16 czerwca, 2020 Maciej M. Jeschke

Jak Skutecznie Zrzucić Piwny Brzuch?

Jak Skutecznie Zrzucić Piwny Brzuch?

Aby skutecznie zrzucić piwny brzuch przede wszystkim zacznij wykonywać ćwiczenia tlenowe, takie jak jazda na rowerze. Wykonuj je 3 razy w tygodniu po 45 minut nie przekraczając progu tlenowego, czyli dbając o stałe tętno w zakresie 130 – 150 BPM. Jednocześnie obniż całkowite spożycie kalorii do wartości o 15% poniżej całkowitego zapotrzebowania energetycznego (TDEE) komponując posiłki głównie z warzyw i chudego białka.

Piwny brzuch czyli otłuszczenie narządów

Piwny brzuch to dość specyficzna nazwa niebezpiecznie mocno rozwiniętej wisceralnej tkanki tłuszczowej, czyli tej znajdującej się dokładnie na narządach wewnętrznych takich jak wątroba czy serce. Istotnie różni się ona metabolicznie od tłuszczu gromadzącego się bezpośrednio pod skórą.

Zjawisko to możesz spróbować zbadać u siebie sprawdzając grubość fałdu skórnego w okolicy pępka. Jeżeli skóra nie wydaje się być „tłusta”, a brzuch z kolei sprawia wrażenie wiecznie wzdętego – prawdopodobnie problem piwnego brzucha dotyczy także Ciebie.

Sprawdź Aplikację Fitsy!
Sprawdź Aplikację Fitsy!

Piwny brzuch – przyczyny powstawania

Przyczyn powstawania piwnego brzucha może być naprawdę wiele. Podstawową kwestią sprzyjającą powstawaniu tego niebezpiecznego schorzenia jest spożywanie nadmiaru kalorii w perspektywie wielu tygodni, miesięcy, bądź nawet lat. U wielu osób proces ten zachodzi na tyle wolno, że nie są w stanie obserwować jego powstawania do czasu, gdy nie zacznie on być przyczyną groźnych dla zdrowia i życia chorób.

Samo spożywanie nadmiaru kalorii nie musi jednak bezpośrednio oznaczać powstawania piwnego brzucha. Za jego pojawienie się odpowiadają dodatkowo zaburzenia hormonalne wynikające często ze spadku męskich i żeńskich hormonów płciowych, życie w permanentnym stresie oraz spożywanie nadmiaru cukrów. Co istotne, schorzenie to dotyczy znacznie częściej mężczyzn niż kobiet.

Skąd wzięła się nazwa piwny brzuch?

Specyficzna nazwa schorzenia utożsamiana jest jednoznacznie przez wiele osób ze zbyt częstym i nadmiernie obfitym spożywaniem piwa i ma to pewne uzasadnienie. Niektóre piwa słodzone są bowiem syropem glukozowo-frutozowy (HFS/HFCS). Na nieszczęście osób lubiących wypić tego typu napoje alkoholowe, fruktoza charakteryzuje się odmiennym szlakiem metabolicznym niż glukoza i w nadmiarze wykazuje szkodliwe działanie dla organizmu. Między innymi jej nadmiar może doprowadzić do wzrostu stężenia trójglicerydów w krwiobiegu, które z łatwością gromadzą się w hepatocytach, czyli komórkach wątroby, prowadząc do upośledzenia ich pracy i jednoczesnego powstawania piwnego brzucha.

Dlaczego piwny brzuch jest groźny dla zdrowia?

Nadmiernie rozwinięta wisceralna tkanka tłuszczowa (piwny brzuch) kojarzona jest obecnie bezpośrednio z występowaniem szczególnie groźnych chorób takich jak:

  • cukrzyca typu 2
  • stłuszczenie wątroby
  • choroba niedokrwienna serca
  • nadciśnienie tętnicze
  • udar mózgu
  • hipercholesterolemia
  • niektóre nowotwory
Poznaj Autora - Maciej M. Jeschke
Poznaj Autora – Maciej M. Jeschke

5 rzeczy, które musisz zrobić żeby pozbyć się piwnego brzucha

Postępowanie metodyczne w przypadku chęci zrzucenia piwnego brzucha jest bardzo zbliżone jak w przypadku redukcji ogólnej masy ciała. Poniżej znajduje się 5 bezpośrednich zaleceń, które możesz wdrożyć aby opanować swój mięsień piwny. Zwróć jednak uwagę na to, że w sytuacji gdy Twój stan jest zaawansowany, może być konieczna konsultacja lekarska. Każdorazowo przed wdrożeniem gwałtownych zmian w stylu życia warto dokładnie sprawdzić stan swojego zdrowia.

Pamiętaj także, że poniższe kroki są bardzo ogólne, a najlepsze rezultaty osiąga się dostosowując rozwiązania do indywidualnej sytuacji osoby, która chce rozwiązać swój problem.

1. Obniż spożycie kalorii do 15% poniżej całkowitego zapotrzebowania energetycznego (TDEE).

Swoje zapotrzebowanie energetyczne oszacujesz korzystając na przykład z tego kalkulatora:

KLIKNIJ

2. Zacznij wykonywać ćwiczenia tlenowe

Dobrym początkiem będzie wykonywanie 3 sesji ćwiczeń tlenowych trwających przynajmniej 45 minut i wykonywanie ich nie przekraczając progu tlenowego, czyli z tętnem w zakresie 130-150 BPM. Pamiętaj, że odpowiednia wartość tętna jest indywidualna dla każdej osoby więc podany tutaj zakres jest bardzo ogólny. Wykonywanie ćwiczeń przebywając w górnej części swojej strefy tlenowej gwarantuje Ci efektywne utlenianie kwasów tłuszczowych, a także wzmacnia Twój układ krwionośny.

3. Jedz dużo warzyw, najlepiej 5 razy dziennie

Oczywiście nie chodzi tu w żadnym wypadku o ziemniaki. Jedz warzywa o zróżnicowanych kolorach jak najczęściej w ciągu doby. Pomogą Ci kontrolować uczucie głodu i dostarczą cennych mikroelementów oraz witamin.

4. Spożywaj białko w ilości około 1,5 g/kgmc

Ta wartość również jest bardzo ogólna jednak podaję ją jako punkt odniesienia dla kolejnej porady, którą jest zalecenie spożywania większej ilości pełnowartościowego białka. Szczególnie korzystne będzie spożywanie chudych białek. Zwiększenie spożycia protein pomoże Ci kontrolować głód oraz może przyspieszyć proces spadku wagi, który to jednoznacznie może związany być ze zmniejszeniem się piwnego brzucha.

5. Popraw jakość i długość swojego snu

Niedostateczna ilość snu, lub jego wystarczająca ilość zbyt słabej jakości może prowadzić do hormonalnej odpowiedzi nadnerczy i wydzielania nadmiernych ilości kortyzolu przyczyniając się do powstawania piwnego brzucha. Co więcej, deprywacja snu jest obecnie kojarzona między innymi ze wzrostem stężenia hormonu głodu i częstszym występowaniem otyłości.

Więcej na temat poprawy jakości snu przeczytasz klikając w ten link:

http://fitsy.eu/jak-sie-wysypiac-i-spac-lepiej/

Podsumowanie

Występowanie piwnego brzucha bardzo często może być oznaką problemów zdrowotnych bądź prowadzenia niezdrowego stylu życia. Jeżeli podejrzewasz, że cierpisz na to schorzenie czym prędzej przeanalizuj swoją sytuację i wprowadź odpowiednie zmiany do swojego życia.

, , , , ,

Maciej M. Jeschke

Mam na imię Maciej. Od ponad 6 lat pracuję jako trener personalny i dietetyk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bycie FIT jest proste!
Przekonaj się.

Diety układane zgodnie z wytycznymi Instytutu Żywności i Żywienia.
Zrób pierwszy krok w stronę zmiany.

Studio Gdańsk

Antoniego Lendziona 4B/6
80-264, Gdańsk
POL

maciej@maciejj17.sg-host.com

Nawigacja

Fitsy by Maciej M. Jeschke

© 2019 – 2021
contact-section