21 maja, 2020 Maciej M. Jeschke

5 Głównych Przyczyn Przybierania na Wadze

5 Głównych Przyczyn Przybierania na Wadze

Wiele osób pragnie w jak najłatwiejszy sposób zrzucić wagę. Okazuje się, że wystarczy wyeliminować kilka podstawowych przyczyn, by bez większego wysiłku obniżyć w krótkim czasie swoją wagę. Oto największe przyczyny przybierania na wadze w kolejności od najbardziej szkodzącej i występującej najczęściej wśród osób, z którymi współpracowałem w ostatnim czasie.

  1. Nieregularne spożywanie posiłków.
  2. Spożywanie nadmiaru węglowodanów rafinowanych i cukru.
  3. Podjadanie pomiędzy posiłkami.
  4. Brak aktywności fizycznej.
  5. Deprywacja snu.
5 Głównych Przyczyn Przybierania na Wadze

Aktualne opracowanie powstało jako efekt pracy ostatniego tygodnia non stop. Przeanalizowałem kilkaset ankiet wypełnionych przez moich podopiecznych w ostatnim czasie i wskazałem na ich podstawie powyższe główne przyczyny jakie sprawiały, że przybierali oni na wadze.

Problem przybierania na wadze dotyczy ponad połowy dorosłych Polaków

Zrozumienie problemu z niechcianym przybieraniem na wadze sprowadza się tak naprawdę do powtarzanych już niczym mantry słów:

Jeżeli przyjmujesz więcej kilokalorii w ciągu doby niż w rzeczywistości spalasz to zaczniesz przybierać na wadze.

Problemem jest jednak całkowita bezduszność powyższych założeń. Bo o ile analizując problem od strony matematycznej założenie to okazuje się prawdziwe, to niezbyt sprawdza się ono w rzeczywistym świecie. W końcu chyba jest to oczywiste, że żeby zrzucić wagę trzeba przynajmniej jeść mniej, a mimo to nadal ponad połowa dorosłych Polaków cierpi na nadwagę.

Czy wiedziałeś, że w Polsce już w 2016 roku 68% mężczyzn cierpiało z powodu nadwagi? Liczba ta niestety cały czas rośnie. Statystycznie 3 na 4 mężczyzn, których spotykasz na co dzień ważą za dużo!

Dane pochodzą z dokumentu Narodowego Funduszu Zdrowia, Departamentu Analiz i Strategii wydanego w lutym 2019 roku.

Dzieje się tak dlatego, że na codzienne życie wpływa tak wiele czynników, że nie sposób kontrolować jest wagę tylko jedną regułą sprowadzającą się do „Jedzenia mniej.” i „Ćwiczenia więcej.” czyli bilansu energetycznego.

Poniżej znajdziesz szczegółowe objaśnienie 5 głównych przyczyn przybierania na wadze, które udało mi się wskazać analizując setki odpowiedzi udzielonych w ankietach przez moich podopiecznych w ostatnim czasie.

Sprawdź Aplikację Fitsy!
Sprawdź Aplikację Fitsy!

1. Nieregularne spożywanie posiłków

Główna przyczyna przybierania na wadze, którą wyłoniły setki przeanalizowanych przeze mnie ankiet związana jest bezpośrednio z brakiem jakiegokolwiek punktu odniesienia w kwestii spożywania posiłków. Osoby, których dotyczy ten problem zazwyczaj jedzą na wyczucie i nie planują swoich posiłków zawczasu. Jedzą to na co mają ochotę i kiedy poczują się głodne.

Okazuje się jednak, że nieregularne odstępy pomiędzy poszczególnymi posiłkami w ciągu dnia nie byłoby tak straszne, gdyby nie fakt, że powodują one wiele przykrych konsekwencji. Napady głodu, jedzenie późną porą czy przejadanie się to tylko wierzchołek tej niezdrowej góry lodowej.

2. Spożywanie nadmiaru węglowodanów rafinowanych i cukru

Cukier szkodzi. To jest fakt, którego prawdopodobnie większość osób jest świadoma. To czego świadoma jest już znacznie mniejsza część osób, to fakt, że szkodzi nie tylko cukier w swojej rafinowanej postaci białych kryształków. Szkodzi także dodawany do większości przetworzonych produktów spożywczych syrop glukozowo-fruktozowy. Cukier znajduje się w ketchupie, płatkach śniadaniowych i w sokach wyciskanych ze świeżych owoców. Niestety, znajdziesz go niemal wszędzie. Z tego powodu umiejętność rozróżnienia zdrowej żywności jest w obecnych czasach na wagę złota (mierzonej w Twoim zdrowiu).

Cukier tak jak i węglowodany rafinowane spożywane w nadmiarze powodują gwałtowne skoki poziomu glukozy w krwiobiegu. Przyczynia się to bezpośrednio do przybierania na wadze. Co więcej, jak wykazano badaniem opublikowanym w październiku 2015 roku na łamach The Journal of Nutrition, spożywanie napojów słodzonych istotnie związane było z wyższym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych.

Polecam Ci obejrzeć ten film dokumentalny, który w bardzo dobry sposób unaocznia problem nadmiernej konsumpcji cukru. Uwaga! Film jest naprawdę mocny! filmweb.pl/film

3. Podjadanie pomiędzy posiłkami

Często podjadanie pomiędzy posiłkami związane jest bezpośrednio z nieregularnymi porami spożywania posiłków. Osoby takie o wiele częściej sięgają po wszelkiego rodzaju przekąski, które w znacznej części poza pustymi kaloriami nie niosą dla organizmu żadnej wartości odżywczej.

Dzieje się jednak również tak, że spożywane posiłki w przypadku niektórych osób są zwyczajnie za małe i przez to pojawia się u nich konieczność przekąszenia czegoś na szybko. Poprawne oszacowanie właściwej dla danej osoby ilości energii jaką powinna spożywać każdego dnia oraz odpowiednie jej rozbicie na poszczególne posiłki bardzo często eliminuje tę przyczynę przybierania na wadze czyli podjadanie między posiłkami.

4. Brak aktywności fizycznej

Ta przyczyna przybierania na wadze bywa całkowicie źle interpretowana przez masę osób. Twierdzą one: „Dużo się ruszam w ciągu dnia, taką mam pracę, a mimo to przybieram na wadze.” Faktem jest, że poziom spontanicznej aktywności w ciągu dnia istotnie wpływa na tempo metabolizmu, czy inaczej sumę spalanych kalorii. Sama absorbująca fizycznie praca to jednak czasami zbyt mało.

Jeżeli wykonujesz już od dawna określone czynności związane z pracą, takie jak przenoszenie przedmiotów czy po prostu dużo się w niej ruszasz, to dla Twojego organizmu nie jest to bodźcem, na który mógłby pozytywnie zareagować i zatrzymać przybieranie na wadze. To już dla niego jest niestety rutyną.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca jasno:

Osoby w wieku 18-64 lat powinny wykonywać tygodniowo przynajmniej 150 minut aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności, lub 75 minut aktywności fizycznej o wysokim stopniu intensywności.

Poznaj Autora - Maciej M. Jeschke
Poznaj Autora – Maciej M. Jeschke

Są to w przeliczeniu około 2-3 treningi tygodniowo. Mimo, iż ruszając się dużo w pracy pozytywnie wpływasz na swój stan zdrowia, to suma tej aktywności fizycznej może okazać się niewystarczająca do zatrzymania przybierania na wadze.

5. Deprywacja snu

Deprywacja snu, czyli inaczej zaburzenie tego procesu jest udokumentowaną przyczyną powiązaną z problemem przybierania na wadze.

W badaniu z czerwca 2007 roku opublikowanego na łamach Sleep Medicine Reviews przedstawiono dowody na powiązanie zmniejszonej ilości snu z ryzykiem występowania otyłości i cukrzycy. Wykazano ponadto 3 możliwe konsekwencje wynikające bezpośrednio z zaburzeń nocnej regeneracji: zmieniony metabolizm glukozy, zwiększenie apetytu oraz zmniejszenie wydatku energetycznego.

Więcej o tym jak poprawić swój sen przeczytasz w tym artykule: http://fitsy.eu/jak-sie-wysypiac-i-spac-lepiej/

Podsumowanie

Problem przybierania na wadze jest bardzo często wielopoziomowy. W swojej pracy zawodowej często spotykam się z występowaniem kilku powyższych przyczyn jednocześnie. Nierzadko zdarza się również, że są one powiązane błędnym kołem. Na przykład brak snu powoduje większy głód w ciągu dnia i podjadanie pomiędzy posiłkami. Lub w drugą stronę, nieregularne jedzenie powoduje przejadanie się na wieczór i trudności w zasypianiu.

Mając na uwadze swoje zdrowie oraz sylwetkę warto rozprawić się na dobre z 5 głównymi przyczynami przybierania na wadze jakie przedstawiłem w powyższym artykule.

Maciej M. Jeschke

Mam na imię Maciej. Od ponad 6 lat pracuję jako trener personalny i dietetyk.

Bycie FIT jest proste!
Przekonaj się.

Diety układane zgodnie z wytycznymi Instytutu Żywności i Żywienia.
Zrób pierwszy krok w stronę zmiany.

Studio Gdańsk

Antoniego Lendziona 4B/6
80-264, Gdańsk
POL

maciej@maciejj17.sg-host.com

Nawigacja

Fitsy by Maciej M. Jeschke

© 2019 – 2021
contact-section