10 lutego, 2020 Maciej M. Jeschke

Planowanie Aktywności Fizycznej – 1 Trik od Trenera

Planowanie Aktywności Fizycznej - 1 Trik od Trenera

Planowanie aktywności fizycznej okiem trenera

Jako trener z doświadczenia wiem, że większość ludzi porzuca postanowienia po około 2 tygodniach. Dzieje się tak dlatego, że nie potrafią strategicznie podejść do swojego celu! Spokojnie, jest na to sposób! Można sobie z tym w stosunkowo prosty sposób poradzić! Z pomocą przychodzi planowanie aktywności fizycznej.

Dlaczego większość postanowień jest porzucana tak szybko?

Czy to dlatego, że to co sobie planujemy nie jest dla nas wystarczająco ważne? Nie! To dlatego, że nierzadko siedzą w nas bardzo stare przyzwyczajenia. Po prostu nie pamiętamy dostatecznie często by kierować się w stronę zmiany. Co więcej, często kiedy osoby silnie zmotywowane pod wpływem dowolnego impulsu ustalają swój cel, nie biorą one pod uwagę swoich możliwości i przeszacowują ambitnie, że uda im się osiągnąć założenia dużo szybciej. Część osób z kolei po prostu nie wie co robić by osiągnąć pierwotnie ustalony cel.

Sprawdź Aplikację Fitsy!
Kliknij i Sprawdź Aplikację Fisty!

Czy planowanie aktywności fizycznej może pomóc?

Jest jednak na to sposób. Jeżeli kiedykolwiek zdarzyło Ci się porzucić starania o lepszą sylwetkę to mogę przyjąć z dużym prawdopodobieństwem, że brakuje Ci elementu przypominającego o wykonaniu niezbędnych działań. To właśnie nazywa się planem, w którym uwzględnia się wiele elementów dotyczących aktywności fizycznej. Już tłumaczę o co tu chodzi i jak to wszystko działa.

Dodam w tym miejscu tylko to, że rozwiązanie, które zaraz poznasz jest głęboko zakorzenione w naszej podświadomości więc jeśli chcesz zyskać przewagę nad swoimi negatywnymi nawykami to czytaj dalej!

O strukturze nawyku dowiesz się więcej z tego artykułu: http://fitsy.eu/jak-osiagnac-cel/

Wewnętrzny leń czyli auto-sabotaż

Główna przyczyna porzucania osobistych zobowiązań najczęściej kryje się głęboko w Tobie. Być może wyda Ci się to nieprzyjemne, ale fakty są następujące. Zastanów się ile razy słyszałeś lub sam powiedziałeś na fali noworocznych postanowień, że rozpoczniesz aktywność fizyczną, pójdziesz wreszcie na siłownię. Absolutnie nie piję w tym miejscu do składania takich deklaracji, bo uważam ten czas za znakomity moment do wykorzystania go do zmiany czegoś w sobie na lepsze. Chcę w tym miejscu zwyczajnie obnażyć ułomność rzucania słów na wiatr. Dosłownie, rzucania.

Planowanie aktywności fizycznej na podłożu genetycznym

Skoro już ustaliliśmy, że większość ludzi ma naturalną skłonność do porzucania postanowień, zastanówmy się co można zrobić by temu w inteligentny sposób przeciwdziałać. W końcu podejmując temat planowania aktywności fizycznej nie może obyć się bez kwestii związanych z naszymi emocjami i genetycznymi uwarunkowaniami.

Kevin Hogan w jednej ze swoich książek opisuje istnienie czegoś co nazywa podstawowymi ( i pochodnymi) potrzebami człowieka. Jedną z takich potrzeb jest potrzeba porządku, pochodna podstawowej potrzeby spokoju. Co istotne, zaznacza on, że te potrzeby wynikają wprost z naszego kodu genetycznego, a każdy człowiek na świecie ma własną indywidualną kombinację tychże potrzeb (potrzeby mają swoje 2 spektra).

Spoglądając na kwestię planowania aktywności fizycznej w kontekście potrzeby porządku okazuje się zatem, że brak konkretnych reguł wyznaczonych w tym obszarze istotnie wiązać będzie się dla niektórych osób z utrudnieniem, bądź absolutną niemożnością dobrnięcia do swoich celów treningowych. Chcąc zatem upewnić się na starcie, że tym razem Twoje cele treningowe zostaną zrealizowane – musisz zaplanować swoją aktywność fizyczną. W przeciwnym wypadku po prostu będziesz walczył z samym sobą (dokładnie z potrzebami wynikającymi z genetycznych uwarunkowań).

Pozbądź się chaosu z treningu

Spójrz na to w ten sposób. Dowolnie zapytana osoba o to czy chciałaby mieszkać w zawalonym gratami mieszkaniu najprawdopodobniej odpowiedziałaby, że: „Nie!”. Naturalną czynnością jest dla każdego (a przynajmniej dla większości) regularne sprzątanie, pranie, mycie się ponieważ posiadamy silną wewnętrzną potrzebę porządku. Nie inaczej może być z planowaniem aktywności fizycznej. Nie planując skazujesz siebie sam na porażkę ponieważ narażasz się na podświadome wyparcie rzeczy, które uważasz za nieuporządkowane!

Planowanie Aktywności Fizycznej – 1 Trik od Trenera
Kliknij i Poznaj Autora!

Jak to wszystko poukładać?

Na to pytanie (technicznie rzecz biorąc) można by udzielić odpowiedzi w postaci książki. Nie jeden zresztą już to uczynił. Pojęcie programowania treningu jest obszerną dziedziną i przedmiotem zainteresowania trenerów. Nie mamy w tym momencie czasu na tłumaczenie zawiłych kwestii dla samej sztuki. Chcę Ci dać bardzo proste 1 narzędzie, które pozwoli Ci w całkiem dużym stopniu zapanować nad Twoją aktywnością fizyczną.

Oczywiście rozwiązanie to będzie dalekie od rozwiązań szytych na miarę w trakcie współpracy treningowej na linii trener-podopieczny, jednak będzie ono wspaniałym początkiem nadającym gładki przebieg temu co zamierzasz osiągnąć.

1 trik, który pomoże Ci zaplanować aktywność fizyczną

Zacznijmy od krzywego zwierciadła. Spróbuj w ciągu i tak już mocno wypełnionego obowiązkami tygodnia wrzucić spontaniczne zażywanie ruchu. Przykładowo, zakładasz w bliżej nieokreślony sposób, że będziesz ćwiczyć 3-4 razy w tygodniu. Zgaduję (i wiem, że mam rację), że uda Ci się to raz, drugi, może trzeci. Dalej się nie oszukujmy. Bez jasno sprecyzowanych reguł na zasadzie: „W poniedziałek o 18:00 idę na siłownię wykonać 6 ćwiczeń każde w 3 seriach.” / „W środę o 6:00 przejadę rowerem 15 km.” szanse na konsekwentnie wykonywany wysiłek są raczej… niewielkie, a przecież w końcowym rozliczeniu to właśnie wytrwałość pozwala osiągać wyniki, także na poziomie rekreacyjnego wysiłku fizycznego.

Oto co powinieneś zrobić chcąc zaplanować swoją aktywność fizyczną na poziomie zapewniającym motywację w długim okresie czasu:

1. Ustal co tak na prawdę chcesz osiągnąć

Cała podróż zaczyna się od nadania jej konkretnego kierunku. Wspaniale działające narzędzie do skutecznego formułowania celów znajdziesz klikając w ten link: http://fitsy.eu/metoda-smart/

2. Sprawdź ile razy w tygodniu powinieneś ćwiczyć

To bardzo ważne, by mierzyć siły na zamiary. Czasami po prostu może nie starczyć Ci czasu na dodatkowy trening, a nie ma niczego gorszego na świecie niż uświadamianie sobie, że czemuś się nie podołało. Kompletny poradnik dotyczący tego ile razy w tygodniu ćwiczyć znajdziesz w tym miejscu: http://fitsy.eu/ile-razy-w-tygodniu-cwiczyc/

3. Zapisz dokładnie o jakiej porze będziesz ćwiczyć i jaki jest cel treningu

Mając jasno określony cel przed oczami będziesz czuł o wiele większą lekkość na samą myśl o tym założeniu. Zamiast myśleć „Pobiegam.” zapisz „W każdy poniedziałek o 7:00 przebiegnę 1 km.”. Z takiej konstrukcji wyjdą Ci gotowe zadania, które powinny znaleźć się w Twoim planie dnia.

Planowanie aktywności fizycznej to nie wszystko

Powyższa „sztuczka” nie ogranicza się tylko do zagadnienia wysiłku fizycznego. Wszystkie zmiany, jakie chcesz w sobie wypracować dobrze jest odpowiednio wcześniej zaplanować. Nawet jeżeli nie dopadnie Cie uczucie wszechogarniającego chaosu na samą myśl o nowym postanowieniu to możesz zwyczajnie zapomnieć o tym, co miałeś zmienić. Popatrz na poniższy przykład i zastanów się już w trakcie jego czytania jak można byłoby postąpić w sposób o wiele skuteczniejszy.

Sprawdź Aplikację Fitsy!
Kliknij i Sprawdź Aplikację Fisty!

Przykład:
Wyobraź sobie, że postanawiasz zacząć każdego dnia pić więcej wody. Około dodatkowej 1,5 l butelki, wypitej w pracy, ot tak inaugurując dobre dla zdrowia zmiany. Załóżmy, że nigdzie sobie tego nie zapisujesz ale mówisz o tym jednej osobie.

 1. Pierwszego dnia zapominasz kupić te butelkę wody.
 2. Drugiego dnia nie zabierasz jej z domu.
 3. Trzeciego wypijasz tylko trochę, bo jakoś czasu nie było.
 4. Piątego dnia wypijasz tę pozostałą część. Powód do dumy!
 5. Szóstego dnia zapominasz znowu zabrać wodę.
 6. Siódmego zapominasz, że zapominasz…

Po kilku tygodniach, osoba, która jako jedyna wiedziała o zamiarach pyta Cię o postęp. Okazuje się, że… no zapomniałeś. Koniec.

Planowanie sprawdza się zawsze i wszędzie

W miejsce wody można wstawić dowolny nawyk. Na przykład pakowanie rzeczy na trening przed snem, żeby łatwiej było rano wstać (nie będziesz czuł takiego dyskomfortu). Pomyśl, co by było, gdyby codzienne przypomnienia w telefonie wyrzucały komunikat, by napić się szklanki wody (lub zrobić cokolwiek innego). Nawyk mógłby być wprowadzony bezboleśnie. Nie musiałbyś nawet o tym pamiętać.

Zaplanuj swoją aktywność fizyczną od razu – ćwiczenie

Zaplanuj na kartce, ustawiając powiadomienie w telefonie czy też wpisując zadanie do swojego kalendarza w jakie dni planujesz wyjść się poruszać. Nie poddawaj się jeśli Twoje plany po pierwszym tygodniu okażą się zupełnie nie trafione. Przeanalizuj dlaczego zrealizowanie planu okazało się niemożliwe i uwzględnij to w strategii kolejnego tygodnia.

Omawiana książka to: Ukryta Hipnoza – Kevin Hogan

Sprawdź Aplikację Fitsy!
Kliknij i Sprawdź Aplikację Fisty!

Podsumowanie

Podaję przepis na sukces:

 • 1. Uruchom aplikację na telefonie: iOS – aplikacja Kalendarze lub Android Kalendarz Google.
 • 2. Dodaj nowy kalendarz o nazwie „NAWYKI”.
 • 3. Wpisz to, o czym chcesz pamiętać. Ustaw przypomnienie na godzinę, która będzie najlepsza.
 • 4. Zaznacz opcję wielokrotnego, codziennego powtarzania.
 • 5. Gotowe! Nawyk w drodze. Wystarczy poczekać.

Masz swój sposób na zabicie lenia? Podziel się nim w komentarzu!

, , , , ,

Maciej M. Jeschke

Mam na imię Maciej. Od ponad 6 lat pracuję jako trener personalny i dietetyk.

Komentarzy (4)

 1. Olafff

  Świetny artykuł. Pomysł z powiadomieniem, aby wypić szklankę wody świetny i wprowadzam go od razu do swojego telefonu. Dzieki 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bycie FIT jest proste!
Przekonaj się.

Diety układane zgodnie z wytycznymi Instytutu Żywności i Żywienia.
Zrób pierwszy krok w stronę zmiany.

Studio Gdańsk

Antoniego Lendziona 4B/6
80-264, Gdańsk
POL

maciej@maciejj17.sg-host.com

Nawigacja

Fitsy by Maciej M. Jeschke

© 2019 – 2021
contact-section