17 kwietnia, 2020 Maciej M. Jeschke

Jak Schudnąć w Ciąży – 4 Bezpieczne Wskazówki

Jak Schudnąć w Ciąży - 4 Bezpieczne Wskazówki

Jak schudnąć w ciąży?

Jak schudnąć w ciąży? W idealnym świecie planowałaś swoją ciążę na wszystkie możliwe sposoby. Chociażby od wcześniejszego osiągnięcia idealnej wagi. Ale dla wielu kobiet nie jest to osiągalne. Ciąża, pomimo iż jest ekscytującym czasem, może przerodzić się w dylemat wagi dla kobiet z nadwagą. Wynika to z nieuniknionego przyrostu masy ciała związanego z urodzeniem dziecka.

Na szczęście coraz więcej badań sugeruje, że utrata masy ciała w czasie ciąży może być możliwa – a nawet korzystna – dla niektórych kobiet z nadwagą lub otyłością (mających BMI powyżej 30) – jeśli nie znasz swojego BMI, sprawdź je tutaj!

Z drugiej strony utrata masy ciała nie jest odpowiednia dla kobiet w ciąży, które były w dobrej kondycji przed ciążą. Jeśli uważasz, że możesz skorzystać z odchudzania podczas ciąży, porozmawiaj ze swoim lekarzem, jak to zrobić bezpiecznie, bez wpływu na dziecko.

Sprawdź Aplikację Fitsy!
Sprawdź Aplikację Fitsy!

1. Utwórz plan stopniowej utraty wagi podczas ciąży

Nawet przed porodem, Twoje przyszłe dziecko polega na Tobie w wielu kwestiach. Twoje ciało odżywia i przenosi je przez około 40 tygodni, pomagając mu rosnąć i rozwijać się. Nadwaga może powodować problemy podczas ciąży, ponieważ może przeszkadzać w naturalnych procesach.

Bycie otyłą w czasie ciąży może prowadzić do:

 • przedwczesnego porodu
 • poronienia
 • cesarskiego cięcia
 • wady serca u dziecka
 • cukrzycy ciążowej u matki (plus cukrzycę typu 2, po ciąży)
 • wysokiego ciśnienie krwi u matki
 • stanu przedrzucawkowego: wysokiego ciśnienia krwi, które może wpływać również na inne narządy, takie jak nerki
 • bezdechy senne
 • zakrzepy krwi (szczególnie w nogach)
 • infekcje u matki


Pomimo takich zagrożeń najlepszym podejściem do odchudzania jest konsekwentny, ale stopniowy plan z naciskiem na zdrowsze zmiany stylu życia. Stopniowa utrata masy ciała jest najlepsza dla Twojego ciała i dziecka.

2. Dowiedz się, ile masy powinnaś przybrać

Jak schudnąć w ciąży? Nadwaga podczas ciąży może czasami zmienić się w koncentrację na utracie wagi. Przybierać na wadze będziesz i ważną kwestią jest, aby wiedzieć, ile to zdrowa ilość. W końcu rośnie w Tobie człowiek!

Postępuj zgodnie z wytycznymi dotyczącymi przyrostu masy ciała wydanymi przez National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases, w oparciu o swoją wagę przed zajściem w ciążę:

Przedciążowe BMIPrzyrost masy ciała w trakcie ciąży (kg)
Niedowaga (<18,5)12,5 – 18
BMI w normie (18,5 – 24,9)11,5 – 16
Nadwaga (25,0 – 29,9)7 – 11,5
Otyłość (>30)5- 9

2. Ogranicz kalorie

Pierwszym sposobem, aby schudnąć, jest zmniejszenie dziennego spożycia kalorii. Jedzenie większej ilości kalorii niż spalanie jest najczęstszą przyczyną przyrostu masy ciała. Strata 0,45 kilograma wymaga deficytu 3500 kalorii. W ciągu tygodnia oznacza to około 500 kalorii dziennie do wycięcia.

Zanim zetniesz tak wiele kalorii z diety, pamiętaj, aby prowadzić dziennik i dowiedzieć się, ile kalorii naprawdę jesz. Możesz porozmawiać z dietetykiem, aby omówić plany żywieniowe. Możesz także wyszukać etykiety wartości odżywczych dla produktów ze sklepów lub restauracji, aby dowiedzieć się, ile kalorii jest w każdym jedzeniu.

Należy pamiętać, że kobiety w ciąży powinny jeść nie mniej niż 1700 kalorii dziennie. Jest to minimum i pomaga zapewnić, że zarówno Ty, jak i dziecko regularnie otrzymacie wystarczającą ilość energii i składników odżywczych.

Jeśli zwykle spożywasz znacznie więcej kalorii niż to, rozważ stopniowe ograniczanie.

Na przykład:

 • jedz mniejsze porcje
 • wyklucz przyprawy
 • zamień niezdrowe tłuszcze (takie jak masło) na wersję roślinną (spróbuj oliwy z oliwek)
 • wymień wypieki na owoce
 • uzupełnij warzywa zamiast tradycyjnych węglowodanów
 • odstaw napoje gazowane i zamiast nich wybierz wodę
 • unikaj dużych ilości śmieciowego jedzenia, takich jak frytki lub cukierki

Codziennie przyjmuj witaminę prenatalną, aby mieć pewność, że otrzymujesz wszystkie składniki odżywcze, których potrzebujesz Ty i Twoje dziecko. Kwas foliowy jest szczególnie ważny, ponieważ pomaga zmniejszyć ryzyko wad wrodzonych.

3. Jak schudnąć w ciąży? Ćwicz 30 minut dziennie!


Jak schudnąć w ciąży dzięki ćwiczeniom? Niektóre kobiety boją się ćwiczyć ze strachu, że może to zaszkodzić ich dzieciom, ale nie jest to prawdą. Chociaż niektóre ćwiczenia, takie jak przysiady, mogą być szkodliwe, ćwiczenia ogólnie są niezwykle korzystne. Mogą pomóc Ci utrzymać wagę, zmniejszyć wady wrodzone, a nawet złagodzić niektóre bóle podczas ciąży.

Zalecane jest 30 minut aktywności dziennie. Jeśli jest to dla Ciebie zbyt wiele, rozważ podzielenie 30 minut na krótsze odcinki czasu w ciągu dnia.

Najlepsze ćwiczenia dla kobiet w ciąży to:

Z drugiej strony należy unikać wszelkich ćwiczeń, które:

 • polegają na równowadze(jazda na rowerze lub jazda na nartach)
 • wykonywane są w upale
 • powodują ból
 • wywołują zawroty głowy
 • wykonywane są na plecach (po 12 tygodniach ciąży)
Poznaj Autora - Maciej M. Jeschke
Poznaj Autora – Maciej M. Jeschke

4. Przyjrzyj się swojej wadze we wczesnym etapie ciąży

Z pewnością przybierzesz na wadze naturalnie w trakcie ciąży, większość tego przyrostu masy nastąpi w drugim i trzecim trymestrze ciąży. Twoje dziecko rośnie gwałtownie w ciągu ostatnich dwóch miesięcy ciąży.

Nie można kontrolować przyrostu masy dziecka i elementów wspierających, takich jak łożysko. Dlatego najlepiej rozwiązywać wszelkie problemy z wagą na początkowym etapie ciąży.

W pewnym badaniu opublikowanym w czasopiśmie Obesity, naukowcy odkryli, że kobiety, które otrzymały porady między 7 a 21 tygodniem ciąży, rzadziej przybierają na wadze w trzecim trymestrze ciąży. Ta sama grupa badanych kobiet skorzystała również z cotygodniowych spotkań grupowych.

To tylko jeden przykład, kiedy wczesne planowanie pomogło powstrzymać nadwagę. Jeśli chcesz schudnąć lub kontrolować masę w czasie ciąży, upewnij się, że lekarz pomoże Ci wcześniej przygotować plan. Twój lekarz może również skierować Cię do dietetyka w celu uzyskania dodatkowych porad i planowania posiłków.

, , , , ,

Maciej M. Jeschke

Mam na imię Maciej. Od ponad 6 lat pracuję jako trener personalny i dietetyk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bycie FIT jest proste!
Przekonaj się.

Diety układane zgodnie z wytycznymi Instytutu Żywności i Żywienia.
Zrób pierwszy krok w stronę zmiany.

Studio Gdańsk

Antoniego Lendziona 4B/6
80-264, Gdańsk
POL

maciej@maciejj17.sg-host.com

Nawigacja

Fitsy by Maciej M. Jeschke

© 2019 – 2021
contact-section