11 stycznia, 2020 Maciej M. Jeschke

Jakich Produktów Żywnościowych Powinniśmy Unikać w Codziennej Diecie? Lista

Jakich Produktów Żywnościowych Powinniśmy Unikać w Codziennej Diecie?

Każdy kto chociaż trochę przejmuje się tym co je, przynajmniej raz w życiu zadał sobie pytanie, jakich produktów żywnościowych powinniśmy unikać w codziennej diecie? W codziennej diecie powinniśmy unikać przede wszystkim produktów wysoce przetworzonych z uwagi na to, że mogą one zawierać wiele nie sprzyjających zdrowiu substancji.

Spis Treści:

 1. Jakich Produktów Żywnościowych Powinniśmy Unikać w Codziennej Diecie? – Porządek tekstu
 2. Czy to oznacza, że mogę jeść tylko nieprzetworzone produkty?
 3. Jakich produktów należy bezwzględnie unikać w diecie? Lista
 4. Jakich Produktów Żywnościowych Powinniśmy Unikać w Codziennej Diecie? Podsumowanie
Jakich Produktów Żywnościowych Powinniśmy Unikać w Codziennej Diecie? Lista

Jakich Produktów Żywnościowych Powinniśmy Unikać w Codziennej Diecie? – Porządek tekstu

Odpowiedź na postawione pytanie zaczynam od uszeregowania pewnych kwestii, z których z kolei wyciągam kolejne wnioski w dalszej części artykułu. Praktyczna lista znajduje się niżej, kliknij by przejść od razu.

Całe zło w żywności można spróbować by sprowadzić do kilku głównych kategorii:

 • Cukier i węglowodany rafinowane
 • Tłuszcze trans i NKT
 • Związki powstałe w trakcie obróbki termicznej (np. reakcje Maillarda; akryloamid)
 • Sztuczne barwniki, dodatki oraz słodziki

Najlepiej byłoby wykluczyć te składniki ze swojego menu i zacząć spożywać jedynie nieprzetworzone produkty.

Czy to oznacza, że mogę jeść tylko nieprzetworzone produkty?

Sprawdź Aplikację Fitsy!
Kliknij i Sprawdź Aplikację Fisty!

Zasada, polegająca na eliminacji szkodliwych czynników z kategorii powyżej jest dobrym punktem odniesienia do tego czy Twój styl żywienia jest faktycznie zdrowy i sprzyjający Twojemu ciału. Pamiętaj, że produkty zawierające substancje szkodliwe nie są toksyczne, w takim wypadku nie mogłyby być Tobie legalnie sprzedane (chociaż, kto to wie – patrz przemysł tytoniowy :)).

Powinieneś myśleć o tym w ten sposób, że łyżeczka cukru albo paczka chipsów nie uszkodzą Ci trwale wątroby, jak na przykład zrobiłoby to opakowanie paracetamolu, natomiast 3 łyżeczki do 3 herbat dziennie przez 10 lat może już odznaczyć swoje ponure piętno na Twoim zdrowiu.

Jakich produktów należy bezwzględnie unikać w diecie? Lista

Skoro mamy za sobą wstęp budujący kontekst, zajmijmy się sednem sprawy czyli tym jakich produktów żywnościowych powinniśmy unikać w codziennej diecie:

 1. Słodzone napoje
 2. Chipsy, słone paluszki, chrupki
 3. Słodzone i przetworzone płatki śniadaniowe
 4. Margaryny twarde, tłuszcze odzwierzęce
 5. Przetworzone mięso
 6. Rafinowane źródła węglowodanów
 7. Hamburgery, frytki, – żywność fast food
1. Słodzone napoje

Kolorowe napoje zawierają w sobie nie tylko cukier, ale także często syrop glukozowo-fruktozowy, który jest gorszą wersją sacharozy. Gorszą ze względu na to iż powoduje duża dalej idące poważne konsekwencje zdrowotne (takie jak niealkoholowe stłuszczenie wątroby). To badanie dobrze to udowadnia, przeczytaj proszę fragment abstraktu.

Wyniki badań wskazują, że powszechne stosowanie syropu fruktozowego i związane z tym wysokie spożycie fruktozy zwiększa ryzyko rozwoju wielu chorób.

Zagrożenia zdrowotne związane ze stosowaniem syropu wysokofruktozowego w produkcji żywności
Jakich Produktów Żywnościowych Powinniśmy Unikać w Codziennej Diecie? Lista
Trener Personalny i Dietetyk – Maciej Jeschke

Przemysł spożywczy jest w pewnym sensie bezwzględny. O szkodliwości niektórych barwników czy też słodzików na pewno moglibyśmy dyskutować godzinami i szukać uzasadnień w rzetelnie przeprowadzonych badaniach, ale… temu, że cukier szkodzi zdrowiu chyba nikt już dzisiaj nie zaprzeczy. Pomimo tego związek ten nagminnie wykorzystywany jest w przemyśle spożywczym.

Cukier jest generalnie bardzo lubianym przed producentów dodatkiem do żywności. Możesz się o tym przekonać samodzielnie już przy najbliższej okazji robienia zakupów. Zrób sobie mały eksperyment i sprawdź na chybił trafił składy losowo wybranych przetworzonych produktów spożywczych i zobacz jak wiele z nich zawiera w sobie sacharozę lub inne cukry proste (albo oznaczenia jak syrop glukozowo-fruktozowy, HFCS).

Aktualnie cukier dodany do żywności możesz znaleźć wszędzie. W napojach, pieczywie, przekąskach, a przecież jeszcze nie jedna osoba lubi sobie to łyżeczkę lub dwie dodać do herbaty czy kawki. Nagle okazuje się, że Polacy z cukrem przesadzają i to ostro!

Więcej o szkodliwości cukru i nadmiaru węglowodanów ogółem przeczytasz klikając w ten link:

5 głównych przyczyn przybierania na wadze.

2. Chipsy, słone paluszki, chrupki

Tego typu przekąski łączy jedna duża negatywna cecha: duża ilość sodu. Sód jest elektrolitem dostarczanym organizmowi powszechniej niż inny makroelement (potas) ze względu na częste użycie chlorku sodu (sól kuchenna) w trakcie produkcji tychże przekąsek. Niestety nadmiar sodu może mieć wpływ na zaburzenia pracy układu sercowo-naczyniowego.

Dodatkowo przekąski tego rodzaju są bogatym źródłem kancerogenów w tym szeroko poznanego i owianego złą sławą akryloamidu. Popatrz proszę na poniższą tabelę obrazująca zawartość akryloamidu w produktach spożywczych.

Produkt żywnościowyChipsy ziemniaczaneRóżnego rodzaju ciastkaPieczywo chrupkiePłatki śniadanioweKawa
Zawartość akryloamiduod ok. 50 do ok. 3500 µg/kg30 µg/kg
a 3200 µg/kg
ok 740 µg/kgok 200 µg/kgod
170 µg/kg do 230 µg/kg
Akryloamid jako substancja obca w żywności
Jakich produktów należy bezwzględnie unikać w diecie? Ciekawostka o kawie

Jako ciekawostkę z kategorii „spiski” dodam zasłyszaną na spotkaniu towarzyskim anegdotkę tłumaczącą wysokie stężenie akryloamidu w „kawie” dominującej na półkach sklepowych. Przemysł wypala ziarna kawy zbyt mocno aby zamaskować słabą jakość ziaren. W efekcie otrzymujemy charakterystyczny smak razem z dawką kancerogenu. Czy to wystarczająco dobry deal? 🙂

3. Słodzone i przetworzone płatki śniadaniowe

Przede wszystkim problemem jest stopień przetworzenia tych produktów (dodany cukier i barwniki). Mimo, że wielokrotnie wpaja się opinii publicznej, że kolorowe płatki śniadaniowe to zdrowy posiłek bo mleko, bo mają witaminy, bo smakują dzieciom – są niezdrowe i powinieneś unikać ich w codziennej diecie.

Do tej grupy nie zaliczamy oczywiście naturalnych kompozycji płatków musli oparty tylko na niskoprzetworzonych płatkach zbożowych. Mam w tej kwestii jednak poradę dla Ciebie. Zamiast ze świecą szukać takich kompozycji, po prostu kup mieszankę studencką i płatki górskie błyskawiczne. 🙂

4. Margaryny twarde, tłuszcze odzwierzęce

Jeżeli jeszcze bierzesz pod uwagę spożywanie uwodornionych tłuszczy roślinnych (te twarde i półmiękkie margaryny i masła roślinne mogą je zawierać) to musisz zrozumieć, że te tłuszcze pod względem chemicznym nie różnią się zbytnio od tych tłuszczy, które powstają przy długotrwałym smażeniu frytek na oleju rzepakowym, czyli procesie tak mocno demonizowanym w mediach jakiś czas temu.

W artykule Kwasy tłuszczowe o konfiguracji trans można co prawda doszukać się zaprzeczeń Pana prof. dr hab. Krzysztofa Krygiera jakoby w dzisiejszych czasach dalej do produkcji margaryn używało się utwardzonych olejów roślinnych.

Autor artykułu istotnie podkreśla jednak, że w Polsce brak jest regulacji co do stężenia kwasów tłuszczowych trans w produktach spożywczych (stan potwierdzony na grudzień 2020, nie zapowiadają się zmiany na kolejny rok). Przemysł spożywczy robi zatem co chce w tej kwestii.

5. Przetworzone mięso i naturalne produkty odzwierzęce

Z innej strony z kolei, również niebezpiecznie bogatymi źródłami tych kwasów tłuszczowych są produkty odzwierzęce (mleko i mięso zwierząt przeżuwających). Produkty te ponadto zawierają nasycone kwasy tłuszczowe, które również są równie niebezpieczne dla zdrowia.

Sprawdź Aplikację Fitsy!
Kliknij i Sprawdź Aplikację Fisty!

American Heart Association zaleca ograniczenie spożycia tłuszczów nasyconych, które znajdują się w maśle, serach, czerwonym mięsie i innych pokarmach odzwierzęcych.

American Heart Association – Saturated Fat

Nie muszę już chyba tłumaczyć, co się stanie jeśli takie mięso dodatkowo zaczniesz mocno przypiekać, lub smażyć. 🙂 Ilość zgonów powodowanych każdego roku przez choroby serca i nowotwory jest bezpośrednio powiązana ze stylem życia (i diety) społeczeństwa. Po prostu unikaj spożywania dużych ilości mięsa w codziennej diecie, a jeśli czujesz się na siłach to wyeliminuj bezwzględnie produkty odzwierzęce ze swojego menu.

6. Rafinowane źródła węglowodanów

Mam tu na myśli produkty wytwarzane z białej mąki, takie jak makarony, placki pszenne czy chleby jasne. Być może zdarzyło Ci się słyszeć, że węglowodany złożone są ogólnie lepsze niż węglowodany proste jeżeli chodzi o uzupełnianie większości energii w ciągu dnia, no i to jest prawda.

Tyle, że mimo faktu, iż biała mąka zawiera skrobię (złożona forma węglowodanów) to wciąż pozbawiana jest w procesie przemysłowego przetwarzania wszelkich cennych składników, w tym błonnika i witamin z grupy B (bogatym źródłem są otręby, które oddziela się od ziarna).

Dodatkowo, wybielona mąka zawierać może alloxan, czyli związek, którym w warunkach laboratoryjnych wywołuje się cukrzycę u szczurów, żeby je potem leczyć (sic!). Czyż to nie jest mega paradoks?! Zobacz to badanie z 2017 roku.

Swoją drogą całkowicie może zbić z tropu fakt, że biała mąka (wymagająca większego przetworzenia) jest tańsza od mąki razowej. Przemysł spożywczy stoi na głowie i nie powiedzą Ci tego w TV. 🙂

Zobacz jak wygląda porównanie cen mąk dostępnych w jednym z popularnej sieci hipermarketów.

Jakich Produktów Żywnościowych Powinniśmy Unikać w Codziennej Diecie? Lista
Źródło Carrefour

Wszedłem na stronę sklepu, ustawiłem szeregowanie produktów w kolejności rosnącej ceny i wybierałem typy coraz to wyższego przemiału. Oczywiście przy każdym typie wybierałem jak najniższą cenę. Przeczy to jakiejkolwiek logice, ale wnioski pozostawiam Tobie do wyciągnięcia.

7. Hamburgery, frytki, – żywność fast food

W tej zbiorczej kategorii umieszczam wszystkie produkty spożywcze (czy raczej już dania, posiłki) wyprodukowane tak naprawdę z produktów umieszczonych w poprzednich punktach listy.

Przykład: cheeseburger

 • Bułka – z mąki pszennej oczyszczonej (zazwyczaj)
 • Mięso – jak to mięso, patrz punkt 5
 • Ser – produkt odzwierzęcy

Mam nadzieję, że rozumiesz bez większego opisu czym jest żywność typu fast food.

Jakich Produktów Żywnościowych Powinniśmy Unikać w Codziennej Diecie? Lista
Kliknij i Poznaj Autora!

Jakich Produktów Żywnościowych Powinniśmy Unikać w Codziennej Diecie? Podsumowanie

Omijaj produkty z tabeli poniżej. Pamiętaj, one nie są toksyczne w krótkim ujęciu czasowy, jednak jak to się mawia kropla drąży skałę. 🙂 Zdecydowanie lepiej dla Twojego zdrowia (oraz sylwetki) będzie jak ograniczysz ich spożycie do minimum.

ProduktInfo
Słodzone napojeUnikaj, zamień na wodę
Chipsy, słone paluszki, chrupkiZminimalizuj spożycie
Słodzone i przetworzone płatki śniadanioweZastąp naturalnymi płatkami i bakaliami
Margaryny twarde, tłuszczu odzwierzęceBezwzględnie unikaj
Przetworzone mięsoOgranicz spożycie do minimum
Rafinowane źródła węglowodanówUnikaj, zamień na pełnoziarniste
Hamburgery, frytki, – żywność fast foodZminimalizuj spożycie
Jakich Produktów Żywnościowych Powinniśmy Unikać w Codziennej Diecie?

Podobne artykuły:

 1. Jaka Dieta Najlepsza? Czy Muszę Być Ciągle Na Diecie?
 2. Jak Schudnąć z Twarzy – 7 Wskazówek, Które Ci Pomogą!
 3. Jak Schudnąć z Ramion w 6 Prostych Krokach?
 4. Od Czego Zacząć Odchudzanie – 4 Kroki Według Dietetyka
 5. 7 Sprawdzonych Wielokrotnie Metod na Szybkie Schudnięcie
, , , , , , , , , , , ,

Maciej M. Jeschke

Mam na imię Maciej. Od ponad 6 lat pracuję jako trener personalny i dietetyk.

Komentarzy (4)

 1. Daria

  Super artykuł! A czy produkty nabiałowe, np. serki homogenizowane waniliowe również powinnam ograniczać? Nie bardzo przepadam za jogurtami naturalnymi i szukam zamiennika

  • Co do zasady, im mniej przetworzony produkt tym lepiej. Jeśli w składzie jest dużo substancji wymienionych po przecinkach to na pewno jest to słabej jakości produkt. Warto skłonić się ku bardziej naturalnym produktom. 🙂

 2. Kasia K.

  Witam, Ja postanowiłam kilka miesięcy temu wykluczyć słodkie napoje. Czy to na sam początek wystarczy? Pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bycie FIT jest proste!
Przekonaj się.

Diety układane zgodnie z wytycznymi Instytutu Żywności i Żywienia.
Zrób pierwszy krok w stronę zmiany.

Studio Gdańsk

Antoniego Lendziona 4B/6
80-264, Gdańsk
POL

maciej@maciejj17.sg-host.com

Nawigacja

Fitsy by Maciej M. Jeschke

© 2019 – 2021
contact-section