21 lipca, 2020 Maciej M. Jeschke

Jakie Owoce Jeść, Żeby Nie Przytyć? – Dietetyk Radzi!

Jakie Owoce Jeść, Żeby Nie Przytyć? - Dietetyk Radzi!

Żeby nie przytyć od jedzenia owoców musisz przede wszystkim przestać jeść owoce gęste energetycznie (np. banan). Soczyste owoce takie jak gruszka, jabłko czy arbuz zawierają mniej kalorii co pozwala uniknąć spożywania nadmiaru cukrów. Musisz pamiętać, że nadmiar cukru ze świeżych owoców też jest szkodliwy.

Normy na spożywanie cukru

Zgodnie z zaleceniami Polskiego Instytutu Żywności i Żywienia sacharoza oraz inne cukry proste powinny stanowić w diecie człowieka maksymalnie do 10% całkowitego spożycia energii. Oznacza to, że dla mężczyzny zjadającego dziennie około 2500 kcal (typowa podaż osoby średnio aktywnej) granica to maksymalnie 60 g cukrów na dobę.

Sprawdź Aplikację Fitsy!
Sprawdź Aplikację Fitsy!

Dlaczego cukier szkodzi?

Szkodliwych mechanizmów działania cukrów w organizmie człowieka jest wiele. Nie dość, że powoduje wzrost poziomu trójglicerydów i zwiększone odkładanie się tkanki tłuszczowej, to jeszcze w wyniku dużych skoków wydzielania insuliny może upośledzić odpowiedź komórek na ten sygnał. W kwestii zdrowego odżywiania najlepiej po prostu przyjąć zasadę unikania lub całkowitej eliminacji rafinowanego cukru oraz produktów przetworzonych bogatych w ten składnik pokarmowy.

Jak zwiększyć tolerancję na spożywanie cukru?

Nie zrozum mnie źle – nadmiar cukru zawsze tak samo negatywnie będzie wpływał na Twój organizm. To co jednak możesz dobrego zrobić by Twoje ciało lepiej radziło sobie z dużymi wahaniami glukozy w krwiobiegu to (poza oczywiście radykalną zmianą diety!) rozpoczęcie treningów oporowych (takich na siłownie). Dowiedziono bowiem naukowo, że wykonywanie treningu siłowego uwrażliwia komórki mięśniowe na działanie insuliny. Taki efekt metaboliczny treningu powoduje, że poziom cukru w Twojej krwi będzie stabilniejszy, a to bardzo dobrze dla Twojego zdrowia.

Cukier z owoców szkodzi, ale czy przecież owoce nie są zdrowe?

Cukier to cukier – nie ważne w jakiej jest postaci, syrop, kryształki czy puder. To co pozwala myśleć o owocach jako zdrowszych zamiennikach słodyczy to fakt zawierania wielu, naprawdę wielu związków wykazujących dobroczynny wpływ na Twoje zdrowie. Od witaminy i minerałów po różnorodne flawonoidy. Owoce zawierają także tak cenny błonnik, który to pozwala na stabilniejsze wchłanianie cukrów z przewodu pokarmowego.

Pomimo wszystkich zalet z jedzenia owoców należy jednak wciąż pamiętać, że łatwo spożyć przez nie nadmiar cukrów. Zjedzenie 5-6 bananów dla mężczyzny jedzącego 2500 kcal spowodowałoby już wyczerpanie dopuszczalnego limitu spożycia cukrów prostych.

Poznaj Autora - Maciej M. Jeschke
Poznaj Autora – Maciej M. Jeschke

Syrop glukozowo-fruktozowy (HFC/HFCS)

Jest to substancja słodząca otrzymywana ze skrobi (pszennej bądź kukurydzianej). Wykorzystywana przez przemysł spożywczy częściej i chętniej ze względu na swoje właściwości. Jednocześnie bardzo szkodzący składnik pokarmowy. Dlaczego? Opisałem to w jednym z poprzednich artykułów w ten sposób:

(…)fruktoza charakteryzuje się odmiennym szlakiem metabolicznym niż glukoza i w nadmiarze wykazuje szkodliwe działanie dla organizmu. Między innymi jej nadmiar może doprowadzić do wzrostu stężenia trójglicerydów w krwiobiegu, które z łatwością gromadzą się w hepatocytach(…)

Cały artykuł znajdziesz pod tym linkiem:

http://fitsy.eu/jak-skutecznie-zrzucic-piwny-brzuch/

Lista polecanych niskokalorycznych owoców

Poniżej zamieszczam 5 moich ulubionych owoców, które zawierają mało kalorii. Ze względu na to, że zawierają naturalnie dużo wody w swoim miąższu z łatwością można przygotować na ich bazie koktajle oraz smoothies.

Więcej o niskokalorycznych owocach przeczytasz klikając w ten link:

http://fitsy.eu/najmniej-tuczace-owoce/

, , , , ,

Maciej M. Jeschke

Mam na imię Maciej. Od ponad 6 lat pracuję jako trener personalny i dietetyk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bycie FIT jest proste!
Przekonaj się.

Diety układane zgodnie z wytycznymi Instytutu Żywności i Żywienia.
Zrób pierwszy krok w stronę zmiany.

Studio Gdańsk

Antoniego Lendziona 4B/6
80-264, Gdańsk
POL

maciej@maciejj17.sg-host.com

Nawigacja

Fitsy by Maciej M. Jeschke

© 2019 – 2021
contact-section