13 marca, 2020 Maciej M. Jeschke

Skąd Się Bierze Ochota Na Słodycze? Poznaj 10 Przyczyn!

Skąd Się Bierze Ochota Na Słodycze? Poznaj 10 Przyczyn!

Ochota na słodycze bierze się przede wszystkim z nieodpowiedniej diety, ubogiej w błonnik i bogatej w cukry, z nieregularnie spożywanymi posiłkami i ogólnie niedoborowej w składniki pokarmowe. Opisałem w tym artykule 10 najczęstszych przyczyn, z których bierze się ochota na słodycze.

Skąd się bierze ochota na słodycze?

Ochota na słodycze to zjawisko fizjologiczne, które da się w pełni kontrolować. Z tego artykułu dowiesz się:

 1. Czym są głód i ochota na słodycze?
 2. Co wpływa na uczucie głodu i ochotę na słodycze?
 3. 10 głównych przyczyn powodujących ochotę na słodycze

Czym są głód i skąd się bierze ochota na słodycze?

Dla pełnego zrozumienia problemu, dotyczącego zbytniej ochoty na słodkie przekąski, należy pierwotnie wyjaśnić czym tak na prawdę jest zjawisko uczucia głodu. Może bowiem mieć ono wielorakie podłoże. W dalszej części artykułu znajdziesz z kolei gotową listę przyczyn powodujących silne uczucie łaknienia na słodycze.

Sprawdź Aplikację Fitsy!
Sprawdź Aplikację Fitsy!
Fizjologiczne podstawy głodu

Cytując znaną encyklopedię internetową:

Głód – fizjologiczne odczucie stanu organizmów wyższych związane z niedoborem pożywienia, składników pokarmowych (takich jak np.: białka, tłuszcze, cukry, witaminy czy sole mineralne).

Wikipedia.org

Pisząc to nieco prościej – jeżeli czujesz głód to prawdopodobnie Twój organizm sygnalizuje, że czegoś mu brak. Warto wyjaśnić jednak w tym miejscu jedną kwestię. Jeżeli czujesz silną ochotę na słodycze nie oznacza to jednoznacznie, że Twojemu organizmowi brakuje cukru i musisz spożyć tę słodką przekąskę własnie w tym momencie.

Ochota na słodycze nie musi oznaczać choroby

Istotnie zdarzają się przypadki osób cierpiących na zaburzenia glikemii (poziomu cukru we krwi) i w ich przypadku uzasadnionym staje się często spożycie porcji węglowodanów. Te przypadki są jednak bezpośrednio związane z przewlekłymi chorobami i w większości sytuacji nie mają związku z przyczynami ochoty na słodycze jakie opisuję poniżej. Mimo wszystko, jeżeli podejrzewasz u siebie nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu udaj się na podstawowe badania krwi. Wyniki skonsultuj ze swoim lekarzem.

Co wpływa na uczucie głodu i ochotę na słodycze?

Ustaliliśmy zatem, że głód jest odczuciem dotyczącym absolutnie wszystkich ludzi na świecie. Warto wspomnieć w tym miejscu także o tym, że uczucie to może być stymulowane przez wiele czynników. Na większość z nich na całe szczęście masz wpływ!

Czynniki wpływające na uczucie głodu

Co zatem wpływa na to, że możesz czuć się czasami bardziej lub mniej głodna? Aspekt ten związany jest ściśle z regularnym (lub nie) spożywaniem pokarmów, ilością spożywanego błonnika, ilością pokarmu w diecie czy też ilością spożywanych płynów. Nie bez znaczenia są także silne nawyki zjadania określonych grup pokarmów czy też zmiany w układzie hormonalnym.

10 głównych przyczyn powodujących ochotę na słodycze

Poniżej znajduje się lista praktycznych przyczyn powodujących silną ochotę na słodycze. Zrozumienie powodów, jakie kryją się za nadmiernym łaknieniem pomoże Ci zapanować nad wiecznym cukrowym głodem!

 1. Twój mózg pragnie cukru
 2. Robisz zbyt długie przerwy pomiędzy posiłkami
 3. Spożywasz za dużo węglowodanów
 4. Jesz za mało
 5. Spożywasz zbyt mało błonnika
 6. Pijesz za mało wody
 7. Żyjesz w stresie
 8. Masz niedobory pokarmowe
 9. Jesteś przed okresem
 10. Chorujesz przewlekle

1. Twój mózg pragnie cukru

Przede wszystkim najczęstszą przyczyną nadmiernego sięgania po słodkie przekąski jest nawyk. Co więcej, można by w przypadku wielu osób prawdopodobnie użyć tu zamiennie nieco mniej przyjemnego słowa. Istniejąca możliwość uzależnienia się od cukru jest faktem, nie mitem. Nie, nie pomyliłem się. Od słodkich przekąsek możesz się uzależnić.

Jak można uzależnić się od cukru?

Jak to właściwie się dzieje? To właśnie ośrodek nagrody w mózgu odpowiada za proces przyzwyczajania się, że jedzenie słodyczy jest dobre. Dzieje się tak przynajmniej na poziomie wyzwolonych reakcji biochemicznych wpływających na samopoczucie. Wszyscy bowiem bezbłędnie bylibyśmy w stanie zadeklarować zgodność co do tezy, że cukier rafinowany jest w nadmiarze dla człowieka szkodliwy.

Z danych wynika, że Polacy zjadają o 260% za dużo słodyczy!

Jak to się zatem dzieje, że pomimo tak wysokiej świadomości społeczeństwa w dalszym ciągu alejki ze słodyczami w marketach spożywczych potrafią zajmować ponad 30% powierzchni sklepu? W końcu ktoś (my, ludzie!) to pomimo wszystko zjada.

Wiedziałaś, że w 2018 roku przeciętna osoba w Polsce zjadła 47 kg cukru? Nie pomyliłem się. To niestety najwyższy wynik od ponad 70 lat!

Cukier jest wszędzie

Pamiętaj, że nie musisz wcale używać cukru rafinowanego, żeby go zjadać w dużych ilościach. Większość przetworzonych produktów spożywczych ma go w swoim składzie. Nie powinno to generalnie dziwić. Cukier poprawia walory smakowe – jedzenie smakuje Ci bardziej, przez co kupujesz wybrany produkt częściej.

Zalecenia Instytutu Żywności i Żywienia

Czy wiesz zatem ile nasz Polski Instytut Żywności i Żywienia zaleca maksymalnego spożycia cukrów dodanych w ciągu doby?
Biorąc po uwagę średnie spożycie 2000 kcal na dobę w przypadku kobiet, nie powinny one przekraczać dawki około 50 g cukru w ciągu jednego dnia. Względem powyższych wyliczeń oraz danych statystycznych norma ta przekraczana jest o blisko 260%.

Dlaczego uzależniamy się od słodyczy nie wiedząc nawet o tym?

Co zatem jest tak pociągającego w białej śmierci, że ciężko się jest jej oprzeć? Wyrzut dopaminy. Działa to w dużym skrócie w sposób następujący. Kiedy zjadasz sporą dawkę cukru jednorazowo, w szybkim tempie poziom glukozy w krwiobiegu rośnie.

Dlaczego taki gwałtowny skok cukru może dodatkowo szkodzić Twojemu zdrowiu napisałem w jednym z poprzednich artykułów.

Cukier upośledza funkcjonowanie mózgu

Taki skok glukozy aktywuje przede wszystkim Twój ośrodek nagrody w mózgu tworząc silną zależność związaną z przyjmowaniem słodkich pokarmów i ochotą na słodycze. Niestety, biochemia mózgu zostaje zaburzona powodując wiele konsekwencji w innych obszarach życia na pozór niezwiązanych z jedzeniem. Możesz na przykład niestety odczuwać przez to wieczne znużenie i senność, przejawiać niskie zainteresowanie codziennymi obowiązkami i wiele innych nieciekawych zjawisk.

Poznaj Autora - Maciej M. Jeschke
Poznaj Autora – Maciej M. Jeschke

2. Robisz zbyt długie przerwy pomiędzy posiłkami

Kolejnym możliwym do wystąpienia powodem silnego łaknienia na słodycze i pokarm ogółem jest zbyt długa przerwa pomiędzy kolejnymi posiłkami w ciągu dnia. Jednym słowem, prawdopodobnie jesz zbyt rzadko.

Cały dzień bez jedzenia, a wieczorem wilczy głód

Na pewno zdarzyło Ci się wiele razy nie jeść od śniadania niczego, aż do późnego popołudnia. Czy dopadał Cię wówczas wilczy apetyt i pochłaniałaś na raz o wiele więcej jedzenia niż gdyby zliczyć wszystkie pominięte w ciągu dnia posiłki?

Poziom glukozy we krwi jest zmienny

Sytuacja ta może mieć swoją przyczynę w odczuwanym przez niektóre osoby dość silnie spadku poziomu cukru w krwiobiegu oraz narastającym stężeniu hormonu głodu o nazwie grelina. Temat ten jest na tyle rozległy, że jego rozwinięcie wymaga zdecydowanie osobnego wpisu. Na ten moment powinnaś zapamiętać jedynie to, że poziom cukru we krwi nie jest nigdy stały, a jego stężenie przeniesione na wykres dwuosiowy w zależności od czasu tworzy swego rodzaju oscylator.

Nieregularne jedzenie to błędne koło

Inaczej mówiąc, poziom cukru we krwi faluje. Faluje tym mocniej im bardziej na to pozwalasz, jedząc nieregularnie. To błędne koło prowadzi do kolejnych napadów głodu i będzie trwało tak długo, dopóki nie wyregulujesz pór spożywania posiłków.

3. Spożywasz za dużo węglowodanów

To co dla wielu osób może być silnym bodźcem do rozpoczęcia poszukiwania wysokoenergetycznych przekąsek pod postacią żelków i czekolady jest własnie sytuacja spadku poziomu cukru z dość wysokiego na niższy.

Ograniczenie spożycia węglowodanów może pomóc

Z doświadczeń moich oraz moich podopiecznych wynikają następujące wnioski. Ograniczenie podaży węglowodanów ogółem pomaga minimalizować powyższe zjawisko. Zdecydowanie nie mam tu na myśli skrajnych protokołów żywieniowych takich jak ketoza.

Zmniejszysz ochotę na słodycze jeżeli…

Zauważyliśmy jednak, że jeżeli nie możesz jeść często i zdarzają Ci się zmiany pór spożywania posiłków z różnych powodów (niezalecane) to dobrym sposobem prewencyjnym jest właśnie drobna modyfikacja jadłospisu pod kątem proporcji makroskładników z jednoczesnym ograniczeniem podaży węglowodanów ogółem.

4. Jesz za mało

Równie często występującą przyczyną pojawiania się silnej chęci zjedzenia czegoś słodkiego jest zbyt niskie spożycie energii ogółem. Tu zaliczyłbym wszelkiego rodzaju diety 1000 kcal i głodówki. Zaznaczę jednak, że ich skuteczności nie można wykluczać! Są to jednak dość niebezpieczne protokoły żywieniowe i nie należy ich wprowadzać na własną rękę.

Skąd się bierze ochota na słodycze? Rośnie przy złych dietach

Podejmując gwałtowną decyzję o obniżeniu podaży kilokalorii na dobę można uzyskać efekt wiecznego rozglądania się za czymś słodkim do zjedzenia. Nie powinno to dziwić. Wszak organizm przyzwyczajany przez długi okres czasu do wielu doznań organoleptycznych różnoraką i dużej ilości żywnością będzie domagał się przywrócenia wcześniejszych warunków. Jednym słowem, jedząc nagle bardzo mało „zatęsknisz” za jedzeniem.

5. Spożywasz zbyt mało błonnika

Błonnik pokarmowy, inaczej włóknik pokarmowy to nic innego jak substancje budujące ściany komórkowe roślin. W przewodzie pokarmowym człowieka, dzięki udziałowi mikrobiomu jelitowego, poddawane są te substancje częściowej obróbce.

Błonnik jest korzystny dla zdrowia

Błonnik pokarmowy wykazuje szereg korzystnych dla ludzkiego organizmu działań. Jak może pomóc w kontrolowaniu napadającej Cię ochoty na słodkie? Włóknik pokarmowy pomaga w kontrolowaniu stężenia glukozy w krwiobiegu. To dzięki niemu, Twoja glikemia ma szansę być na bardziej stałym poziomie, dzięki czemu apetyt na zjedzenie czegoś słodkiego nie będzie tak silny lub nie pojawi się wcale.

Ile powinno się spożywać błonnika pokarmowego?

Aktualne zalecenia Polskiego Instytutu Żywności i Żywienia wskazują jasno na minimum 25 g błonnika na dobę dla osoby dorosłej.

6. Pijesz za mało wody

Woda stanowi znakomitą większość udziału w masie ciała człowieka. Nie bez powodu zresztą – większość reakcji biochemicznych zachodzących w Twoim ciele odbywa się właśnie w środowisku wodnym. Woda to życie, ale to już pewnie wiesz.

Odwodniony organizm może mieć ochotę na słodkie napoje

Czy zatem mając wiedzę o tym jak ważnym składnikiem pokarmowym jest woda dbasz o dostateczny poziom nawodnienia swojego ciała? Lekkie odwodnienie organizmu może i bardzo często wyzwala u wielu osób pragnienie spożycia słodkich napojów. Pragnienie to może objawiać się tym silniej im na większy deficyt płynów narażasz się w ciągu dnia.

Ile pić wody by nie czuć łaknienia na słodycze

Aktualne zalecenia co do ilości spożywanych płynów są następujące:

 • Kobiety – minimum 2 l w ciągu doby
 • Mężczyźni – minimum 2,5 l w ciągu doby

Co istotne, im więcej pokarmu spożywasz w ciągu doby tym większą ilość płynów powinnaś przyjmować.

Sprawdź Aplikację Fitsy!
Sprawdź Aplikację Fitsy!

7. Żyjesz w stresie

Życie w przewlekłym stresie powodować może notoryczne zaburzenia gospodarki hormonalnej Twojego organizmu. Zaburzony poziom kortyzolu, hormonu mającego wpływ między innymi na stężenie glukozy we krwi może powodować tak bardzo niechcianą silną ochotę na słodycze.

Zbawienny wpływ umiarkowanego treningu

Niejednokrotnie naukowo dowiedziono już, że umiarkowana aktywność fizyczna ma korzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Jeżeli Twoje życie jest pełne stresu, pośpiechu i wyzwań to dobrze zrobi Ci lekki trening kilka razy w tygodniu. Twoje ciało zrelaksuje się i lepiej zregeneruje dzięki czemu obniżysz poziom kortyzolu pomagając sobie w walce z apetytem na słodycze. Dodatkowo wysiłek fizyczny pomaga uwrażliwić komórki na działanie insuliny, dzięki czemu poziom glukozy w krwiobiegu dużo łatwiej jest kontrolować. Nie bez powodu ruch bywa nazywany często najtańszym lekarstwem świata.

8. Masz niedobory pokarmowe

Jak z samej definicji zjawiska głodu wynika, jest to manifest stanu niedoboru pewnych substancji w organizmie. Problem jest jednak w tym, że uczucie to zawsze będzie jednakowe, niezależnie od rodzaju składnika pokarmowego jakiego może Ci brakować. Jeżeli brakuje Ci cynku lub witamin z grupy B możesz w sposób dośc silny pojawiać się u Ciebie ochota na słodycze.

Jak uchronić się przed niedoborami pokarmowymi

Najlepszą metodą prewencji niedoborów jest spożywanie odpowiednich ilości urozmaiconych posiłków komponowanych z produktów nisko-przetworzonych. Niestety w przypadku ciężkich niedoborów precyzyjne ich określenie możliwe jest jedynie po wykonaniu odpowiednich badań laboratoryjnych często nie należących do przyjemnych takich jak pobranie krwi. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zapobieganie niż późniejsze leczenie lub co gorsza, walka z nieposkromioną ochotą na słodycze.

9. Jesteś przed okresem

Gospodarka hormonalna kobiet to twór szalenie delikatny i jednocześnie okresowo zmienny. Ta cykliczna zmienność może i nierzadko jest odpowiedzialna za częste żywieniowe zachcianki. Wszak nie jest to jednoznacznym objawem zaburzenia, jeżeli regularnie raz w miesiącu w trakcie okresu lub przed masz ochotę na zjedzenie czegoś słodkiego. Taka potrzeba może stanowić problem jeżeli jest faktycznie bardzo silna.

Skąd się bierze ochota na słodycze? – Okres może ją nasilać

Najczęściej okazuje się, że kobiety, które na co dzień borykają się z nadmierną ochotą na słodycze odczuwają nasilenie tego dyskomfortu właśnie w okresach miesiączki. Nierzadko podstawowym problemem leżącym u podstaw silnego łaknienia słodyczy są nieregularne spożywanie posiłków oraz dieta obfita w węglowodany.

10. Chorujesz przewlekle

Prawda jest taka, że wiele osób nie jest świadoma swoich chorób dopóki ich objawy bardzo mocno nie upośledzą ich codziennego życia. Ta przykra prawidłowość najprawdopodobniej związana jest z mało przyjemnymi procesem diagnostycznymi wielu badań. Wiele osób woli bagatelizować przeróżne objawy, chociażby takie jak nadmierna ochota na słodycze, zamiast poddać się gruntownym badaniom stanu zdrowia.

Choroby, a łaknienie słodyczy

Jeżeli wszystkie z opisanych przeze mnie powyższych punktów są Tobie znane i jesteś pewna, że przestrzegasz wszystkich wskazówek, a mimo to nadal odczuwasz ochotę na słodycze, to proponuję porozmawiać ze specjalistą. Być może chorujesz na niedoczynność lub nadczynność tarczycy, cierpisz na insulinooporność lub masz ciężkie niedobory pierwiastków.

Specjalista może pomóc

Często szczera rozmowa z dietetykiem pozwala zdiagnozować realne problemy w codziennym stylu odżywiania i w większości przypadków okazuje się, że proste zmiany pozwalają zapomnieć raz na zawsze o uczuciu silnej ochoty na zjedzenie czegoś słodkiego. Pomocna może okazać się także wizyta u lekarza rodzinnego wraz z aktualnymi badaniami krwi.

Skąd się bierze ochota na słodycze? Podsumowanie

Silne łaknienie na słodycze nie jest rzadką przypadłością. Boryka się z nią wiele osób. Ten dyskomfort, na całe szczęście, nie musi być codziennością Twojego życia. Cukrowy apetyt da się w pełni kontrolować.

Jeżeli chcesz poznać 5 skutecznych rozwiązań aby zmniejszyć ochotę na słodycze to kliknij w link poniżej:

http://fitsy.eu/jak-zmniejszyc-ochote-na-slodkie/

, , , , ,

Maciej M. Jeschke

Mam na imię Maciej. Od ponad 6 lat pracuję jako trener personalny i dietetyk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bycie FIT jest proste!
Przekonaj się.

Diety układane zgodnie z wytycznymi Instytutu Żywności i Żywienia.
Zrób pierwszy krok w stronę zmiany.

Studio Gdańsk

Antoniego Lendziona 4B/6
80-264, Gdańsk
POL

maciej@maciejj17.sg-host.com

Nawigacja

Fitsy by Maciej M. Jeschke

© 2019 – 2021
contact-section