10 kwietnia, 2020 Maciej M. Jeschke

Jak Schudnąć z Twarzy – 7 Wskazówek, Które Ci Pomogą!

Jak Schudnąć z Twarzy – 7 Wskazówek, Które Ci Pomogą!

Jak schudnąć z twarzy?

Wiele osób, a szczególnie kobiet, zastanawia się jak schudnąć z twarzy. W większości przypadków przybieranie tłuszczu na twarzy jest wynikiem nadmiaru tłuszczu na całym ciele. Istnieją jednak sposoby, które mogą pomóc Ci zmniejszyć ilości tłuszczu zgromadzonego na twarzy.

Lista 7 porad odpowiadających na pytanie „Jak schudnąć z twarzy?”

Wprowadź tych kilka zmian w swoim stylu życia, a pomogą Ci one uzyskać szczuplejszą twarz! Oto siedem wskazówek, które pomogą Ci skutecznie zredukować tłuszcz na twarzy oraz zapobiegną jego ponownemu nagromadzeniu.

1. Ćwiczenia siłowe i cardio

Utrata masy ciała ogółem powoduje efekt wyszczuplenia twarzy. Istnieje wiele form ćwiczeń, lecz niektóre są bardziej skuteczne w procesie odchudzania niż inne. Zapoznaj się z poniższym opisem dwóch proponowanych przeze mnie form aby wybrać tę najbardziej Tobie odpowiadającą.

Czym są ćwiczenia cardio?

Ćwiczenia cardio to ćwiczenia które podnoszą w sposób kontrolowany tętno. Pobudzają serce do pracy, przez co pompuje ono większą ilość krwi bogatej w tlen. Całkowity proces tej formy ruchu wpływa pozytywnie na dotlenienie całego ciała, co wiąże się bezpośrednio z samopoczuciem osoby ćwiczącej.

Zanim jednak rozpoczniesz trening cardio, pamiętaj o dokładnej rozgrzewce całego ciała.

Rozgrzewka ogólnorozwojowa – na czym polega i jak ją wykonać?

Możesz wykonywać ćwiczenia cardio o niskiej, umiarkowanej lub wysokiej intensywności. Według niektórych badań wykonywanie ćwiczeń cardio o wyższej intensywności kilka razy w tygodniu pomaga spalać tkankę tłuszczową. Dzieje się tak przede wszystkim dzięki zwiększeniu ogólnego poboru energii przez organizm. Na drodze regulacji energetycznej poprzez wykonywanie ćwiczeń cardio ogólny bilans przyjętej do organizmu energii jest ujemny. To kluczowy czynnik spalania nadmiaru tłuszczu zgromadzonego w ciele.

Na przykład w badaniu z 2015 r. zbadano wpływ różnych ilości ćwiczeń na tkankę tłuszczową u kobiet po menopauzie. Wszyscy uczestnicy brali udział w treningach o umiarkowanej do wysokiej intensywności przez 12 miesięcy. Ci, którzy ćwiczyli przez 300 minut w tygodniu, spalali więcej tłuszczu niż ci, którzy wykonywali treningi przez 150 minut w tygodniu.

Chociaż badania te nie mierzyły bezpośrednio utraty tkanki tłuszczowej na twarzy, sugerują, że ćwiczenia cardio są skuteczne w spalaniu tłuszczu. Ogólnie rzecz biorąc, ogólna utrata masy ciała pomoże Ci schudnąć z twarzy.

Sprawdź Aplikację Fitsy!
Sprawdź Aplikację Fitsy!

Czym są ćwiczenia siłowe?

Ćwiczenia siłowe to inaczej ćwiczenia oporowe wykonywane zazwyczaj z wykorzystaniem wolnych ciężarów lub maszyn oporowych. Powodują one wykonywanie dużej ilości pracy o dużej intensywności. Stymulują w sposób szczególny tkankę mięśniową i promują jej aktywację i wzrost. W odróżnieniu od ćwiczeń cardio, dzięki ćwiczeniom siłowym możliwe jest podniesienie spoczynkowego tempa przemiany energii. Jest to efekt szczególnie korzystny z perspektywy redukcji tkanki tłuszczowej.

W 2003 roku przeprowadzono badanie, w którym 60 kobiet wykonywało 2 razy w tygodniu ćwiczenia siłowe. Rezultaty wykazały korzystne działanie treningu siłowego na kompozycję składu sylwetki. Zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej w przypadku tego badania pozwala sugerować, że trening siłowy jest skutecznym narzędziem pozwalającym obniżyć ogólny poziom tkanki tłuszczowej w ciele, a co za tym idzie pomaga on schudnąć także z twarzy.

2. Wykonuj ćwiczenia twarzy

Istnieją dowody sugerujące, że ćwiczenia mięśni twarzy mogą poprawić jej wygląd.

Na przykład artykuł zamieszczony na łamach Journal of Clinical & Diagnostic Research w 2014 roku sugeruje, że wykonywanie ćwiczeń twarzy może pomóc wzmocnić i ujędrnić mięśnie tej części ciała. Nie jest jednak jasne, czy ćwiczenia te pomagają również schudnąć z twarzy.

W rzeczywistości nie ma badań dotyczących związku między ćwiczeniami twarzy a utratą tkanki tłuszczowej na niej zgromadzonej. Niemniej jednak, regularne masaże i ćwiczenia mogą sprawić, że twarz stanie się jędrniejsza i wyglądać będzie na szczuplejszą. Co więcej, efekt ten zostanie wzmocniony wraz z ogólną utratą masy ciała i tkanki tłuszczowej.

Przykłady ćwiczeń twarzy

W tym punkcie odsyłam Cię do materiału w serwisie YouTube, który przedstawia 6 przykładowych ćwiczeń twarzy – KLIKNIJ TUTAJ

3. Ogranicz spożycie alkoholu

Nadmierne spożycie alkoholu może powodować odwodnienie, co przyczynia się do zatrzymania wody w organizmie. W niektórych przypadkach prowadzi to do zatrzymania wody na twarzy, co z kolei przekłada się na to, iż twarz może sprawiać wrażenie opuchniętej.

Alkohol przyczynia się również do zwiększenia masy ciała. Zawiera on puste kalorie, które nie zapewniają wartości odżywczych. Spożywanie takich pustych kalorii zwiększa całkowite dzienne spożycie energii, a to znacznie sprzyja przybieraniu na wadze.

Ponadto niektóre badania sugerują, że alkohol może tłumić hormony, które pomagają Ci czuć się nasyconą. Może to zachęcić osobę w stanie po spożyciu do przyjmowania większej ilości jedzenia.

Osoby starające się zrzucić wagę lub chcące schudnąć z twarzy powinny zmniejszyć spożycie alkoholu lub rozważyć jego całkowitą eliminację z diety.

4. Pij więcej wody

Picie szklanki wody przed posiłkiem może, poprzez mechaniczny nacisk na ścianki żołądka, pomóc w odczuciu większej sytości po zjedzeniu. Może to pomóc Ci zmniejszyć całkowitą liczbę spożytych kalorii. Z tego powodu picie wody przed posiłkiem może prowadzić do stopniowej utraty wagi.

Według przeglądu nawodnienia i utraty masy ciała z 2016 roku wynika, że spożycie wody sprzyja również lipolizie. Lipoliza to proces, który zachodzi, gdy organizm rozkłada zapasy tłuszczu na wolne kwasy tłuszczowe, które może z kolei wykorzystać jako energię. Korzystanie z tych zapasów tłuszczu jest kluczem do utraty wagi.

5. Wysypiaj się

Odpowiednia ilość snu ma szereg korzyści zdrowotnych. Co więcej, deprywacja snu, czyli niedostateczna jego ilość wysokiej jakości w ciągu doby może prowadzić do przyrostu masy ciała.

Na przykład, według National Sleep Foundation, brak snu wpływa negatywnie na poziom niektórych hormonów, które regulują uczucie głodu i sytości. W szczególności brak snu wydaje się zwiększać poziom hormonu greliny, który stymuluje apetyt i jednocześnie może obniżać poziom hormonu leptyny, który informuje ciało o sytości.

W rezultacie osoba, która doznaje deprywacji snu może jeść więcej i może być skłonna do spożywania jedzenia o wyższej kaloryczności.

NSF sugeruje również, że ludzie, którzy nie śpią wystarczająco dużo, mogą mieć również wolniejsze tempo metabolizmu spoczynkowego. O tym ile zaleca się spać w ciągu doby przeczytasz w tym artykule.

Odpowiednia ilość snu pomoże Ci kontrolować Twoją wagę i wpłynie pozytywnie na proces odchudzania, a jak już ustaliliśmy we wcześniejszych częściach tego artykułu, obniżenie ogólnej masy ciała pomoże Ci także schudnąć z twarzy.

Poznaj Autora - Maciej M. Jeschke
Poznaj Autora – Maciej M. Jeschke

6. Popraw swoją dietę

Jak schudnąć z twarzy? Czy dieta może mieć wpływ na jej wygląd? Oczywiście, że tak! Diety obfitujące w przetworzoną żywność i rafinowane węglowodany zwiększają ryzyko gromadzenia nadmiaru tłuszczu nie tylko na twarzy ale i w całym ciele!

Przetworzona żywność zawiera zwykle więcej kalorii, soli i cukru oraz szkodliwe dla zdrowia kwasy tłuszczowe trans. Rafinowane węglowodany to grupa wysoko przetworzonych produktów, głównie pochodzących ze zbóż. Podczas przetwarzania technologicznego pokarmy te tracą błonnik i składniki odżywcze. W rezultacie pełne są pustych kalorii.

Rafinowane węglowodany, ze względu na brak błonnika w ich składzie powodują gwałtowne wzrosty poziomu cukru we krwi. Każdy gwałtowny wzrost regulowany jest odpowiednio wydzieleniem hormonu produkowanego przez trzustkę, czyli insulinę. Na drodze regulacji hormonalnej spadający poziom cukru w krwiobiegu może powodować łaknienie na słodkie oraz zachęcać do przejadania się. To z kolei niestety niebezpiecznie prowadzi do odkładania się trójglicerydów w miękiszu wątroby, a jest to bardzo groźne dla zdrowia zjawisko.

Co więcej, wysokie poziomy glukozy wiążą się z intensywniejszym zachodzeniem szkodliwych dla zdrowia procesów. Więcej przeczytasz o tym w końcowej części tego artykułu (KLIKNIJ).

Przykłady rafinowanych źródeł węglowodanów:

  • makaron
  • biały ryż
  • chleb pszenny
  • sacharoza
  • syropy i lukier
  • większość płatków śniadaniowych
  • produkty o obniżonej zawartości tłuszczu

Ćwiczenia w połączeniu ze zdrową dietą mogą pomóc Ci schudnąć z twarzy i pozbyć się nadmiaru tłuszczu z całego ciała.

7. Ogranicz spożycie soli

Diety bogate w sól kuchenną powodują zatrzymywanie wody w organizmie. Retencja wody powoduje z kolei obrzęki w różnych częściach ciała, w tym na twarzy. Może to dać złudzenie nadmiaru tłuszczu na twarzy i powodować jej nieestetyczny wygląd.

Osoby, które podejrzewają, że są wrażliwe na zatrzymywanie płynów, powinny unikać żywności o wysokiej zawartości soli. Obejmuje to większość przetworzonych posiłków i przekąsek. Przygotowywanie posiłków i przekąsek w domu da Ci większą kontrolę nad ilością spożywanej soli.

Wprowadź zmiany do swojego życia by schudnąć z twarzy

Stosowanie się do wyżej wymienionej listy pozytywnie wpłynie na wygląd Twojej twarzy. Nie musisz wprowadzać wszystkich punktów od razu. Tak naprawdę takie podejście jest niezalecane ze względu na zbyt wiele elementów, o których musiałabyś pamiętać jednocześnie.

Zmiany powinnaś wprowadzać stopniowo do swojego życia. Trzymanie się na siłę sztywnych zasad spowoduje, że szybko staną się one dla Ciebie niewygodne i łatwo powrócisz do poprzedniego, niezdrowego trybu życia. Dlatego też, z tygodnia na tydzień, stopniowo dokładaj kolejny punkt listy, a z pewnością wygląd Twojej twarzy zmieni się diametralnie.

, , , , ,

Maciej M. Jeschke

Mam na imię Maciej. Od ponad 6 lat pracuję jako trener personalny i dietetyk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bycie FIT jest proste!
Przekonaj się.

Diety układane zgodnie z wytycznymi Instytutu Żywności i Żywienia.
Zrób pierwszy krok w stronę zmiany.

Studio Gdańsk

Antoniego Lendziona 4B/6
80-264, Gdańsk
POL

maciej@maciejj17.sg-host.com

Nawigacja

Fitsy by Maciej M. Jeschke

© 2019 – 2021
contact-section