9 marca, 2020 Maciej M. Jeschke

Ocena Sylwetki – 3 Sposoby By Wykonać Ją Samodzielnie!

Ocena Sylwetki - 3 Sposoby By Wykonać Ją Samodzielnie!

Ocena sylwetki to ważny element prewencji urazów w sporcie

Jesteś aktywny fizycznie i obawiasz się urazu, który mógłby na długo wykluczyć Cię z aktywności fizycznej? Niewątpliwie może Ci pomóc ocena sylwetki, którą dodatkowo będziesz w stanie wykonać samodzielnie w domu. Taka ocena pozwoli Ci zidentyfikować słabe ogniwa Twojego łańcucha kinematycznego. Dowiesz się dzięki niej nad czym powinieneś mocniej popracować na treningu. Przeczytaj jak możesz dowiedzieć się czy zagraża Ci jedna z najczęstszych przyczyn urazów w sporcie i wykonaj własną ocenę!

Sprawdź Aplikację Fitsy!
Kliknij i Sprawdź Aplikację Fisty!

Ocena sylwetki służy identyfikacji asymetrii ciała

Asymetrie ciała. To one są głównymi przyczynami urazów w sporcie. Przede wszystkim dzieje się tak na skutek przeciążania słabszej strony ciała podczas gdy proporcje zaangażowania mięśni w dany ruch są zaburzone. Pisząc to prościej, jedna strona ciała pracuje w trakcie ćwiczeń silniej od drugiej. To bardzo ważne by sprawnie identyfikować takie odstępstwa i przeciwdziałać im najszybciej jak tylko to możliwe.

O sposobach radzenia sobie z asymetriami ciała i dysbalansem mięśniowym pisałem już poprzednim artykule. W związku z tym zachęcam Cię gorąco do jego lektury!

Sprawdzone sposoby oceny sylwetki

Jakie są zatem sprawdzone metody oceny sylwetki? Osobiście polecam Ci następujące 3 sposoby.

1. Zmierz obwody ciała i porównaj wyniki z obu stron. Jeżeli jedna strona ma obwód większy – znalazłeś asymetrię.

2. Poproś o zrobienie Ci zdjęcia w bieliźnie. Wykorzystaj jednolite tło. Sylwetka powinna być widoczna w całości. Szukaj uniesionego mocniej barku, wydętego brzucha lub „zaokrąglonych pleców”. Jeżeli widzisz nieprawidłowości to prawdopodobnie znalazłeś osłabioną część ciała.

3. Zastanów się czy nie wykonujesz w ciągu dnia jednostronnie dowolnej czynności. Z pewnością znajdziesz u siebie kilka przykładów takich jak: prowadzenie auta z manualną skrzynią biegów, praca na kasie, zakładanie nogi na nogę, schylanie się po przedmioty, noszenie torby na jednym ramieniu. Takie czynności potrafią być bezwzględne dla harmonii napięcia mięśni ciała.

Ocena Sylwetki – 3 Sposoby By Wykonać Ją Samodzielnie!
Kliknij i Poznaj Autora!

Ocena sylwetki jest bardzo ważnym elementem prewencji urazów w sporcie

Reasumując, trafna identyfikacja zaburzonych obszarów ciała daje szansę wprowadzenia niezbędnych działań naprawczych i pomaga skutecznie uniknąć kontuzji bądź urazu w sporcie. Większość nieprzyjemnych zdarzeń tego typu związanych jest bezpośrednio z asymetriami budowy ciała, które poprzez swą specyfikę powodują przeciążenia słabszych stron ciała. Ćwiczenia korygujące postawę ciała i wyrównujące asymetrie przyczyniają się pozytywnie do zmniejszenia ryzyka wystąpienia urazu lub kontuzji.

Dla bardziej wnikliwych polecam zapoznanie się z tematem oceny funkcjonalnej FMS – testem przeprowadzanym przez trenerów w celu oceny sylwetki podopiecznych.

, , , , ,

Maciej M. Jeschke

Mam na imię Maciej. Od ponad 6 lat pracuję jako trener personalny i dietetyk.

Komentarzy (3)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bycie FIT jest proste!
Przekonaj się.

Diety układane zgodnie z wytycznymi Instytutu Żywności i Żywienia.
Zrób pierwszy krok w stronę zmiany.

Studio Gdańsk

Antoniego Lendziona 4B/6
80-264, Gdańsk
POL

maciej@maciejj17.sg-host.com

Nawigacja

Fitsy by Maciej M. Jeschke

© 2019 – 2021
contact-section