimo, iż autor książki „Siła nawyku” – Charles Duhigg twierdzi, że nawyku raz wykształconego nie da się wyłączyć, to można sobie z nim poradzić przebudowując go lub nadpisując nowym, pożądanym nawykiem. Możesz także (co nieco mniej skuteczne i trudniejsze do kontrolowania) świadomie unikać bodźców (wskazówek) jakie wyzwalają negatywne zachowania.

Jak przebudować nawyk?

Weźmy do przykładowej analizy po raz kolejny nasz model zachowania wiodący do chyba najbardziej rozpoznawalnej na świecie restauracji typu fast food.

Pojawiła się wskazówka (zapach frytury) i nim się orientujesz przekroczyłeś już prog restauracji. Klasyczne zachowanie doprowadziłoby Cię do zamówienia standardowego zestawu, zjedzenia go i odczucia przyjemności. Tym razem jednak, mając już zebraną wiedzę na temat działania tegoż modelu, zamawiasz alternatywną wersję posiłku czyli… sałatkę (tylko błagam, uważaj na sosy!). Posiłek zjedzony, a więc model uległ zamknięciu z tą jedną różnicą, że zostało zmienione zachowanie. Czego myślę, że nie trzeba tłumaczyć – z korzyścią dla Twojego zdrowia i sylwetki.

Jak zbudować nowy nawyk?

Jest na świecie sporo ludzi, których na nic wieść na pokuszenie. Są po prostu, przez specyfikę ich osobowości, obdarzeni w odporność na działanie pokus i nie posiadają przez to wykształconych wielu negatywnych nawyków, które mogliby przebudować. Jeżeli do takiego właśnie grona osób należysz, zapewne zastanawiasz się zatem jak osiągnąć cel skoro nie masz czego przebudować. Rozwiązaniem jest wykształcenie nowego nawyku wykorzystując specyfikę jego powstawania.

Załóżmy, że postanawiasz zadbać o swoje zdrowie i chciałbyś wprowadzić rutynę codziennej, umiarkowanej aktywności fizycznej o poranku. Za nic jednak nie możesz przemóc się by wyrwać się z łóżka nieco wcześniej, spakować się i wyjść na siłownię.

Niezbędne może okazać się świadome umieszczenie wskazówki na końcu zachowania, które chcesz wykształcić. Abstrahując na moment od faktu, iż aktywność fizyczna sama w sobie powoduje silny wyrzut endorfin będących samymi w sobie silną nagrodą dla zmęczonego po treningu ciała, warto zastanowić w jaki sposób możesz sam siebie nagrodzić.

Jak Osiągnąć Cel? – 1 Rzecz, Która Zmieni Wszystko!
Kliknij i Poznaj Autora!

O tym jak moi podopieczni wykształcają nawyk aktywności fizycznej

Często, gdy przychodzi do wykształcania własnie nawyku aktywności fizycznej, proponuję swoim podopiecznym w zaopatrzenie się w słodki w smaku suplement diety jakim jest odżywka białkowa (polecam zawsze formę izolatu, bądź hydrolizatu ze sprawdzonych źródeł).

Dlaczego akurat słodka odżywka białkowa? Są ku temu 2 powody, a 1 bezpośrednio dotyczy budowania nawyku. Otóż słodki smak stymuluje ośrodek nagrody w mózgu człowieka pomagając kodować pozytywne wspomnienia. Drugi z powodów jest ściśle związany z fizjologią samego treningu. Po zakończonym wysiłku, tkanka mięśniowa fantastycznie reaguje na porcję aminokwasów dostarczoną właśnie poprzez spożyty preparat białkowy. Masz w jednym momencie szansę zakodować pozytywny nawyk oraz wspomóc regenerację potreningową mięśni. Najlepiej!

Osiągniesz cel jeśli będziesz miał na to plan!

Zatem podjąłeś już silną wewnętrzną decyzję i wyznaczyłeś cel metodą SMART. To, czego potrzebujesz w tym momencie by absolutnie upewnić się, że osiągniesz swój cel to plan. Plan działania, który przygotujesz biorąc pod uwagę swoją indywidualną sytuację. Ten plan zaprowadzi Cię właśnie do wcześniej wyznaczonego celu.

Zapomnij na chwilę o profesjonalnych zastosowaniach trenerskich, które mieszczą w sobie programowanie treningowe i szczegółowe rozpiski dietetyczne (czyli tak popularne plany treningowe i diety). Odsuńmy to póki co na bok. To nie tak, że one nie działają (bo działają i to bardzo!).

Chodzi o to, że kluczem w całym postępowaniu jest właśnie opisane powyżej budowanie nawyków. By osiągnąć cel nie musisz zaczynać od razu od bardzo skrupulatnych i precyzyjnych rozwiązań. Nie potrzebny Ci jest wyliczony co do grama jadłospis skorelowany z planem treningowym, w którym wykonujesz ćwiczenia z zegarkiem w ręce licząc każde powtórzenie i kilogram (bo można i tak).

Nie potrzebujesz tego wszystkiego na samym początku.

Do zbudowania pozytywnych nawyków potrzebne będą Ci zaledwie kartka i długopis, oraz motywacja do osiągnięcia uprzednio postawionego celu. Zaczynajmy więc.

Jak zbudować plan na osiągnięcie celu?

  1. Zadaj sobie samemu pytanie: „Co mogę zacząć robić, już dziś, by powtarzając tę czynność regularnie w ciągu 3 miesięcy przybliżyć się do upragnionego celu?
  2. Zapisz na kartce minimum 3 rzeczy (maksymalnie 5-7), jakie możesz zacząć robić. To mogą i powinny być bardzo proste czynności. Przydziel im czas wykonania w ciągu dnia.
  3. Zacznij je powtarzać przez minimum 2 tygodnie, najlepiej codziennie. Po tym czasie zweryfikuj, czy przynoszą pożądany efekt.

Jeśli tak – rób tego więcej.
Jeśli nie, to wróć do punktu nr 1 i zastanów się po raz kolejny, co możesz zrobić. Zastanów się także jak poprawić to co nie zadziałało.

Jestem niemal w 100% pewien, że dobrze znasz rozwiązania swoich problemów i z pełną skutecznością będziesz potrafił je wdrożyć.

W razie gdyby pojawiły się w Twojej głowie wątpliwości i chciałbyś skonsultować się ze mną – z radością pomogę za darmo stworzyć Ci Twój indywidualny plan działania.

Praktyczny sposób na zbudowanie nawyku

Znajdź sobie partnera, mentora, kompana. To może być każdy. Znajomy, siostra, kolega z pracy, najlepiej ktoś kto aktualnie dokonuje ważnych dla siebie zmian w jego stylu życia. Możesz znaleźć kogoś w swoim otoczeniu albo równie dobrze zatrudnić do tego trenera.

Dobrze byłoby, gdyby ta osoba także pracowała nad tym samym nawykiem, nad którym tym sam zamierzasz pracować, bądź już pracujesz. To istotne by taka osoba potrafiła identyfikować się z trudnościami z jakimi się mierzysz.

Sprawdź Aplikację Fitsy!
Kliknij i Sprawdź Aplikację Fisty!

Dlaczego posiadanie partnera działa?

Chodzi o wsparcie! Popatrz na to w ten sposób. Zamierzasz rozbudować nieco górną część ciała, głównie klatkę i ramiona. Zaplanowałeś 3 treningi w tygodniu, co ważne – wszystkie poranne. Później w ciągu dnia nie masz czasu. Wszystko idzie przez kilka pierwszych sesji gładko, aż do któregoś poniedziałkowego poranka. Wczoraj położyłeś się zbyt późno spać, masz cały dzień pracy przed sobą a do tego pada. Postanawiasz pospać nieco dłużej. Takie wyjątki zdarzają się coraz częściej bo łatwo jest usprawiedliwić się przed samym sobą, trudniej przed kimś. Przez opuszczane treningi efekty są coraz mniejsze. Przestajesz trenować bo szkoda na to czasu. Efekt osiągnięty w 20%. Przykro.

Gdyby w tej historii pojawiła się druga osoba, która wiedziałaby o Twoich planach dużo trudniej przyszłoby Ci odpuszczenie porannego treningu. Musiałbyś się tłumaczyć. Nie chodzi od razu o to, żebyś szukał na siłę kogoś z kim będziesz wspólnie trenował (chociaż to rozwiązanie niemal idealne).

Jak znaleźć swojego mentora?

Powiedz osobie, której ufasz o tym co zamierzasz wprowadzić w swoje życie. Opisz to jak najbardziej dokładnie, a najlepiej zapisz na kartce. Podpiszcie się pod tym i schowajcie kartkę. Poproś tę osobę by została Twoim mentorem. Niech pyta co jakiś czas o efekty, czy wszystko idzie zgodnie z planem. Czy chodzisz na treningi, czy nie podjadasz, czy pijesz te 2 litry wody dziennie. Niech pyta Cię o to co właśnie zamierzasz osiągnąć. Zaskoczysz się jak bardzo wpłynie to na Twoją motywację.

Chcesz mieć pewność, że wytrwasz w postanowieniach? Zacznij je realizować z kimś. Ewentualnie poproś kogoś by wspierał Cię w zmianie. Wytłumacz dlaczego jest to dla Ciebie ważne. Ta osoba na pewno to zrozumie!

Jak osiągnąć cel? – BONUSOWY materiał

Jeżeli dotarłeś do tego miejsca to z pewnością dobrze rozumiesz co kryje się za skutecznym osiąganiem celów i założeń. Na wypadek jednak, gdyby tytułowe zagadnienie „Jak osiągnąć cel?” wydawało Ci się wciąż niewyczerpane, polecam Ci zapoznanie się z tym materiałem video – 90 DNIOWY ROK (KLIKNIJ).

Rafał Mazur z Zen Jaskiniowca wyjaśnia w nim pewien specyficzny (a jakże skuteczny!) model postępowania, który osobiście bardzo sobie cenię, i po części który opisałem kilka akapitów powyżej. Polecam więc każdemu, kto ceni sobie ponad wszystko bycie skuteczną wersją samego siebie.

, , , , ,

Maciej M. Jeschke

Mam na imię Maciej. Od ponad 6 lat pracuję jako trener personalny i dietetyk.

Komentarzy (3)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bycie FIT jest proste!
Przekonaj się.

Diety układane zgodnie z wytycznymi Instytutu Żywności i Żywienia.
Zrób pierwszy krok w stronę zmiany.

Studio Gdańsk

Antoniego Lendziona 4B/6
80-264, Gdańsk
POL

maciej@maciejj17.sg-host.com

Nawigacja

Fitsy by Maciej M. Jeschke

© 2019 – 2021
contact-section