17 czerwca, 2020 Maciej M. Jeschke

Jak Oszukać Żołądek i Nie Czuć Głodu?

Jak Oszukać Żołądek i Nie Czuć Głodu?

Aby oszukać żołądek i nie czuć głodu przede wszystkim musisz zacząć spożywać posiłki o stałych porach i w regularnych odstępach czasu. Zadbaj o właściwe zbilansowanie Twojej diety, aby uniknąć niedoborów pokarmowych, które mogą nasilać uczucie głodu. Pij dużo wody i spożywaj odpowiednią ilość kalorii w ciągu doby. Zbyt restrykcyjne diety mogą powodować wilczy apetyt.

Czym właściwie jest głód?

Aby umiejętnie oszukać żołądek i nie czuć głodu warto najpierw dokładnie zrozumieć czym tak na prawdę jest to niebywałe zjawisko. Zacznijmy zatem od definicji. Jeżeli jednak nie masz ochoty na zagłębianie się w szczegóły, możesz od razu przejść do samego końca gdzie znajdziesz praktyczną listę 6 sposobów na oszukanie żołądka i pozbycie się uczucia głodu.

Sprawdź Aplikację Fitsy!
Sprawdź Aplikację Fitsy!

Definicja głodu

Głód określany jest jako stan organizmów wyższych (np. człowiek) związany z niedoborem pożywienia bądź składników pokarmowych takich jak białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy czy mikroelementy.

Uczucie głodu jest jednocześnie popędem skierowanym na zdobywanie i pobieranie pokarmu. Ten popęd w oczywisty sposób przyczynił się do ewolucji ludzkiego gatunku do roli dominującego na naszym niebieskim globie.

Reasumując tę część – głód jest stanem, w którym możesz się z pewnych powodów znaleźć. Przeciwieństwem tego stanu jest oczywiście uczucie sytości.

Dlaczego czuję głód?

Zagadnienie regulacji hormonalnej uczucia głodu jest niesamowicie złożoną kwestią. Naukowym faux pas byłaby próba jego spłycenia bez istotnej notyfikacji. Drogi czytelniku, poniższy opis przygotowany został z myślą o wyjaśnieniu Tobie w maksymalnie przystępnej formie dlaczego czujesz głód. Musisz jednak mieć świadomość tego, że proces ten jest o wiele bardziej złożony niż to, co przeczytasz za chwilę. Nie oznacza to jednak, że na potrzebę tegoż artykułu nie będzie poniższy opis wystarczający. Wręcz przeciwnie, wyjaśni Ci on dokładnie dlaczego właściwie czujesz głód.

W Twoim mózgu znajdują się 2 ośrodki. Jeden to ośrodek głodu, a drugi to ośrodek sytości. Przyjmuje się, że ośrodek głodu utrzymuje swoje działanie przez cały czas, a stymulowany dodatkowo jest głównie poprzez hormon nazywany greliną. Ośrodek sytości stymulowany jest głównie poprzez hormon nazywany leptyną, ale także insuliną. Kiedy w Twoim żołądku nie znajduje się pokarm to wydziela on wspomnianą wcześniej grelinę zwiększając aktywność ośrodka głodu i właśnie z tego powodu czujesz głód.

Kiedy coś zjesz z kolei, z komórek żołądka oraz tkanki tłuszczowej wydzielana jest leptyna, która aktywuje ośrodek sytości i jednocześnie hamuje działanie greliny, hamując aktywność ośrodka głodu. Dodatkowo, po spożyciu pokarmu wydzielana jest insulina, która również ma działanie pobudzające ośrodek sytości. Wtedy właśnie uczucie głodu znika.

Poznaj Autora - Maciej M. Jeschke
Poznaj Autora – Maciej M. Jeschke

Czy jeśli będę chodzić głodny to szybciej schudnę?

To, że czujesz głód oznacza, że po prostu czujesz głód. Wiele osób lubi utożsamiać uczucie głodu ze skutecznością diety, kiedy w zasadzie te kwestie nie do końca są sobie tożsame. Oczywiście, spożycie pokarmu niweluje uczucie głodu, ale wpływ na to czy dana dieta będzie skuteczna mają inne czynniki, takie jak rozkład makroskładników, ilość kalorii czy też indywidualne zaangażowanie osoby, która się odchudza.

U niektórych osób odpowiedź ośrodka sytości na spożyty pokarm może być osłabiona ze względu na występującą leptynooporność. Dzieje się tak często jeśli poziom leptyny w krwiobiegu jest przez długi czas wysoki. Organizm w naturalny sposób ogranicza wpływ leptyny na ciało, czego skutkiem ubocznym jest pojawiające się uczucie głodu. Taka sytuacja dotyczy szczególnie osób otyłych.

Z drugiej jednak strony, długotrwałe i restrykcyjne diety przyczyniają się do zmniejszonego wydzielania leptyny, w konsekwencji czego uczucie głodu po raz kolejny może się nasilać, a spożywane posiłki mogą stać się mniej satysfakcjonujące.

Dlaczego czasami szybko po posiłku znowu jestem głodny?

Jeżeli spożywasz zbyt małe ilości pokarmu, to odpowiedź Twojego ciała na spożyty posiłek może być zbyt słaba do zahamowania aktywności ośrodka głodu. To właśnie jeden z częstszych problemów z jakim borykają się osoby chcące odchudzać się na własną rękę. Niejednokrotnie spotykałem się z sytuacjami osób, które w pogoni za lepszą sylwetką stosowały bardzo restrykcyjne diety i szukały odpowiedzi, dlaczego niedługo po zjedzonym posiłku znowu czują głód. Odpowiedź leży właśnie w tym miejscu. Odpowiedź hormonalna na poziomie sygnału, jakim jest leptyna, może okazywać się zbyt słaba.

Sprawdź Aplikację Fitsy!
Sprawdź Aplikację Fitsy!

6 sposobów jak oszukać żołądek i nie czuć głodu

Poniżej zamieszczam 6 praktycznych sposobów, które z powodzeniem pomogą Ci niejako oszukać żołądek i pozbyć się uczucia głodu. Zwróć proszę jednak uwagę na to, że elementy te pomogą Ci jedynie uregulować swoje odczucia związane z popędem skierowanym na spożywanie pokarmu. Uczucia głodu nie da się ot tak po prostu wyłączyć, a jednocześnie jego uciążliwe odczuwanie może być oznaką choroby bądź nieodpowiedniego stylu życia bądź diety.

1. Jedz regularnie i nie rób zbyt długich odstępów pomiędzy posiłkami

Nieregularne spożywanie posiłków, lub spożywanie ich w nieregularnych porcjach istotnie przyczyniać się będzie do nasilania się uczucia głodu pomiędzy posiłkami. Organizm człowieka nie jest w stanie poradzić sobie z taką losowością. Przedstawiając subiektywny punkt widzenia – ten sposób na oszukanie żołądka jest najlepszy.

2. Unikaj spożywania nadmiaru cukrów, także tych z owoców

Spożywanie nadmiaru cukrów może doprowadzić niezależnie do wielu problemów zdrowotnych. Takie zachowanie może prowadzić do niestabilnej gospodarki cukrowej w Twoim organizmie, co z kolei może naruszyć poprawne działanie odpowiedzi ośrodka sytości na leptynę. Uczucie głodu może stać się silniejsze.

3. Jedz pełnowartościowe białka

Spożywanie produktów bogatych w białko skutkować może większym odczuciem sytości po posiłku. Jednym z mechanizmów regulujących ten proces jest wydzielenie insuliny w odpowiedzi na spożycie produktów bogatych w białko.

4. Jedz dużo błonnika

Błonnik w kwestii oszukiwania żołądka i pozbywania się uczucia głodu działać może przynajmniej na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest wypełnienie żołądka i mechaniczny nacisk na jego ścianki, który powoduje z kolei hormonalną odpowiedź leptyny, czyli hormonu sytości. Drugim efektem spożywania odpowiednich ilości błonnika jest regulacja poziomu cukru w krwiobiegu, zapewniając mu stabilniejszy poziom. Ten mechanizm związany jest bezpośrednio z punktem nr 1 z listy.

5. Pij wodę do posiłku

Poza wywoływaniem ucisku na ścianki żołądka, spożywanie odpowiedniej ilości wody dobrej jakości powoduje odpowiednie nawodnienie organizmu. Uczucie głodu i pragnienie spożycia pokarmu często bywa mylone z pojawiającymi się sygnałami organizmu domagającego się szklanki wody.

Odpowiedź na pytanie ile pić wody w ciągu doby znajdziesz czytając ten artykuł:

http://fitsy.eu/nawyki-zywieniowe/

6. Jeżeli się odchudzasz, nie jedz zbyt mało

Stosowanie bardzo restrykcyjnych diet może powodować zmniejszone wydzielanie leptyny po spożyciu pokarmu. W takiej sytuacji zjadane posiłki nie zapewnią Ci uczucia głodu, które w kolejnych godzinach mijającego dnia będzie tylko narastać.

Podsumowanie

Sposoby na oszukanie żołądka i pozbycie się uczucia głodu w gruncie rzeczy sprowadzają się do umiejętnego zarządzania swoim stylem odżywiania. Jeżeli prowadzisz niezdrowy tryb życia, organizm będzie alarmował Cię o problemie z różnych stron. Na przykład jedząc nieregularnie Twoje ciało nie będzie w stanie optymalnie zarządzać energią co będzie wprowadzało go w stan nakazujący uruchomienie mechanizmów obronnych. Zmniejszenie wydzielania leptyny ma za zadanie chronić zapasy energii w tkance tłuszczowej ponieważ hormon ten nasila jej rozkład, a w okresie niedoboru żywności takie działanie ze strony Twojego organizmu byłoby nieracjonalne.

, , , , ,

Maciej M. Jeschke

Mam na imię Maciej. Od ponad 6 lat pracuję jako trener personalny i dietetyk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bycie FIT jest proste!
Przekonaj się.

Diety układane zgodnie z wytycznymi Instytutu Żywności i Żywienia.
Zrób pierwszy krok w stronę zmiany.

Studio Gdańsk

Antoniego Lendziona 4B/6
80-264, Gdańsk
POL

maciej@maciejj17.sg-host.com

Nawigacja

Fitsy by Maciej M. Jeschke

© 2019 – 2021
contact-section