13 marca, 2020 Maciej M. Jeschke

Jaka Dieta Najlepsza? Czy Muszę Być Ciągle Na Diecie?

Jaka Dieta Najlepsza? Czy Muszę Być Ciągle Na Diecie?

Jaka dieta najlepsza?

Na pytanie jakie zadaje sobie całkiem wiele osób: „Jaka dieta najlepsza?” istnieje stosunkowo prosta odpowiedź. Taka, której będziesz przestrzegać! Dosłownie oznacza to niezbyt restrykcyjną dietę, prowadzącą łagodnie do osiągnięcia celu jaki przed Tobą stoi. Czy zatem na diecie absolutnie musisz być przez cały czas? Planujesz zmienić swoje nawyki żywieniowe i zastanawiasz się czy już zawsze będziesz musiał to kontrolować?

Poznaj porady mogące uwolnić Cię od ciężaru wiecznego bycia na diecie.

„Jaka dieta najlepsza? Taka, której będziesz przestrzegać!”

Jaki dieta może mieć efekt?

Na samym początku rozmowy o byciu na diecie należy dokonać rzeczowego rozdziału możliwych kierunków działania tychże diet. Przyjmując bardzo ogólnie, dieta może wywołać 3 skutki. Oto one.

  • Zmniejszenie masy ciała.
  • Utrzymanie masy ciała
  • Zwiększenie masy ciała.
Sprawdź Aplikację Fitsy!
Sprawdź Aplikację Fitsy!

„Jaka dieta najlepsza?” – kalorie nie są najważniejsze

Zaznaczę w tym miejscu, że nie należy utożsamiać jednoznacznie kierunku działania danej diety z wartością kaloryczną jaką się ona charakteryzuje. Pojęcie ilości energii jaka płynie ze spożywania danych produktów jest bardzo płytkie ponieważ nie uwzględnia w sobie wielu innych istotnych cech pożywienia, takich jak gęstość energetyczna, sytość, zawartość makroskładników, mikroelementów, cukrów, tłuszczów trans i wiele innych bardzo istotnych dla organizmu rzeczy. Po prostu kaloria kalorii nie równa. Więcej o tym pisałem już we wcześniejszym artykule. Zachęcam Cię zatem do jego lektury!

Efekt diety zatem nie jest ściśle związany z jej kalorycznością.

Jaka dieta najlepsza jeśli jestem na redukcji?

Jaka dieta najlepsza? Dopasowana do Twojego stylu życia i Twoich preferencji smakowych!

Jestem na redukcji. Chcę spalić tłuszcz i schudnąć. Jestem ciągle głodny. Czy będzie już tak zawsze? Będąc w procesie obniżania masy ciała faktycznie można mieć wrażenie, że ten koszmar się nie kończy. Odczuwanie głodu faktycznie nie jest uczuciem przyjemnym i słusznie. Tak bowiem organizm człowieka daje znać o swojej złej sytuacji.

Uczucie głodu, a otyłość

Odczucie to wieki temu zapewniało motywację do poszukiwania żywności. Dziś, kiedy jedzenie mamy na wyciągnięcie ręki niestety wiele osób może doprowadzić to do sylwetkowej klęski. Dawniej wysiłek związany ze zdobyciem pożywienia równoważył w znacznej części ewentualny nadmiar spożycia pokarmu. Otyłość nie bez kozery jest określana chorobą cywilizacyjną. Pomyśl tylko, ile minut drogi masz do najbliższej Żabki?

Głód nie musi oznaczać postępu w odchudzaniu

Uczucie głodu jednak nie musi być koniecznością przebywając na diecie. Osobiście i w doświadczeniu w pracy z klientami zauważyłem, że permanentny głód to raczej kwestia jedynie bardzo dużych i groźnych dla zdrowia restrykcji żywieniowych. Jednym słowem, możesz być na diecie, chudnąć i nie czuć dyskomfortu.

Ze zdrowiem nie warto eksperymentować – zdaj się na specjalistę

Zagadnienie jest to jednak na tyle zawiłe, że nie bez powodu zajmują się tym osoby szkolące się przez tysiące godzin w obrębie biochemii i fizjologii ludzkiego ciała. Jeśli masz wątpliwości co do swoich nawyków żywieniowych zawsze najlepiej jest skonsultować się ze specjalistą.

Musisz zmusić organizm do sięgnięcia po zapasy tłuszczu

To co warto wspomnieć, kluczem do efektywnego spalania tłuszczu jest umiejętność wytworzenia warunków w organizmie, które zmuszą go do sięgnięcia po zapasy energii zgromadzone w fałdach tkanki tłuszczowej na brzuchu, udach czy pośladkach. Ta umiejętność nie jest jednoznacznie związana z permanentnym głodem. Nieco więcej przeczytasz o tym we wcześniejszym wpisie, do którego link znajdziesz tutaj.

Dyskomfort odchudzania

Jednocześnie, jeżeli odczuwasz dyskomfort na samą myśl o tym, że musisz się przejmować tym co zjadasz, to musisz wiedzieć 2 następujące rzeczy.

Po pierwsze, z biegiem czasu, o ile zachowania jakich względem diety próbujesz się nauczyć są dla organizmu korzystne, przyzwyczaisz się do pewnych rytuałów i z czasem na przykład 5 porcji warzyw dziennie przestanie robić wrażenie.

Po drugie, nie przez cały czas trwania procesu odchudzania musisz sobie wszystkiego odmawiać.

Jaka dieta najlepsza? Niezbyt restrykcyjna, dopasowana do Twojego celu!

„Jaka dieta najlepsza?” – pozwól sobie na dzień bez planu

Będąc na diecie redukcyjnej warto jest bowiem od czasu do czasu popuścić sobie pasa. Dlaczego?
Wróćmy myślami do sytuacji sprzed wieków. Jaki los czekałby Cię gdybyś przez wiele tygodni nie mógł zjeść absolutnie niczego? Szanse na przeżycie drastycznie by się zmniejszyły.

Gatunek dąży do przetrwania

Musisz zrozumieć, że celem populacji gatunku ludzkiego jest przekazywanie genów potomstwu. Jakkolwiek by to szorstko nie brzmiało i nie było sprzeczne z wieloma intelektualnymi ideami, z punktu widzenia biologii ludzki organizm ma przetrwać by wydać na świat potomstwo. Oczywiście w tym celu musi być w stanie przetrwać nawet i najtrudniejsze warunki.

Głód, a wydatek energetyczny

Co zatem jest naszym mechanizmem obronnym chroniącym nas przed głodem? Ano obniżenie dobowego wydatku energetycznego i atrofia mięśni. Już tłumaczę. To zagadnienie jest o tyle istotne, że warunkuje skuteczne działania na płaszczyźnie walki o chudsze ciało i niestety w dalszym ciągu jest przez wiele osób pomijane bądź niezrozumiałe.

Wpływ czynników na tempo przemiany materii

Załóżmy, że przykładowy ludzki organizm w ciągu doby spożywa ilość energii równą 100. Ta liczba posłuży nam jedynie za przykład i traktuj ją jako wartość procentową.

Zatem liczba 100 oznacza pożądany stan równowagi metabolicznej. Ot sytuacja w dzień pracujący, bez treningu, przy optymalnej diecie. Taki wewnętrzny metaboliczny zen.

Kiedy wykonasz trening o charakterze interwałowym (ten tłumaczy czym są interwały) ogólne tempo metabolizmu wzrośnie.

Załóżmy, że do poziomu 120 na około 3 dni (72 h). To dlatego niektóre z metod treningowych są tak skuteczne w walce z niechcianym tłuszczem! Podnoszą spoczynkowe tempo przemiany materii.

Co dzieje się zatem kiedy nastaje sytuacja już raczej dziś nie spotykana, przynajmniej na obszarach wysoko rozwiniętych, czyli klęska głodu. Nie masz co jeść.

Organizm zaadaptuje się tyle, że w druga stronę.

Załóżmy, że metabolizm zwolni i teraz wyniesie tylko 80. Czy widzisz już pewien związek z przebywaniem na diecie?

Permanentne niedojadanie symuluje dla organizmu właśnie taki stresogenny czynnik. Metabolizm nie rozumie, że za rogiem jest sklep spożywczy, i że w każdej chwili możesz iść coś zjeść, ale tego nie robisz z intelektualnych pobudek (chcesz schudnąć).

Organizm zaczyna się bronić. W jaki sposób? Obniża tempo metabolizmu poprzez spalanie mięśni. Dokładnie, nie pomyliłem się. Spalasz swoje mięśnie ponieważ to one niesamowicie potrafią chłonąć energię, której według organizmu potrzebują serce, wątroba, nerki i mózg.

Poznaj Autora - Maciej M. Jeschke
Poznaj Autora – Maciej M. Jeschke

Tkanka mięśniowa pozwala utrzymać tkankę tłuszczową w ryzach

Można zatem wysnuć wnioski, że to tkanka mięśniowa w dużej mierze potrafi regulować poziom zatłuszczenia organizmu. Mając dużo, lub względnie dużo jak w przypadku kobiet, możesz z większa łatwością trzymać fałdki tłuszczu w ryzach.

Tempo przemiany materii ma swoje granice

To co warto tutaj wspomnieć, to fakt, że tempa metabolizmu nie da się obniżać w nieskończoność. Należy także dodać, że ta adaptacja jest bardzo złożona, a zobrazowane przeze mnie wartości mają charakter bardzo poglądowy i wyczerpują temat może maksymalnie w 1%.

Jeśli nie wiesz, zapytaj!

Procesy przeobrażania sylwetki to przedmiot pracy ekspertów takich jak trenerzy personalni i dietetycy. Zdecydowanie odradzam, gdy osiągasz efekt odwrotny do zamierzonego, szukania rozwiązań na własną rękę. Czasami jedna konsultacja potrafi rozwiać wiele wątpliwości i jednocześnie zaoszczędzić jeszcze więcej zdrowia.

Zrób sobie czasem wolne od diety

Na samym końcu pozostawię do przemyślenia jedną praktyczną poradę związaną ze schematem, który opisałem powyżej. Możesz bowiem w pewien sposób oszukiwać swój organizm. Jeżeli do skutecznego chudnięcia potrzebujesz spalać więcej energii niż spożywasz jej w ciągu dnia, ale kiedy tylko zaczynasz jeść mniej to metabolizm zaczyna stopniowo zwalniać, to możesz zastosować metodę, którą nazywam planowanym przejadaniem lub dniem wolnym od diety.

Jaka dieta najlepsza Taka, która pozwoli Ci wytrwać w postanowieniach. Nie może być zbyt restrykcyjna.

Dzień bez planu dietetycznego

Polega to dokładnie na tym co sugeruję. Wybierasz jeden dzień w tygodniu, w którym nie będziesz pilnować tego co zjadasz. Co więcej nawet, celowo możesz zjeść więcej niż powinieneś i zdecydowanie powinieneś postawić na produkty spożywcze, które kuszą Cię swym wyglądem i zapachem na półkach sklepowych przez resztę tygodnia.

Korzystna stymulacja organizmu

Taki zabieg pozwoli na przekazanie informacji dla organizmu, że niska podaż energii nie jest permanentna i pozwoli zachować równowagę hormonalną, do której zachwiania dochodzi podczas długotrwałych głodówek. Tempo metabolizmu nie będzie obniżać się wówczas z tak dużą prędkością.

Bądź ostrożny w stosowaniu planowanego przejadania

Ta metoda jednak stosowana w odosobnieniu od przemyślanego protokołu żywieniowego może narobić Ci więcej szkody niż pożytku, dlatego jak zwykle powtarzam – jeżeli czegoś nie wiesz, po prostu zapytaj eksperta. To nasza praca.

„Jaka dieta najlepsza?” – Dopasowana do Ciebie!

Jaka dieta najlepsza? Taka, której będziesz chciał przestrzegać przez cały czas! Rzec w tym, że nie ma jednego idealnego rozwiązania w kwestii odżywiania. Ile ludzi na świecie – tyle potrzeb. Z kolei bycie na skutecznej diecie redukcyjnej nie musi oznaczać wiecznego głodu. To także ma związek z indywidualnymi uwarunkowaniami. Każdy z nas jest w końcu inny. Pamiętaj take, że chcąc efektywnie chudnąć, możesz i być może powinieneś co jakiś czas zrobić sobie „wolne” od diety.

, , , , ,

Maciej M. Jeschke

Mam na imię Maciej. Od ponad 6 lat pracuję jako trener personalny i dietetyk.

Komentarz (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bycie FIT jest proste!
Przekonaj się.

Diety układane zgodnie z wytycznymi Instytutu Żywności i Żywienia.
Zrób pierwszy krok w stronę zmiany.

Studio Gdańsk

Antoniego Lendziona 4B/6
80-264, Gdańsk
POL

maciej@maciejj17.sg-host.com

Nawigacja

Fitsy by Maciej M. Jeschke

© 2019 – 2021
contact-section