4 sierpnia, 2020 Maciej M. Jeschke

Jeżdżę Na Rowerze Stacjonarnym i Nie Chudnę – Dlaczego?

Jeżdżę Na Rowerze Stacjonarnym i Nie Chudnę - Dlaczego?

Jeżdżę na rowerze stacjonarnym i nie chudnę. Dlaczego? Przyczyn może być wiele, jednak najczęstszą z nich jest spożywanie zbyt dużej ilości kalorii. Chcąc skutecznie chudnąć jeżdżąc na rowerze stacjonarnym musisz zadbać o to by spożywać przynajmniej 15% mniej kalorii niż wynosi Twoje CPM.

Jeżdżę na rowerze stacjonarnym i nie chudnę – co mogę zrobić?

Najczęstszą przyczyną braku efektu, jeżeli chodzi o odchudzanie, jest nieosiąganie odpowiedniego deficytu energetycznego. Oznacza to, krótko mówiąc, że jesz więcej niż dajesz radę spalić. Rozwiązania takiego problemu, osobiście widzę przynajmniej trzy: audyt wykonanych już treningów i planowana ich intensyfikacja, obniżenie podaży energii oraz zmiana rodzaju aktywności fizycznej.

Sprawdź Aplikację Fitsy!
Sprawdź Aplikację Fitsy!

Jeżeli chodzi o dwa pierwsze rozwiązania to opisuję je poniżej, natomiast wątek związany ze zmianą aktywności fizycznej zrozumiesz czytając ten wpis o przewadze treningu siłowego nad ćwiczeniami tlenowymi:

Jak ćwiczyć żeby schudnąć, a nie nabrać mięśni?

Jeżdżę na rowerze stacjonarnym i nie chudnę – czym jest CPM i jak obniżyć spożycie kalorii?

CPM to nic innego jak Całkowita Przemiana Materii. Parametr ten wyraża się w kilokaloriach (kcal) na dobę i do jego oszacowania służy wiele wzorów, na przykład te:

CPM to nic innego jak ilość kalorii, którą powinieneś zjadać chcąc utrzymać swoją masę ciała w normie. Jeżeli chcesz schudnąć to musisz zacząć zjadać mniej kalorii niż wynosi Twoje CPM.

Można spojrzeć na to także z drugiej strony – aby schudnąć możesz jeść dalej tyle samo kalorii co do tej pory, ale poprzez wysiłek fizyczny będziesz musiał podnieść swoje CPM. W obu przypadkach uda się osiągnąć deficyt energetyczny, który jest niezbędny do tego by Twoje ciało zaczęło spalać tłuszcz.

Więcej o filozofii odchudzania przeczytasz klikając w ten artykuł:

Jaka dieta jest najlepsza?

Czy spożywam odpowiednie produkty żywnościowe? – obniż spożycie energii

Kiedy już ustalisz ile kalorii powinieneś przyjmować w ciągu doby, rozpocznij komponowanie posiłków z nieprzetworzonych produktów. Takie działanie pozwoli Ci w łatwy sposób podnieść objętość spożywanych posiłków i jednocześnie zapobiegnie spożywaniu nadmiaru kalorii z gęstych energetycznie przetworzonych produktów.

Poznaj Autora - Maciej M. Jeschke
Poznaj Autora – Maciej M. Jeschke

Czy jeżdżę zgodnie z harmonogramem? – podnieś swoje CPM

Jeżeli nie zaplanowałeś jeszcze do tej pory harmonogramu swoich treningów, to polecam Ci zrobić to od razu po przeczytaniu tego wpisu do końca. Jeżeli jeździsz zgodnie z przyjętym dowolnym systemem, to sumę spalonych kalorii w każdym tygodniu będziesz utrzymywał na stałym poziomie.

To naprawdę pozwoli Ci lepiej planować cały proces odchudzania. Zawsze będziesz mógł zadecydować na podstawie zgromadzonych danych czy powinieneś jeździć częściej lub czy aktualna ilość wysiłku jest wystarczająca.

Nie bez znaczenia, jeżeli chodzi o planowanie treningów, jest umiejętność prowadzenia pomiarów. Klikając w link poniżej dowiesz się jak powinieneś wykonywać pomiary na własnym ciele. Ta umiejętność pozwoli Ci zrozumieć co najlepiej w odchudzaniu sprawdza się u Ciebie.

Jak się mierzyć?

Czy wiem ile kalorii spalam na treningu? – podnieś swoje CPM

Jeżeli już znasz swój ogólny harmonogram ćwiczeń, to możesz teraz przejść do szczegółowej analizy własnych treningów.

  • Ile trwa sesja?
  • Przejechana odległość / przeniesiony ciężar
  • Czas przerw
  • Średnie tętno

Parametrów, które możesz śledzić jest niesamowicie wiele. Z perspektywy odchudzania, czyli inaczej spalania kalorii, powinieneś umieć przynajmniej oszacować z jakim wysiłkiem wiąże się każda sesja. To wszystko pozwoli Ci utrzymać tempo zrzucania wagi na stałym poziomie, a przecież każdemu na tym zależy.

, , , , ,

Maciej M. Jeschke

Mam na imię Maciej. Od ponad 6 lat pracuję jako trener personalny i dietetyk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bycie FIT jest proste!
Przekonaj się.

Diety układane zgodnie z wytycznymi Instytutu Żywności i Żywienia.
Zrób pierwszy krok w stronę zmiany.

Studio Gdańsk

Antoniego Lendziona 4B/6
80-264, Gdańsk
POL

maciej@maciejj17.sg-host.com

Nawigacja

Fitsy by Maciej M. Jeschke

© 2019 – 2021
contact-section