12 stycznia, 2020 Maciej M. Jeschke

Jak Zmniejszyć Ochotę na Słodkie? Podajemy 5 Sposobów

Jak Zmniejszyć Ochotę na Słodkie? Podajemy 5 Sposobów

Aby zmniejszyć ochotę na słodkie przede wszystkim rozważ zmianę swoich nawyków żywieniowych. Zadbaj o to, by spożywać codziennie 25-40 g błonnika oraz unikaj spożywania nadmiaru cukrów (nie przekraczaj 35-50 g). Cukry mają zdolność do powodowania skoków glukozy we krwi, które z kolei powodują silną ochotę na słodkie.

Spis treści artykułu:

  1. Zacznij lepiej się odżywiać.
  2. 5 sposobów zmniejszenia ochoty na słodkie.
  3. Podsumowanie

Jak Zmniejszyć Ochotę na Słodkie? Zacznij lepiej się odżywiać

Ochota na słodkie może być zarówno przejawem upominania się Twojego mózgu o dawkę dopaminy, jak i gwałtowny spadek cukru we krwi. Obie te przyczyny jesteś w stanie wyeliminować całkowicie, jeżeli tylko zmienisz swoje nawyki żywieniowe. Im więcej jesz słodyczy, tym bardziej masz na nie ochotę. Im więcej jesz słodyczy, tym bardziej rozchwiana jest Twoja glikemia, tym bardziej masz ochotę na słodycze.

Z powyższym problemem najlepiej radzi sobie bezwzględne odstawienie cukru. Po prostu zrób sobie eksperyment i odstaw cukier na 10 dni. Jeżeli nie zauważysz różnicy w swoim samopoczuciu to zawsze będziesz mógł wrócić do słodkich przekąsek. Obiecuję jednak, że jeśli słodkie przekąski zastąpisz soczystymi owocami, to już nigdy nie poczujesz, że musisz zmniejszyć ochotę na słodkie, bo Cię to przerasta.

Sprawdź Aplikację Fitsy!
Kliknij i Sprawdź Aplikację Fisty!

Poniżej zamieszczam natomiast listę 5 rozwiązań na zmniejszenie ochoty na słodkie. Sprawdź sam, co doraźnie działa na Ciebie najlepiej.

Jak Zmniejszyć Ochotę na Słodkie? – 5 Sposobów

1. Wypicie porcji odżywki białkowej zamiast zjedzenie słodyczy zmniejszy ochotę na słodkie

Taka odżywka jest słodka, więc Twój mózg dostanie bodziec, którego tak pragnie, czyli smak słodki. Jednocześnie to nieporównywanie mniej kalorii niż gdyby pokusić się na przykład na batonik czekoladowy. Odżywkę białkową rozpuszcza się w wodzie, więc dodatkowo poprzez mechaniczny nacisk płynu na ścianki żołądka, Twój organizm odbierze sygnał o tym, że pora zacząć trawić – głód minie.

Ponadto, samo zwiększenie udziału białka w diecie może poskutkować lepszym spalaniem tkanki tłuszczowej. Udowodniono już wieloma badaniami, że zwiększenie udziału białka w diecie nie tylko zmniejsza ochotę na słodkie, ale także wspomaga ogólną utratę tłuszczu. Klikając w ten link zapoznasz się z jednym z przeglądów badań, którego wyniki potwierdzają to założenie:

https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/07315724.2004.10719381

Jeżeli chodzi o wybór preparatu do suplementacji to bezpiecznym wyborem będzie forma izolatu białek mlecznych. Unikniesz dzięki temu przykrych konsekwencji ze strony układu pokarmowego jakie mogłaby wywołać laktoza zawarta w innej formie tego preparatu czyli w WPC (koncentrat białek mlecznych).

2. Owoc zamiast czegoś słodkiego

Błonnik generalnie pełni istotną rolę jako składnik pokarmowy. Zawarty w owocach spowalnia wchłanianie cukru z przewodu pokarmowego i pomaga kontrolować poziom cukru we krwi, a to bezpośrednio zmniejsza ochotę na słodkie. Dodatkowo, owoce takie jak jabłko czy pomarańcza dostarczają Twojemu organizmowi sporo witamin. Głód znika, a Ty jesteś zdrowszy!

Więcej o owocach i odchudzaniu przeczytasz klikając w ten link:

http://fitsy.eu/jakie-owoce-jesc-zeby-nie-przytyc/

3. Gdy pojawia się głód cukrowy daj mózgowi inny bodziec

Bardzo często uczucie łaknienia na słodkie przekąski wynika bardziej z pragnienia doznania smaku niż z rzeczywistego uczucia głodu. Wszak bardzo często ochota na słodycz może Cię nachodzić na przykład po obiedzie. Twój układ dopaminowy aktywuje się bardzo silnie po spożyciu cukru tworząc wspomnienie każące Ci do niego wracać. Jest to niestety bardzo złe dla Twojego ośrodka nagrody mieszczącego się w mózgu.

Jakie jest na to rozwiązanie? Świetnie działa jedna seria ćwiczeń! Zazwyczaj kiedy masz ochotę na słodkie w Twoim organizmie obniża się poziom glukozy. Taki szybki “trening” poprzez wyrzut adrenaliny podnosi jej stężenie w krwiobiegu, a przy okazji przez chwilę zajmujesz czymś myśli. Głód znika. Jedna seria zazwyczaj wystarcza.

4. Kiedy pojawia się ochota na słodkie, wypij szklankę wody. Albo dwie.

Rozwiązanie nieco mniej skuteczne niż te wymienione wcześniej jednak opiera się ono częściowo na zasadzie mechanicznego pobudzenia ścianek żołądka. Oszukasz swój organizm i być może przestaniesz odczuwać głód.

5. Suplementacja chromem

Chrom organiczny pomaga regulować stężenie glukozy we krwi. Uwrażliwia on bowiem komórki na działanie insuliny. Taki zabieg bywa pomocny jednak nie polecam podejmowania nikomu decyzji o suplementacji na własną rękę.

Wypij odżywkę białkową w zamianZjedz owoc zamiast słodyczSkup się na czymś innymWypij szklankę wodyRozważ suplementację chromem
Jak zmniejszyć ochotę na słodkie?
Jak Zmniejszyć Ochotę na Słodkie? Podajemy 5 Sposobów
Kliknij i Poznaj Autora!

Podsumowanie

Ochota na słodkie przekąski, jeśli występuje silnie i regularnie, najczęściej ma swoją przyczynę w niesystematycznych porach posiłków i w źle dobranych produktach spożywczych do jadłospisu.

Jedzenie wysoko przetworzonej żywności i brak ruchu mogą być przyczyną rozhuśtanej glikemii i oprócz zwiększonego ryzyka zachorowalności na wiele nieciekawych schorzeń niesie to za sobą także zwiększoną ochotę na słodkie.

Więcej na temat przyczyn powstawania ochoty na słodkie przeczytasz klikając w link poniżej:

http://fitsy.eu/skad-sie-bierze-ochota-na-slodycze/

, , , , , ,

Maciej M. Jeschke

Mam na imię Maciej. Od ponad 6 lat pracuję jako trener personalny i dietetyk.

  1. Dawid

    Hej! Za Twoją radą odstawiłem słodycze na 10 dni i wracam, aby dać znać, że to działa 🙂 nie mam już ochoty na słodycze, a jak się pojawia, wypijam białko (karmelowe moje ulubione) i ochota na słodkie mija 😀

  2. fitGirl

    Mi koleżanka kiedyś poleciła marchewkę na zabicie pragnienia słodyczy 😀 Masz może jakieś inne pomysły na konkretne produkty, które można by „przekąsić”?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bycie FIT jest proste!
Przekonaj się.

Diety układane zgodnie z wytycznymi Instytutu Żywności i Żywienia.
Zrób pierwszy krok w stronę zmiany.

Studio Gdańsk

Antoniego Lendziona 4B/6
80-264, Gdańsk
POL

maciej@maciejj17.sg-host.com

Nawigacja

Fitsy by Maciej M. Jeschke

© 2019 – 2021
contact-section